Najlepsze oczyszczacze powietrza w 2019 roku

Zgodnie z wydanym w 2018 roku raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spośród 30 miast o największym w Unii Europejskiej zanieczyszczeniu powietrza aż 15 znajduje się w Polsce. Do pierwszej dziesiątku w tym niechlubnym rankingu trafił Żywiec, zaraz przed Pszczyną. Nieco niżej znajdziemy Rybnik, dalej oczywiście Kraków, Zabrze, Wadowice… Mieszkańcy Wrocławia, Warszawy i Łodzi również nie mają powodów do zadowolenia – gdyż tak naprawdę jeżeli nie mieszkamy nad morzem, to przekroczone poziomy pyłu zawieszonego w powietrzu (PM2.5 oraz PM10) mają zimą miejsce na większości terenu Polski.

O ile zarówno rząd jak i władze lokalne podejmują pewne kroki w celu poprawy sytuacji, to dzieje się to powoli i efekty, jeżeli w ogóle nadejdą, to zobaczymy za kilka lat. Mieszkańcy miast często próbują ratować się maskami przeciwsmogowymi, zakładanymi w drodze do  pracy lub szkoły, ale przecież zakłada się je na krótko, a wewnątrz budynków powietrze wcale nie jest lepszej jakości niż na zewnątrz. Ba, jak wykazało badanie przeprowadzone przez działaczy Krakowskiego Alarmu Smogowego często jest nawet bardziej zanieczyszczone, niż wskazują odczyty lokalnej stacji monitorującej.

Na szczęście kupując dobry oczyszczacz powietrza możemy sprawić, że chociaż we własnym domu będziemy oddychać czystym powietrzem. Urządzenie docenią również alergicy, dla których wyeliminowanie z powietrza pyłków roślinnych oznacza ogromną ulgę i wzrost komfortu życia.

Tylko jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Sezon grzewczy się zbliża, czas zatem na coroczną aktualizację naszego zestawienia najlepszych oczyszczaczy. Spędziliśmy już łącznie 49 godzin analizując dostępne w Polsce urządzenia. Jak co roku sprawdziliśmy skuteczność oczyszczania, parametry, koszty eksploatacji, opinie użytkowników – i przygotowaliśmy zestawienie 5 najlepszych naszym zdaniem oczyszczaczy powietrza jakie można kupić w 2019 roku.

Dla niecierpliwych – naszym zdaniem najlepszym wyborem jest oczyszczacz Sharp KC-G50EUW z najnowszej linii tego producenta. Jest to urządzenie prawie idealne – świetna skuteczność oczyszczania, wyjątkowo bogata funkcjonalność i inteligentny tryb automatyczny, zaawansowany jonizator i nawilżacz powietrza, niskie koszty eksploatacji.

Jego minusem jest natomiast dość wysoka cena. Jeżeli wolisz wydać na zakup mniej, to pod względem stosunku możliwości do ceny bardzo atrakcyjnie wypada japoński oczyszczacz powietrza Daikin MC70L, który w zestawie ma pilota i zapas filtrów które starczą na lata eksploatacji, a także Philips AC3256/10, z czujnikiem PM 2.5 oraz dobry filtr HEPA.

A jeżeli oczyszczacz ma być zupełnie tani, to praktycznie bezkonkurencyjny jest Xiaomi Mi Air Purifier 2s, który mimo niskiej ceny ma zaawansowane opcje, takie jak laserowy czujnik PM 2.5 oraz możliwość sterowania smartfonem. Albo ewentualnie najprostszy model Sharpa – FU-Y30EUW, bez żadnych bajerów, ale za to sprawdzony i tani nie tylko w zakupie, ale i w użytkowaniu.

Szczegółowe recenzje i garść porad pomocnych w dokonaniu wyboru znajdziesz poniżej.

Sharp KC-G50EUW – zaawansowany nawilżacz i oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz-nawilżacz Sharp KC-G50EUWSharp to japońska firma powstała w 1912, którą znamy głównie z produkcji telewizorów i monitorów LCD, ale która również odnosi sukcesy jako producent zaawansowanych technologicznie i atrakcyjnych cenowo (biorąc pod uwagę całościowe koszty eksploatacji) oczyszczaczy powietrza z wbudowanymi nawilżaczami.

Gdy w 2017 roku po raz pierwszy tworzyliśmy to zestawienie, Sharp zasadniczo oferował w Polsce jedną linię oczyszczaczy z nawilżaczami — w skład której wchodziły KC-A40EUW, mocniejszy KC-A50EUW oraz najmocniejszy KC-A60EUW.

Wkrótce, w 2018 roku, premierę miała seria KC-D, korzystająca z tej samej technologii oczyszczania powietrza, ale wzbogacona o szereg udogodnień funkcjonalnych – dodano między innymi ulepszony tryb pracy automatycznej Advanced Auto oraz możliwość definiowania czasu włączenia i wyłączenia. Dostaliśmy też nową konstrukcję wywiewu powietrza, który efektownie otwiera się gdy włączamy urządzenie i zamyka gdy je wyłączamy. Samo urządzenie zyskało nową, bardziej smukłą i atrakcyjną wizualnie obudowę – której efektem ubocznym była jednak mniejsza pojemność zbiornika na wodę.

Różnica w cenie między modelem nowszym i starszym wynosiła wówczas ok. 200 zł, sens dopłacania zależał głównie od indywidualnych preferencji i na ile zależało nam na owych ulepszeniach.

Ku naszemu zaskoczeniu pod koniec tego samego roku Sharp wypuścił jeszcze nowszą serię oczyszczaczy – KC-G. A jednocześnie poprzednie modele cały czas pozostają w sprzedaży, co sprawiło, że osobie niezorientowanej trudno teraz przedrzeć się przez tak bogatą ofertę.

Zatem teraz który oczyszczacz Sharp najbardziej warto kupić? Poniżej szczegółowo odpowiadamy na to pytanie, a tak na szybko – naszym zdaniem w większości sytuacji świetnym wyborem będzie Sharp KC-G50EUW (alternatywnie Sharp KC-G40EUW dla mniejszej lub Sharp KC-G60EUW dla większej powierzchni).

Oczyszczacz Sharp KC-G50EUW (dostępny również w czarnej wersji kolorystycznej – KC-G50EUH) to model z najnowszej linii produktowej, o kompletnym wyposażeniu, który posiada wszystkie opcje aktualnie dostępne w oczyszczaczach firmy Sharp. Jest wyposażony w tryb inteligentnej pracy automatycznej, dostosowujący parametry pracy odpowiednio do panujących z pomieszczeniu warunków – w oparciu o wbudowane czujniki. Czujników tych jest aż 7 – najważniejszy naszym zdaniem czujnik pyłu Pm 2.5 (który nie jest obecny w starszych modelach) oraz czujnik kurzu, czujnik zapachu, czujnik wilgotności i temperatury. Ciekawą nowością są czujniki światła i ruchu, dzięki którym urządzenie jest w stanie określić czy ktoś znajduje się w pomieszczeniu, oraz jaka jest pora dnia – i odpowiednio dopasować intensywność oczyszczania powietrza.

Oczyszczacze Sharp są łatwe w obsłudze. Za pomocą prostego, ale estetycznego wyświetlacza urządzenie informuje o aktualnym poziomie wilgotności powietrza, temperaturze a nawet aktualnym zużyciu prądu (bardzo fajne!). Mamy też informacje o wykrytym poziomie zanieczyszczenia oraz natężeniu zapachu. Panel obsługi jest przejrzysty i intuicyjny – to jeden rząd dużych, okrągłych przycisków – więc nie sprawi nikomu problemów.

Można dopasować czułość czujnika zapachu, kurzu i światła do swoich potrzeb (do wyboru trzy poziomy czułości – niska, standardowa i wysoka). Również czułość wykrywania ruchu można dopasować.

Flagową technologią, którą Sharp od lat umieszcza w swoich oczyszczaczach, jest generator jonów Plasmacluster. Generuje on zarówno jony dodatnie jak i ujemne. Jony Plasmacluster są skuteczne w oczyszczaniu powietrza z wirusów, bakterii, zarodników pleśni i roztoczy.

Co ważne skuteczność tej technologii została potwierdzona naukowo, m.in. podczas badania przeprowadzonego przez Sharp wraz z Retroscreen Virology Ltd. stwierdzono, że w czasie 10 minut i w przestrzeni 1 m3 jony Plasmacluster o stężeniu ok. 50 000 jonów na cm. sześcienny wyeliminowały 99,9% wirusów ptasiej grypy unoszących się w powietrzu.

Głównym mechanizmem oczyszczania powietrza jest jednak rzecz jasna złożony system filtrowania, w którego skład wchodzą:

 • Filtr wstępny – to najbardziej zewnętrzna warstwa zatrzymująca włosy, sierść i inne większe zanieczyszczenia, przedłużając w ten sposób trwałość filtrów właściwych. Należy go co jakiś czas oczyścić przy okazji odkurzania mieszkania.
 • Filtr węglowy – aktywny węgiel + nowy żel krzemionkowy (wprowadzony w tej serii oczyszczaczy) – eliminuje nieprzyjemne zapachy oraz zanieczyszczenia chemiczne takie jak formaldehyd, benzopiren, a dzięki żelowi krzemionkowemu również tlenki azotu oraz siarki.
 • Filtr HEPA H13 – filtr HEPA najwyższej kategorii, wyłapuje najdrobniejsze pyły, to on jest głównym pogromcą smogu (eliminuje 99,97% zanieczyszczeń).
 • Filtr nawilżania – usuwa osady i nawilża powietrze, jest to filtr zmywalny.

No właśnie – nawilżanie. Tak jak praktycznie wszystkie oczyszczacze tej firmy Sharp KC-G50EUW ma wbudowany nawilżacz. Działa on sprawnie, automatycznie regulując wilgotność powietrza w pomieszczeniu w oparciu o wbudowany czujnik. Oczywiście jeżeli go aktywujemy – gdyż można korzystać z samej funkcji oczyszczania, bez nawilżania.

Zalety nawilżacza docenimy szczególnie w sezonie grzewczych, gdy powietrze jest wysuszone przez kaloryfery. Używając nawilżacza trzeba jednak wziąć pod uwagę, że eksploatacja urządzenia wymaga wtedy więcej uwagi – należy regularnie myć filtr nawilżania.

Dodatkowym bonusem jest możliwość wsypania do pojemnika na wodę kostek lodu (otwór jest duży, więc nie jest to żaden problem). Dzięki czemu nasz oczyszczacz powietrza może w lecie funkcjonować jako klimatyzator ewaporacyjny i skutecznie zbić temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni.

Dużą zaletą oczyszczaczy Sharp jest zalecany przez producenta czas użytkowania filtrów, który wynosi aż 10 lat. Tak, to nie pomyłka – teoretycznie możemy kupić oczyszczacz powietrza i używać go bez zmieniania filtrów przez 10 lat. Praktycznie jednak wymiana może okazać się potrzebna wcześniej, w mocno zanieczyszczonym środowisku (czyli takim z jakim mamy do czynienia zimą w Krakowie lub Warszawie) warto go wymienić już po 6-7 latach. Wciąż jest to jednak imponujący wynik, dzięki któremu koszt eksploatacji urządzenia jest bardzo niski.

Na koszty eksploatacji oprócz filtrów składa się również zużycie energii. Sharp KC-G50EUW jest bardzo energooszczędny, przy najniższych obrotach zużycie jedynie 6 W, przy najwyższych ok. 33 W (wydajność wynosi wtedy 306 m3/h). Biorąc pod uwagę, że jest to urządzenie, które włączamy na wiele godzin, albo nawet używamy całodobowo, to tak niskie zużycie energii przekłada się na bardzo istotne oszczędności na rachunkach za prąd.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G50EUW ma wg producenta wydajność wystarczającą do pomieszczania do 38 metrów kwadratowych (przy maksymalnym przepływie powietrza 306 m3/h). Naszym zdaniem w praktyce polecamy go do pokoi nie większych niż 32 m2, co wciąż będzie wystarczające dla większości typowych salonów, a w nocy z łatwością oczyści nam powietrze w sypialni. Jeżeli jednak powierzchnia którą chcemy obsłużyć jest mniejsza lub większa, mamy do dyspozycji odpowiednio modele: Sharp KC-G40EUW (dla powierzchni do ok. 25m2) oraz Sharp KC-G60EUW (dla powierzchni do ok. 42m2).

Pozostaje jeszcze kwestia głośności – możemy potwierdzić, że oczyszczacz ten jest cichy, a w trybie nocnym wręcz trudny do usłyszenia. Owszem, gdy w ciągu dnia wykryje zanieczyszczenia i wejdzie na najwyższe obroty to potrafi wygenerować nawet 50dB, ale tryb automatyczny dba o to aby zmniejszyć intensywność oczyszczania gdy tylko można.

Czy Sharp KC-G50EUW to dobry oczyszczacz dla alergika? Jak najbardziej – filtr HEPA H13 w połączeniu z jonizatorem Plasmacluter skutecznie eliminuje z powietrza zarówno pyłki roślinne jak i roztocza. Potwierdza to certyfikat British Allergy Foundation zaświadczający skuteczność dla osób z alergiami.

Plusy Minusy
 • oczyszczacz i nawilżacz w jednym
 • świetna skuteczność filtrowania
 • cichy
 • zaawansowany jonizator
 • wbudowane czujniki
 • drogi, aczkolwiek cena jest współmierna do możliwości
Cena oczyszczacza Sharp KC-G50EUW: Zobacz najlepszą cenę

Sharp KC-G40EUW vs Sharp KC-G50EUW vs Sharp KC-G60EUW – czym się różnią?

Modele te różnią się tylko wydajnością (i co za tym idzie np. zużyciem prądu), zatem wybór modelu powinien zależeć od powierzchni pomieszczenia, w którym urządzenie planujemy użytkować. Tak jak można przeczytać niżej, w sekcji „Jak dobrać oczyszczacz powietrza” lepiej nie dokonywać wyboru „na styk”, a z ok. 15-20% zapasem w stosunku do powierzchni zalecanej przez producenta. Zatem KC-G40EUW

Sharp KC-G50EUW vs Sharp KC-A50EUW – dlaczego warto dopłacić?

Sharp KC-G50EUW to model z najnowszej linii oczyszczaczy Sharpa, ale w sprzedaży wciąż jest jego odpowiednik sprzed dwóch generacji – Sharp KC-A50EUW. Różnica w cenie wynosi aż 400-500 zł, zatem dlaczego naszym zdaniem warto dopłacić? Oto co zyskujemy:

 • Czujnik PM2.5, zatem urządzenie w trybie automatycznym będzie dużo skuteczniejsze w eliminacji zanieczyszczeń których źródłem jest smog (*)
 • Ulepszony filtr z węglem aktywnym i żelem krzemionkowym, który wyeliminuje również szkodliwe tlenki siarki i azotu (zanieczyszczenia pochodzenia motoryzacyjnego) (*)
 • Ulepszony tryb automatyczny
 • Timer, umożliwiający zaprogramowanie kiedy oczyszczacz się włączy i wyłączy.
 • Bardziej atrakcyjna wizualnie obudowa, wykonana z lepszych materiałów.
 • Automatycznie zamykana klapka wylotu powietrza

Punkty oznaczone gwiazdką są naszym zdaniem bardzo ważne, a pozostałe oceniamy jako „warto mieć, ale nie trzeba”.

Czy starszy model ma jakąś przewagę? Poza ceną, tylko minimalnie mniejsze zużycie prądu (wynikające z prostszej budowy) oraz ciut większy pojemnik na wodę do nawilżacza. Wg specyfikacji jest też nieco cichszy, ale na żywo różnica jest niezauważalna – nowy model wręcz naszym zdaniem ma przyjemniejsze brzmienie. Wydajność liczona w metrach sześciennych oczyszczonego powietrza na godzinę jest taka sama.

Zatem nasz werdykt to – warto dopłacić do nowego modelu.

Sharp KC-G50EUW vs Sharp KC-D50EUW – czy warto dopłacić?

Sharp KC-D50EUWW sprzedaży jest też poprzednia generacja, czyli Sharp KC-D50EUW. Tak się, składa że punkty oznaczone wyżej gwiazdką to jednocześnie najważniejsze różnice pomiędzy Sharp KC-G50EUW a Sharp KC-D50EUW. W nowszym modelu jest też kilka innych drobiazgów, jak np. czujniki temperatury, ruchu i światła, ale to już relatywnie detale.

Oczyszczacz KC-D50EUW jest też, wg specyfikacji, najgłośniejszym z tych trzech generacji (choć znów – na żywo tego nie słychać). A różnica w cenie? Ze względu na promocje i różnice w cenach między sklepami – również ok. 400 zł! Zatem tu już decyzja jest trudniejsza. Wciąż naszym zdaniem warto wybrać nowszy model, ale Sharp KC-D40EUW to bardzo atrakcyjna opcja przy takiej różnicy w cenie – zatem dla osób chcących zaoszczędzić to również będzie dobry wybór. Tym bardziej, że (naszym zdaniem) modele z generacji KC-D są jednak trochę ładniejsze z wyglądu.

Sharp KC-A50EUW vs Sharp KC-D50EUW – pojedynek poprzednich generacji

Tu będzie krótko – biorąc pod uwagę, że seria KC-D to tak naprawdę podrasowana seria KC-A, a obecnie urządzenia te są oferowane w bardzo podobnych cenach, to mając do wyboru te dwa modele zdecydowanie warto wybrać KC-D50EUW.

Nie warto natomiast sprzedawać Sharp KC-A50EUW aby kupić Sharp KC-D50EUW – bo pod względem skuteczności oczyszczania powietrza wypadają praktycznie tak samo.

Daikin MC70L – dobry i cichy oczyszczacz z zapasem filtrów

Daikin MC70LW przeciwieństwie do Sharpa firma Daikin jest raczej mało znana w Polsce, a jeżeli już, to raczej z zastosowań specjalistycznych – produkuje m.in. systemy klimatyzacji, pompy ciepła, agregaty chłodnicze. Jednak nie jest to nowa marka, a działający od ponad 90 lat japoński producent rodem z Osaki.

Flagowym oczyszczaczem firmy Daikin jest model MC70L. Wygląda on dość niepozornie na tle konkurencyjnych urządzeń, ale jest solidny i budzi zaufanie. Wynika to zapewne z korzeni firmy, która produkuje sprzęt profesjonalny, który ma realizować swoje funkcje, a nie zachwycać designem.
Pierwszym co zwraca uwagę po jego uruchomieniu jest, że działa bardzo cicho. Szczególnie przy manualnie ustawionej niskiej prędkości, ale również w trybie automatycznym nie przeszkadza, bo rzadko wchodzi na wysokie obroty (choć to oczywiście zależeć będzie od jakości powietrza w otoczeniu urządzenia).

Urządzenie posiada tryb nocny, w którym urządzenie pracuje na najniższych możliwych obrotach. Oczyszczacz pracuje wtedy niezwykle cicho, aczkolwiek trzeba wziąć pod uwagę, że przepływ powietrza jest wtedy naprawdę bardzo niski. Naszym zdaniem lepiej ręcznie ustawić na noc taki bieg, którego głośność wydaje nam się akceptowalna.

Na najniższym i najcichszym poziomie obrotów urządzenie zużywa tylko 7W i generuje 16dB hałasu, ale jego wydajność wynosi wówczas tylko 55 m3/h. Natomiast najwyższy bieg daje wydajność 285 m3/h, przy zużyciu prądu na poziomie 26W i głośności 39dB. Jest jeszcze dodatkowy tryb turbo, w którym wydajność wzrasta do imponujących 420 m3/h, ale również dramatycznie wzrasta hałas (48 dB!) oraz zużycie energii (65W), co sprawia że tryb można polecić tylko w celu przeprowadzenia krótkotrwałej interwencji. Urządzenie zatem można polecić do pomieszczeń o wielkości do ok. 28 m2.

Oczyszczacz Daikin MC70L posiada własnej konstrukcji kilkuetapowy system filtrujący. Niestety nie ma tu filtra HEPA, ale zastosowanie rozwiązanie jest całkiem skuteczne i zatrzymuje 98,34% pyłów PM 2.5. Powietrze jest oczyszczane również z alergenów, wirusów i drobnoustrojów, a także zapachów.

Filtry można samodzielnie łatwo oczyścić, z wyjątkiem filtra harmonijkowego, który się wymienia – ale w zestawie otrzymujemy zapas, który wystarczy na dobrych kilka lat (w sprzyjających warunkach nawet 10). Nawiasem mówiąc filtr ten z jednej strony jest biały i bardzo szybko ciemnieje, jednak sam kolor nie świadczy o zużyciu, a jest naturalne że szybko biały kolor zamienia się na szary. Nawet gdy skończy nam się zapas filtrów, możemy łatwo, i co ważne tanio, dokupić nowe.

Urządzenie jest wyposażone również w filtr wstępny, który zbiera duże zanieczyszczenia (np sierść zwierząt) chroniąc właściwy system filtrujący.

Daikin MC70L automatycznie wykrywa obecność w powietrzu zapachów i kurzu oraz dostosowuje do odczytów parametry pracy.

Na początku użytkowania urządzenie wydziela nieco plastikowy zapach. Na szczęście z informacji jakie uzyskaliśmy wynika, że po maksymalnie kilku tygodniach użytkowania znika on zupełnie.

Oczyszczacz jest wyposażony w pilota, jest on wygodny i praktyczny. Szkoda tylko, że aby urządzenie „załapało” trzeba go skierować prosto na nie. Ale inne oczyszczacze zwykle nie mają w ogóle pilotów, więc nie ma co nadmiernie wybrzydzać.

Informacje o ustawionych parametrach pracy są prezentowane z przodu urządzenia za pomocą szeregu diód. Niestety nie ma możliwości zupełnego wyłączenia podświetlenia, można je tylko przyciemnić.

Dodatkową zaletą oczyszczacza Daikin MC70L jest też 36 miesięcy gwarancji producenta.

Oczyszczacz Daikin MC70L jest modelem, który był obecny zarówno w pierwszej edycji tego zestawienia (którą opublikowaliśmy dwa lata temu) jak i który polecamy również dzisiaj. Owszem, inni producenci wprowadzili do sprzedaży nowe generacje swoich produktów (niektórzy nawet dwie), dodając sporo ciekawych funkcji. Daikin MC70L wciąż jednak jest produktem godnym uwagi – w przystępnej cenie możemy nabyć solidny i wydajny japoński oczyszczacz, który jest również bardzo tani w eksploatacji. Stosunek możliwości do wydanych pieniędzy jest tu zatem szczególnie atrakcyjny.

Plusy Minusy
 • pilot
 • zapas filtrów w zestawie
 • wbudowane czujniki
 • cichy
 • brak filtra HEPA
Cena oczyszczacza Daikin MC70L: Zobacz najlepszą cenę

Philips AC3256/10 – dobrej jakości wydajny oczyszczacz z filtrem HEPA

Philips AC3256/10Philips AC3256/10 to kolejny oczyszczacz powietrza o atrakcyjnym stosunku możliwości do ceny. Jego współczynnik CADR to solidne 393 m3/h. Jest to oczyszczacz odpowiedni do pomieszczenia ok. 40 metrów kwadratowych, zatem da radę obsłużyć małe mieszkanie o prostym planie.

Oczyszczacz ma nowoczesną i atrakcyjną stylistykę, wykonany jest z wysokiej jakości plastików. Jego wymiary to 70 cm x 36 cm 25 cm, nie jest to zatem urządzenie szczególnie kompaktowe, ale nie będzie problemu ze znalezieniem dla niego miejsca.

Philips AC3256/10 posiada wbudowane czujniki jakości powietrza (w tym czujnik PM 2.5) i potrafi automatycznie dobierać ustawienia w oparciu o ich odczyty. Jakość powietrza jest przedstawiana za pomocą efektu świetlnego – niebieskie podświetlenie oznacza dobrą jakość powietrza, fioletowe przyzwoitą, a czerwone światło złą. Wyświetlany jest też liczbowo poziom pyłów zawieszonych PM2,5, określany za pomocą wbudowanego czujnika. Technologia wykrywania zanieczyszczeń powietrza „AeraSense” działa sprawnie i szybko, co można łatwo przetestować np. strzepując ubranie w pobliżu oczyszczacza. Nawet kuchenne zapachy dobiegające z innego pomieszczania skutkują natychmiastową reakcją urządzenia.

Oczyszczacz posiada możliwość ustawienia timera, czyli zdefiniowania ile czasu ma być włączony – możemy wybrać jedną, cztery lub osiem godzin, po których oczyszczacz sam się wyłączy.

Philips AC3256/10 wyposażony w tryb nocny, działa wtedy na niższych obrotach i co za tym idzie ciszej, a przy okazji zużywa mniej prądu. Niestety mimo, że pracuje ciszej, to wciąż jednak jest to 33 dB, zatem jest to głośność raczej na poziomie trybu średniego w wyżej opisanym oczyszczaczu Sharp. Naszym zdaniem jest to wciąż akceptowalny poziom hałasu, ale wrażliwym na dźwięk osobom może w nocy przeszkadzać. Plus natomiast za możliwość wyłączenia podświetlenia oraz blokadę rodzicielską, dzięki której mali domownicy nie pozmieniają ustawień.

Filtrowanie powietrza odbywa się za pomocą filtra HEPA oraz filtra węglowego. Filtr HEPA (kod FY3433 – jego cena to około 250 zł) wystarcza na ok. 2 lata, a węglowy (kod FY3432, kosztuje ok. 220 zł) na rok. Oczyszczacz jest ustawiony w taki sposób, że informuje o upływie ważności filtrów, a po kolejnych dwóch tygodniach się automatycznie blokuje. Aby go odblokować teoretycznie należy zmienić filtry i użyć opcji „reset”, ale w praktyce wystarczy użyć opcji „reset” nawet bez zmiany filtrów, a oczyszczacz się odblokuje. Nie potrafi zatem rozpoznać rzeczywistego stopnia zużycia filtrów, a mechanizm informowania o konieczności ich wymiany działa wyłącznie w oparciu o odmierzanie czasu. Zatem jeżeli np. nie używaliśmy urządzenia przez rok, to śmiało możemy zignorować jego wezwania do zmiany filtrów.

Posiada certyfikat ECARF, oznaczający że jest odpowiedni dla osób z alergiami.

Oczyszczacz Philips AC3256/10 polecamy osobom szukającym po prostu wydajnego, solidnego, funkcjonalnego a zarazem niedrogiego w zakupie oczyszczacza powietrza który poradzi sobie ze smogiem.

Plusy Minusy
 • wysoka wydajność
 • ładny design
 • relatywnie cichy
 • czujnik PM 2.5
 • aplikacja na smartfona
 • koszty wymiany filtrów – HEPA do wymiany co 2 lata, filtr węglowy co rok
Cena oczyszczacza Philips AC3256/10: Zobacz najlepszą cenę

Philips AC3256/10 vs Philips AC3259/10 – czym się różnią?

Jak już sugeruje sama nazwa oczyszczacz Philips AC3259/10 to model prawie identyczny jak AC3256/10, zarówno pod względem wyglądu, wydajności jak i funkcji. Nawet korzystają z tych samych filtrów. Jakie są różnice? Philips AC3259/10, oprócz standardowego panelu obsługi, posiada możliwość obsługi za pomocą aplikacji na smartfona – która umożliwia zarówno zdalne zapoznanie się z jakością powietrza jak i sterowanie urządzeniem. Aplikacja ta jest całkiem dopracowana, zrobiła na nas dobre wrażenie. Nie jest to jednak na pewno opcja niezbędna, a model AC3259/10 jest zwykle droższy – czy warto dopłacić za tylko możliwość korzystania z aplikacji to już kwestia do indywidualnego rozważenia.

Xiaomi Mi Air Purifier 2s – nowoczesny i tani oczyszczacz z aplikacją na smartfona

Xiaomi Mi Air 2sXiaomi to ambitna chińska firma, którą znamy głównie z atrakcyjnych cenowo smartfonów. W Chinach tematy takie jak smog, pyły zawieszone i choroby układu oddechowego są bardzo na czasie, nie powinno zatem dziwić, że w ofercie Xiaomi pojawiła się również linia oczyszczaczy powietrza. A biorąc pod uwagę główną działalność firmy naturalne jest, że oczyszczacze te współpracują ze smartfonami.

Xiaomi Air Purifier 2s to najnowsza propozycja Xiaomi. Po odpakowaniu oczyszczacza od razu zwraca uwagę jego świetny wygląd, który przywodzi na myśl stylistykę urządzeń Apple. Naszym zdaniem Xiaomi Mi Air 2s to ozdoba pomieszczenia w którym stoi, a nie pudło które trzeba gdzieś wstydliwe upychać po kątach. Tym bardziej, że jego rozmiar to 24x24x52cm, czyli jest bardzo kompaktowy. Już Xiaomi Mi Air 2 wyglądał bardzo atrakcyjnie, a Xiaomi Mi Air 2s korzysta z tego samego minimalistycznego designu, wzbogaconego o efektowny i czytelny wyświetlacz OLED.

Jednak rzecz jasna wygląd to nie wszystko co Xiaomi ma tutaj do zaoferowania. Mimo niskiej ceny urządzenie posiada tryb pracy automatycznej, w oparciu w wbudowane czujniki. Posiada nawet wbudowany czujnik jasności światła otaczającego, w oparciu o który automatycznie dopasowuje jasność wyświetlacza. To drobny detal, ale cieszy, gdyż sprawia że wyświetlacz nie razi światłem gdy w pomieszczeniu mamy klimatyczny półmrok (oraz oczywiście w nocy w sypialni).

Sercem oczyszczacza Xiaomi jest trzywarstwowy cylindryczny filtr 360 stopni, który umożliwia wciąganie powietrza ze wszystkich czterech stron. Pierwsza warstwa to filtr wstępny, chroniący przed większymi zanieczyszczeniami. Następnie jest filtr HEPA (klasy H11), oczyszczający powietrze z elementów nawet tak drobnych jak wirusy, a zatem również z pyłów PM2.5 i mniejszych. Na końcu jest filtr z węglem aktywnym, wyłapujący zapachy i szkodliwe gazy. Po oczyszczeniu powietrze jest wydmuchiwane do góry.

Dzięki takiej konstrukcji Xiaomi Mi Air Purifier 2s radzi sobie również z alergenami – jest to zatem solidny i tani oczyszczacz powietrza dla alergika.

Oprócz powyżej opisanego standardowego filtra, który ma kolor niebieski (M2R-FLP), w sprzedaży dostępne są również oryginalne filtry alternatywne:

 • Filtr zielony – M1R-FLP antyformaldehydowy, który ma więcej węgla aktywnego oraz wyższą klasę HEPA E12
 • Filtr fioletowy – MCR-FLG – który ma dodatkową powłokę antybakteryjną i antywirusową oraz klasę HEPA E12

Ich ceny są podobne – wszystkie trzy są dostępne w cenach między 110 a 140 zł. Filtr, niezależnie od odmiany, starcza tylko na 3-6 miesięcy.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej Xiaomi Mi Air 2s to ulepszona wersja modelu Xiaomi Mi Air 2. Nowości są ciekawe i przydatne. Dostajemy znacznie skuteczniejszy laserowy czujnik cząsteczek PM2.5 (w poprzedniku był to prosty czujnik na podczerwień) – wykrywanie zanieczyszczenia pyłami zostało znacznie ulepszone. W końcu otrzymujemy konkretne wartości poziomu pyłu PM2.5. Warto zauważyć, że oczyszczacz jest w stanie wykryć drobinki tak małe jak 0.3 μm.

Xiaomi Mi Air 2s potrafi połączyć się z internetem poprzez naszą domową sieć Wi-Fi. Co nam to daje? Z poziomu aplikacji na telefonie (dostępnej zarówno na iPhone jak i na smartfony z Androidem) możemy sprawdzić aktualne parametry powietrza oraz sterować pracą urządzenia. Dzięki temu możemy przykładowo w drodze do domu uruchomić urządzenie, aby przez np. pół godziny popracowało na wysokich obrotach (których ze względu na hałas raczej wolelibyśmy uniknąć będąc w domu) i gdy wrócimy przywitało nas już oczyszczone powietrze. W aplikacji znajdziemy też informację o stopniu zużycia filtra.

Jeśli chodzi o głośność, to w trybie normalnym Xiaomi Mi Air 2s pracuje cicho, ale jednocześnie jego wydajność jest wtedy dość niska. A na najwyższej prędkości działania jest bardzo głośny.

W trybie automatycznym urządzenie jest raczej (zbyt) liberalne. Rzadko wchodzi na wysokie obroty – gdy wykryte zanieczyszczenie PM 2.5 wynosi 30 to dla oczyszczacza jest to już wynik idealny i przełącza się w najniższy tryb obrotów, a zanieczyszczenie na poziomie PM2.5 75 to dla niego dobra jakość powietrza – a zgodnie z prawem UE poziom 25 to ledwie poziom dopuszczalny). Zatem owszem, pracuje wtedy cicho, ale nie zapewni nam prawdziwie czystego powietrza – coś za coś. Pozostaje ręczne zwiększenie obrotów, gdyż niestety trybu ustawień trybu automatycznego zmienić nie możemy. Co ciekawe w wersji przeznaczonej na rynek Chiński taka opcja jest, a w europejskiej nie ma. No cóż…

Na szczęście możemy sobie zdefiniować harmonogram, w jakich godzinach ma pracować z jaką intensywnością i w ten sposób w razie potrzeby zastąpić tryb automatyczny.

Biorąc pod uwagę głośność urządzenie polecamy do niedużych pomieszczeń. Wg specyfikacji jego moc jest odpowiednia do obsłużenia pomieszczenia ok. 35 metrów, ale odbywałoby się to z nieakceptowalną głośnością pracy – maksymalna głośność oczyszczacza Sharp Mi Air 2s to aż 66dB. Jednak w pokoju ok. 22 metrów kwadratowych sprawdzi się świetnie, gdyż nie będziemy mieli potrzeby wprowadzać go na tak wysokie obroty. Dla większych powierzchni zaprojektowana została wersja Xiaomi Air Purifier Pro, której kilka słów poświęcimy nieco niżej.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air 2s jest bardzo tani w zakupie (biorąc pod uwagę parametry) – ale jeśli chodzi o koszty eksploatacji, a dokładnie wymiany filtrów, to są one stosunkowo wysokie. Xiaomi zaleca wymianę filtra co 3-6 miesięcy, a jego cena wynosi ok. 120 zł – więc przy całorocznej eksploatacji musimy się liczyć z wydatkiem ok. 300 zł rocznie na filtry. Jeżeli jednak nie potrzebujemy korzystać z oczyszczacza cały rok, a jedynie w sezonie grzewczym (gdy powietrze gęstnieje od smogu), to wyglądać to już będzie znacznie lepiej. Wymiana filtra jest bardzo łatwa, zajmuje kilkanaście sekund.

Pod względem zużycia prądu również jest bardzo dobrze – nie przekracza ono 30 W nawet przy najwyższych obrotach.

Biorąc pod uwagę dostępne opcje i parametry Xiaomi Air Purifier 2s to warte polecenie urządzenie – relacja wartości do ceny zakupu wypada bardzo dobrze.

Plusy Minusy
 • możliwości
 • współpraca ze smartfonem
 • bardzo niska cena
 • atrakcyjny wygląd
 • dość wysoki koszt zmiany filtrów
 • zbyt liberalny tryb auto
 • głośny przy wysokich obrotach
Cena oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 2s: Zobacz najlepszą cenę

Xiaomi Air 2s vs Xiaomi Mi Air Purifier Pro – czym się różnią?

Xiaomi Air Purifier Pro jest o ok. 250 zł droższy, co zatem dostajemy w zamian? Tak naprawdę zarówno funkcjonalność jak i technologia oczyszczania jest taka sama w obydwu tych modelach, a różnica to wydajność. Oczyszczacz Xiaomi Pro ma wydajność sięgającą 500m3/h i nadaje się do pomieszczeń o powierzchni do ok. 50m2. Z różnicą wydajności wiąże się też różnica wielkości urządzenia – Air Purifier Pro jest o ponad 20 cm wyższy i dwa razy cięższy od mniejszego brata.

Sharp FU-Y30EUW – tani i dobry oczyszczacz powietrza z jonizatorem

Sharp FU-Y30EU-WSharp FU-Y30EUW to zdecydowanie najtańszy oczyszczacz powietrza z oferty firmy Sharp. Jego cena jest tylko trochę większa od samego filtra HEPA do najbardziej zaawansowanych modeli tej firmy. Skąd się bierze tak niska cena? Rzecz jasna niezbędne były pewne oszczędności – nie mamy tu oczywiście nawilżacza powietrza, automatycznego trybu pracy w oparciu o odczyty czujników, ani w ogóle żadnych czujników.

Ponadto zamiast osobnego filtra węglowego i HEPA producent zastosował jeden zintegrowany filtr, łączący w sobie zarówno filtr HEPA E10 jak i warstwę aktywnego węgla. Trwałość tego filtra również jest mniejsza niż w przypadku droższych modeli, bo wynosi 2 lata. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że zamiast dwóch mamy do wymiany tylko jeden filtr (kod FZY30SFE), a jego cena to tylko ok. 220 zł. Wymiana jednego filtra za 220 zł co dwa lata to relatywnie niewielki koszt.

Oprócz filtra wymiennego jest jeszcze prosty, niewymienny filtr wstępny w postaci siateczki, którego obsługa ogranicza się do odkurzenia odkurzaczem (i którego się nie wymienia).

Maksymalna wydajność oczyszczacza Sharp FU-Y30EUW to 180 m3/h, przy poziomie hałasu 44 dB. Najczęściej urządzenia używa się jednak na prędkości średniej i niskiej, które są ciche – generują odpowiednio 35 dB (przy wydajności 120 m3/h) i 24 dB (60 m3/h). Oczyszczacz jest bardzo dobrym rozwiązaniem do sypialni, pokoju dziecka lub niewielkiego biura.

Zaletą urządzenia jest energooszczędność – maksymalny pobór mocy to 27W, a na najniższej prędkości to jedynie kilka watów.

Jest to również najmniejszy oczyszczacz z oferty Sharpa – jego wymiary to 35,6 cm szerokości, 51 cm wysokości i 18 cm głębokości, przy wadze 5 kg. Jest zatem łatwo przenośny, nie ma problemu aby go przemieszczać między pomieszczeniami.

Oczyszczacz mimo niskiej ceny posiada flagową technologię Sharpa, czyli generator jonów Plasmacluster, włącza i wyłącza się go osobnym przyciskiem.

Urządzeniem sterujemy za pomocą bardzo prostego panelu, składającego się z trzech przycisków – do włączania urządzenia, włączania jonizacji i regulacji poziomu wydajności (wyżej opisane trzy poziomy). O włączeniu poszczególnych opcji informują światełka, małym minusem oczyszczacza jest brak możliwości ich wyłączenia – w nocy mogą przeszkadzać, szczególnie jaskrawa jest niebieska dioda informująca o włączonej jonizacji.

Plusy Minusy
 • bardzo tani
 • jonizacja
 • cichy
 • niski koszt eksploatacji
 • brak możliwości wyłączenia światełek
Cena oczyszczacza Sharp FU-Y30EUW: Zobacz najlepszą cenę

Sharp FU-Y30EU-W vs Sharp FP-F30EUH

oczyszczacz Sharp FP-F30EUHZaktualizowaną wersją modelu FU-Y30EU-W, wprowadzoną do sprzedaży w zeszłym roku, jest  Sharp FP-F30EUH. Ma on taką samą wydajność, bardzo podobne zużycie energii i głośność, rzecz jasna również posiada generator jonów Plasmacluster. Jest niższy, ale za to trochę szerszy – naszym zdaniem wygląda lepiej.

Posiada wyższej klasy filtr HEPA (H13), który jeszcze skuteczniej radzi sobie z wyłapywaniem najdrobniejszych, mikroskopijnych pyłków. Nie posiada jednak w ogóle filtra węglowego. Zatem nowszy model nie oczyści powietrza z benzopirenu czy formaldehydu, a także nie wyeliminuje zapachów. Filtr modelu FP-F30EUH wg zaleceń producenta wystarcza również na 2 lata użytkowania.

Czy warto zatem kupić oczyszczacz Sharp FP-F30EUH zamiast starszego FU-Y30EU-W? Obydwa urządzenia są bardzo atrakcyjne, gdyż oferują skuteczne oczyszczanie powietrza w bardzo niskiej cenie. Ale biorąc pod uwagę, że nowszy jest droższy o ok. 100 zł, a nie posiada filtra węglowego, to naszym zdaniem nieco atrakcyjniejszą opcją jest starszy model (który typowo dla Sharpa wciąż jest w sprzedaży). Jednak jeżeli komuś zależy wyłącznie na oczyszczaniu powietrza z pyłów, to wtedy rozstrzygającym atutem Sharpa FP-F30EUH będzie jego wyższej klasy filtr HEPA.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Dostajemy sporo pytań tego rodzaju: „Mam mieszkanie o powierzchni X metrów kwadratowych, jaki oczyszczacz powinnam kupić?”. Warto zatem sprecyzować, że oczyszczacze powietrza zasadniczo dopasowuje się do pokoju, w którym będą używane. Mając mieszkanie trzypokojowe o powierzchni 60 metrów, nawet kupując najmocniejszy oczyszczacz powietrza (który wg informacji producenta jest odpowiedni na taką powierzchnię, czyli np Sharp KI-G75EUW) nie możemy liczyć na to, że podoła on temu zadaniu.

Przy pracy automatycznej parametry pracy urządzenie dostosuje w oparciu o czujnik zlokalizowany w konkretnym pomieszczeniu. Nawet jak ręcznie ustawimy maksymalną intensywność oczyszczania, to owszem, przy otwartych drzwiach na przedpokoju powietrze również będzie czyste, ale ze względu na ruch powietrza w mieszkaniu (od okien, do kratek wentylacyjnych w łazience/kuchni), czyste powietrze będzie miało ograniczoną możliwość dotarcia do pozostałych pokoi. Nie możemy liczyć na to, że gdy smażymy w kuchni, to oczyszczacz zlokalizowany na drugim końcu mieszkania w sypialni od razu zwiększy intensywność pracy.

Dlatego w takim mieszkaniu, aby uzyskać optymalny efekt, najlepiej kupić np. dwa urządzenia o mniejszej mocy – np. jedno do pokoju dziecka, drugie do sypialni rodziców. Pojedynczy oczyszczacz powietrza może zapewnić dobry efekt tylko w niewielkim mieszkaniu, o prostym planie (np – salon z aneksem kuchennym, mały przedpokój i sypialnia) – a i w tym przypadku zalecamy przemieszczanie urządzenia – w dzień do salonu, na noc do sypialni.

Kolejną kwestią wartą poruszenia jest podawana przez producentów zalecana maksymalna powierzchnia – jest ona zawsze wyliczona w sposób optymistyczny, z założeniem że drzwi od pomieszczenia są zamknięte i przy maksymalnej, najgłośniejszej intensywności pracy urządzenia. Dlatego zalecamy dobranie oczyszczacza z min. 20% zapasem w stosunku do danych podawanych w specyfikacjach.

52 komentarze do “Najlepsze oczyszczacze powietrza w 2019 roku”

 1. Wiele oczyszczaczy jonizuje powietrze. Zjonizowane powietrze zawiera ozon, gaz szkodliwy i rakotwórczy. Agresywne jony zabijają wirusy, ale mogą też szkodzić zdrowiu.
  W opisach najnowszych oczyszczaczy producenci coraz częściej chwalą się jak MAŁO jonów urządzenie produkuje.
  Woda powinna być czysta, ale najczystsza, destylowana/dejonizowana jest trucizną. Przesadzając z czyszczeniem/jonizacją powietrza można stworzyć mieszankę bardziej szkodliwą niż przyjazną.

  Odpowiedz
  • To nie tak 🙂 Owszem przy wytwarzaniu jonów wytwarzany jest ozon, ale jest to zjawisko znane i producenci mają metody aby minimalizować jego ilość, tak aby mieścił się w normach. Przykładowo oczyszczacze Sharp generują 50 razy mniej ozonu niż wynosi norma, jest to więc ilość w pełni bezpieczna. A warto podkreślić że ozon bardzo szybko się rozpada.

   Producenci nie chwalą się jak mało jonów urządzenie produkuje, tylko jak mało ozonu 🙂

   Odpowiedz
 2. Bardzo ciekawa strona.
  Ja mam mieszkanie o pow. 56m2 i założenie pracy urządzenia w ciągu dnia na pow. 38m2 (pokój z aneksem kuchennym i korytarz), w nocy zaś w sypialni o pow. 13m2. Chciałbym aby urządzenie miało czujnik pyłów PM2.5 i PM10 i radziło sobie z nimi. Czy model SHARP KC-G50EUW wystarczy przy tych założeniach? A może lepiej pójść w sam oczyszczacz np. z jonizatorem a nawilżacz kupić osobno? Nie jestem fanem urządzeń typu 3w1. Proszę o poradę.

  Odpowiedz
  • Powierzchnia 38 m2 to dokładnie tyle ile Sharp określa jako maksymalną wielkość pomieszczenia dla Sharp KC-G50EUW. Teoretycznie zatem w opisanej sytuacji ten model będzie odpowiedni, jeżeli się go rozsądnie ustawi. Warto jednak też wziąć pod uwagę mocniejszy Sharp KC-G60EUW. Natomiast zdecydowanie nie warto kupować oczyszczacza i nawilżacza osobno. Funkcjonując jako jedno urządzenie mogą korzystać z tej samej elektroniki i czujników, co ma dużo sensu i daje dobre efekty, oszczędność miejsca i energii.

   Odpowiedz
  • Filtr HEPA to wysokoefektywny filtr powietrza, o mikroskopijnych porach (0,3µm). Filtry te muszą spełniać bardzo precyzyjnie określone standardy filtrowania.

   Odpowiedz
  • Lepiej dopłacić – biorąc pod uwagę małą powierzchnię może to być nawet słabszy i tańszy KC-G40EUW, a i tak będzie miał dużo większą wydajność niż Sharp KC-F32EUW. A oprócz tego usunie z powietrza więcej zanieczyszczeń (benzopiren, formaldehyd – bo ma filtr krzemionkowy), ma dużo lepszy tryb automatyczny, a jego eksploatacja będzie tańsza (filtry starczają na max 10 lat, a nie na max 2 lata jak w Sharp KC-F32EUW).

   Odpowiedz
   • Piękne dzięki za odpowiedź. Przy okazji zapytam jeszcze o jedną rzecz. Posiadamy obecnie oczyszczacz AC3256/10, który przy uruchomieniu nawilżacza powietrza (osobnego urządzenia) zaczyna wariować i wskazywać bardzo wysokie wartości zanieczyszczenia. Czy to normalne żeby oczyszczacz bez wbudowanej funkcji nawilżania tak się zachowywał?

    Odpowiedz
     • Jesteśmy po zakupie urządzenia KC-G40EUW. Pierwsze wrażenie – kupiliśmy termometr z nawilżaczem powietrza… Urządzenie nie wyświetla poziomu zanieczyszczenia powietrza, co jest bardzo irytujące. W instrukcji wkolko piszą o nawilżanie, temperaturze i redukcji zapachów. Skąd mam widzieć kiedy wyłączyć urządzenie, lub kiedy nie jest wymagane jego włączenie, bo powietrze jest ok? Philips ma taki wskaźnik na wyświetlaczu..

     • Sandra, Twój oczyszczacz wyświetla poziom zanieczyszczenia powietrza, zobacz w instrukcji. Włączasz urządzenie, ustawiasz tryb automatyczny i nie musisz się o nic więcej martwić – po to chyba kupiłaś oczyszczacz z tyloma czujnikami i najbardziej zaawansowanym trybem pracy automatycznej, aby z tego korzystać 🙂

 3. Natrafilem na ten ranking tydzień temu i teraz wszedłem żeby jeszcze parę rzeczy doczytać a tu aktualizacja i tyle nowego materiału 🙂 Świetna robota panowie!

  Odpowiedz
 4. Ja używam oczyszczacza Phlipiaka który ma wydajność do pomieszczeń o kubaturze do 250m3. Dla mnie to kompletne urządzenie bo posiada lampę UV, jonizator i oczywiście filtr HEPA, by dom mógł być wolny od alergenów i innych drobnoustrojów.

  Odpowiedz
 5. Niedawno kupiam oczyszczacz Sharp z funkcją nawilżania. Po włączeniu tej funkcji nie widzę, żeby leciała jakaś para czy mgła. Woda ze zbiornika schodzi. CZy nawilżacz działa? W poprzednich zawsze widać było jakąś parę czy mgłę.
  I drugie pytanie: czy zdrowe jest ustawienie jonizacji całę czas?

  Odpowiedz
 6. Kupiłam Sharp KC-A50EUW. Monitor kurzu i zapachu cały czas swieci sie na zielono. Mieszkam w Warszawie (Centrum) i nie wierzę, że jest tu tak czysto. Nie rozumiem do konca instrukcji jak ustawic czujnik w tej sytuacji. Prośba o pomoc.
  Druga sprawa: Jezeli dziala nawilzacz to czy nie powinnam widziec jakiejs pary wydobywajacej sie z urzadzenia (tak jest przy innych nawilzaczach)

  Odpowiedz
 7. Który oczyszczacz będzie najlepszy dla małego alergika? Dodam, że mieszkamy na Śląsku, stężenie pyłów bywa dramatyczne. Wstępnie wybraliśmy Sharp KC-A50EU, warto dołożyć do Sharp KC-D50EUW? Brałam też pod uwagę Daikin.

  Odpowiedz
 8. Interesują mnie różnice między modelem Sharp KC-A50EUW a Sharp KC-A60EUW oprócz wydajności. Nie mogę znalesc informacji różnicach w/w modelach, wygladaja na identyczne, zastosowane technologie, czujniki itd., jedynie wydajność większa w modelu Sharp KC-A60EUW?

  Odpowiedz
 9. Mnie wciąż i intryguje jedna sprawa – przestrzeni. Mamy mieszkanie 62m z czego 30 salonu z kuchnia otwarta plus dwie sypialnie, nasza i dziecka. Jak definiują producenci „pomieszczenie”. Czy kupując najwyższy model Sharpa mamy szanse na czyste powietrze zarówno w salonie jak i sypialniach? Czy lepiej zainwestować w dwa mniejsze? Głupie pytanie, ale sprzedawcy w sklepie twierdzą, ze nawet sąsiadom będzie lepiej ;). A tu chodzi o zwykłą prozę życia.

  Odpowiedz
  • Pomieszczenie zgodnie z definicją to „wydzielona przegrodami budowlanymi przestrzeń w zakresie budynku”. Kupując nawet najwyższy model oczyszczacza niestety nie uzyskamy w pełni czystego powietrza w całym takim mieszkaniu. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch oczyszczaczy. A i tak ustawiając te urządzenia w obu sypialniach nie będzie można liczyć, że równie czyste powietrze będzie również w salonie. Oczyszczacze są jednak łatwo przenośne, najlepiej je użytkować w tych pomieszczeniach, w których najwięcej przebywamy. Czyli np. w ciągu dnia w salonie oraz w sypialni dziecka, a na noc przenosić oczyszczacz z salonu do drugiej sypialni.

   Odpowiedz
 10. Czy model Sharp KC-A50EUW – zaawansowany nawilżacz i oczyszczacz powietrza będzie dobrym wyborem jeśli mamy do czynienia z alergią na kurz i roztocze? Jeśli chodzi o zastosowanie zaawansowanego filtra Hepa to wiem że tak. Co natomiast z nawilżaniem powietrza? Czytałam, że zbyt duża wilgotność powietrza to idealne warunki do rozwoju roztoczy…czy tu uzyskiwana wilgotność jest tak duża że lepiej abym zrezygnowała z tego modelu ? Czytałam również że dla alergików najlepszym rozwiązaniem są modele Blueair Classic np. 505 gdyż mają system SurroundAir gdzie oczyszczone powietrze zasysane jest bokami a wypuszczane jest do góry. Nie podają Państwo tych filtrów w zestawieniu najlepszych produktów dostępnych na rynku. Cena Blueair Classic jest zdecydowanie wyższa niż większości produktów z Państwa rankingu czy zatem Blueair Classic np 505 są gorszej jakości i cena jest tu wywindowana przez producenta? Rozważam zakup pomiędzy Sharp KC-A50EUW a Blueair Classic 505 i potrzebuję fachowego spojrzenia a państwo profesjonalnie i rzeczowo udzielają informacji. Serdecznie dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
  • Tak, oczyszczacz KC-A50EUW bardzo dobrze sprawdza się dla alergików. Jeśli chodzi o nawilżanie powietrza to nie ma mowy o zbyt dużej wilgotności, gdyż urządzenie pracuje w oparciu o czujnik wilgotności. Nawiasem mówiąc nie ma obowiązku w ogóle korzystania z opcji nawilżania. Jeśli chodzi o oczyszczacze powietrza Blueair to zbierają one dobre opinie i mają grono swoich zwolenników. Naszym jednak zdaniem w ich przypadku relacja kosztów (zakupu i eksploatacji) do możliwości jest zupełnie nieatrakcyjna, szczególnie jak na polskie warunki.

   Odpowiedz
 11. Ja kupiłam w poprzednim roku Sharpa, model KC-A60EUW i bardzo dobrze nam się sprawdza. Stoi w salonie połączonym z kuchnią, jest cichy, tak naprawdę często zapominam, że jest włączony 😉 W tym roku kupiliśmy dwa oczyszczacze KC-930EUW do sypialni naszej i synka, działają super. Jeśli ktoś potrzebuje oczyszczacza do sypialni z funkcją nawilżania to jest to dobry wybór, ponieważ najmniejszy z serii A to już koszt prawie 1700zł.
  Kiedy wyjeżdżamy gdzieś na ferie czy do rodziny, to cięzko się przyzwyczaić do braku obecności oczyszczacza, ponieważ rzeczywiście mocno poprawia jakość powietrza

  Odpowiedz
 12. Witam zakupilam niedawno Jonizator ozonator powietrza i jakos nie jestem do niego przekonana boje sie ze to jakas podrubka.dzis znalazlam wasz artykul i sie wystraszylam ze ceny sa jednak wyzsze .moj wyglada jak z kamienia lupanego i kosztowal niecale 300 zl z allegro.Czy mogli by panstwo mi cos wiecej na temat takich produktow powiedziec? moj produkt nazywa sie Ozone (Detoxify)Instrument firmy ORIENTEE ZH-H107.bede wdzieczna za jaka kolwiek odpowiedz.pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Niestety ten produkt to nie oczyszczacz powietrza, nie posiada żadnego filtra. Jest to natomiast generator ozonu (!) z jonizatorem. Producenci tacy jak Sharp swoje jonizatory w materiałach marketingowych zachwalają pisząc m.in. że nie wydzielają żadnego ozonu, co już samo w sobie jest bardzo wymowne. Zalecamy uważnie przeczytać instrukcję i zachować ostrozność korzystając z urządzenia.

   Odpowiedz
 13. Jestem zainteresowana oczyszczaczem Sharp KC-D50EUW, nurtuje mnie jednak kilka kwestii.
  Czy oczyszczacze te posiadają czujnik pyłów PM2.5 i PM10? Widzę tylko informacje o czujniku kurzu, zapachów oraz wilgotności i temperatury. Może pod nazwą czujnik kurzu kryje się czujnik tych pyłów? A może czujnik pyłów jest w standardzie i o nim się nie pisze, natomiast czujnik kurzu jest czymś dodatkowym? Zastanawia mnie, czy użądzenie wykryje te pyły i odpowiednio na nie zareaguje (przełączając się na mocniejszy tryb podczas ustawienia pracy auto) jeśli nie będzie kurzu?
  Jeszcze jedno pytanie odnośnie czujników. W instrukcji obsługi nie znalazłam informacji o potrzebie i sposobie ich czyszczenia. Jeśli taki czujnik będzie zakurzony, to jego odczyt może być sfałszowany. Jak umiejscowione są te czujniki? Muszą być chyba wystawione na działanie powietrza, by móc dokonać pomiaru jego jakości?

  Między innymi z powodu powyższych niejasności zastanawiam się jeszcze nad modelem philips ac3256/10. Mierzy on ilość pyłów PM2.5. Ma on również większą wydajność 393m3/h (a Sharp 306m3/h). Za to jest jednak głośniejszy, nie ma nawilżacza ani jonizatora, choć o tych dwóch funkcjach czytałam zarówno wiele opinii za jak i przeciw.

  Porównując te dwa modele, który oczyszczacz by Państwo polecili? A może jeszcze jakiś inny oczyszczacz byłby lepszy, którego nie wzięłam pod uwagę? Dodam, że poszukuję oczyczczacza do salonu z aneksem kuchennym 31m2 o wysokości 2.8m. Niestety do salonu nie ma drzwi, więc powietrze miesza sie także z powietrzem z przedpokoju o wielkości 18m (przedpokój długi, kręty, wejście do salonu to szeroki na 1.5m otwór w ścianie).

  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!

  Odpowiedz
  • Oczyszczacze Sharp nie posiadają sprecyzowanej wielkości cząsteczek wykrywanych przez czujnik kurzu. Z naszych obserwacji wynika, że pyły PM2.5 i PM10 są poza możliwościami takiego czujnika kurzu. Inna rzecz, że miernik wiarygodnie wskazujący poziom takich drobnych pyłów to zaawansowane i drogie urządzenie, a te proste wbudowane czujniki mają bardzo duży margines błędu.

   Z problemem zakurzenia czujników nie spotkaliśmy się.

   Philips AC3256/10 oraz Sharp KC-D50EUW to bardzo dobre oczyszczacze, wybór zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Biorąc pod uwagę warunki, w jakich chce Pani użytkować oczyszczacz (brak drzwi na przedpokój, aneks kuchenny, spora wysokość pomieszczenia) warto rozważyć też KC-D60EUW.

   Odpowiedz
 14. Witam jaka jest różnica w oczyszczaniu powietrza sharp KC-A50EUW a sharp KC-D50EUW, czyli jaka jest różnica między tym „A” a „D”? w
  braliśmy pod uwagę philipsa ale on nie ma filtra wstępnego a to chyba dużo zmienia?
  (chodzi mi czy dane modele mogą coś więcej usunąć z powietrza lub czegoś nie filtrują wogóle, tzn. bakterie wirusy kurz alergeny pyły chemikalia w tym benzopiren)
  Państwo na stronieidzę udzielają konkretnych opinii, zwłaszcza gdy ktoś zazwyczaj nie ma tak, dokładnej wiedzy, np że benzopiren jest filtrowany
  Dziękuję za szybko odp.Ula

  Odpowiedz
  • Nowszy model KC-D50EUW nie usunie z powietrza nic więcej niż jego poprzednik, czyli KC-A50EUW. Lada dzień uzupełnimy artykuł o krótkie porównanie tych dwóch modeli.

   Odpowiedz
 15. Kupiłem FU-Y30EU-W. Wygląda to na wydrwigroszowstwo. Filtra węglowego nie ma, nie bardzo widzę, jak może on być „wbudowany” w filtr HEPA. Filtr HEPA w standardzie H10, chociaż sprzedawcy deklarują, że H13. Filtr kosztuje 220 zł, czyli klient płaci 480 zł (!) za dmuchawę, obudowę i zbędny jonizator.

  Odpowiedz
  • Filtr węglowy jest zintegrowany razem z HEPA w jednym filtrze, jako warstwa. Zwróć uwagę, że taka „dmuchawa” która działa bardzo cicho, zużywa minimum prądu i jest przystosowana do pracy 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu to nie jest taka trywialna rzecz.

   Odpowiedz
  • Jonizator nie jest zbędny, wręcz przeciwnie – dzięki niemu nie tylko powietrze które przejdzie przez oczyszczacz zostaje oczyszczone z pyłów, ale też to gdzie dotrą jony. Efekt jest naprawdę widoczny, w powietrzu w słoneczny dzień nie widać naprawdę żadnych drobin. Fakt, że jest więcej kurzu na podłodze czy cokołach, ale to tylko pokazuje, że to działa – cały pył z powietrza opada obklejony jonami na dół. Plus jony zabijają wirusy i bakterie w powietrzu.

   Odpowiedz
  • Model ten można krótko określić jako FU-Y30EU-W z dodanym nawilżaczem powietrza. Naszym zdaniem jeżeli już chcemy korzystać z nawilżania to warto jednak trochę dołożyć i kupić lepszy model.

   Odpowiedz
 16. Super strona! Czy warte polecenia są oczyszczacze Philipsa, np. AC 1215/10 ?Potrzebuję do mieszkania 2-pok. (40 m2) w celu zwalczania pleśni, grzybów, wirusów, bakterii i alergenów działających na dzieci. Co możecie polecić skutecznego Czy tylko jednak Shar? Z góry wielkie dzięki!

  Odpowiedz
 17. Strona (…) podaje z kolei, że starszy Sharp, czyli FU-Y30EU-W posiada filtr HEPA o symbolu H13, a więc takim, jak nowszy model Sharp.

  Odpowiedz
 18. Chciałbym kupić niedrogi oczyszczacz antysmogowy do użytku domowego. Nie potrzebuję nawilżania, jonizacji, usuwania wirusów, bakterii, sierści itd.
  Nie rozumiem opisu filtrów Sharp. „jeżeli komuś zależy głównie na oczyszczaniu powietrza z pyłów, to wtedy ważnym atutem nowszego Sharpa FP-F30EUH będzie wyższej klasy filtr HEPA.” , ale równocześnie „nowszy model nie oczyści powietrza z benzopirenu”. Sądziłem, że benzopiren unosi się właśnie w postaci pyłów PM2.5 oraz PM10. Który więc wybrać ?

  Odpowiedz
 19. Witam.

  Ciekawe zestawienia. Ja wciąż waham się między Sharpem KCA40 a Daikinem.
  Cena podobna, z tym że Sharp chyba ładniejsza i posiada nawilżanie. Dość często w opiniach wraca problem zapachu Daikna, który czuć nawet po kilku miesiącach.
  Może Państwo coś podpowiedzą. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Daikin owszem ma problem z zapachem, ale żeby aż kilka miesięcy? Może to był pechowy egzemplarz. Zobacz jeszcze nowego Sharpa KC-D40EUW, ma jeszcze lepszy filtr HEPA (wyższej klasy) niż KC-A40 i jeszcze lepszy wygląd, a także fajnie rozwiązany wywiew. Jest też bardzo cichy. Pozdrawiamy!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz