Najlepsze oczyszczacze powietrza w 2018 roku

Oczyszczacze powietrza

Zgodnie z wydanym w 2017 roku raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spośród 10 miast o największym w Unii Europejskiej zanieczyszczeniu powietrza aż 7 znajduje się w Polsce. Niechlubne pierwsze miejsce w tym rankingu piastuje Żywiec, zaraz przed Pszczyną i Rybnikiem. Oczywiście w czołówce jest też znany z zimowych problemów ze smogiem Kraków, ale niedaleko za nim są Katowice i Wrocław. Warszawiacy i Łodzianie również nie mają powodów do zadowolenia. Tak naprawdę jeżeli nie mieszkamy nad morzem, to przekroczone poziomy pyłu zawieszonego w powietrzu (PM2.5 oraz PM10) mają zimą miejsce na większości terenu Polski.

O ile zarówno rząd jak i władze lokalne podejmują pewne kroki w celu poprawy sytuacji, to dzieje się to powoli i efekty, jeżeli w ogóle nadejdą, to zobaczymy za 5-10 lat. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się maski przeciwsmogowe, które zakłada się w drodze do  pracy lub szkoły, ale przecież zakłada się je na krótko, a wewnątrz budynków powietrze wcale nie jest lepszej jakości niż na zewnątrz. Ba, jak wykazało badanie przeprowadzone przez działaczy Krakowskiego Alarmu Smogowegoze często jest nawet bardziej zanieczyszczone, niż wskazują odczyty lokalnej stacji monitorującej.

Na szczęście kupując dobry oczyszczacz powietrza możemy sprawić, że chociaż we własnym domu będziemy oddychać czystym powietrzem. Urządzenie bardzo docenią również alergicy, dla których wyeliminowanie z powietrza pyłków roślinnych oznacza ogromnę ulgę i wzrost komfortu życia.

Tylko jaki oczyszczacz wybrać? Aby pomóc w wyborze poświęciliśmy 31 godzin aby przeanalizować dostępne w Polsce urządzenia. Sprawdziliśmy skuteczność, parametry, koszty eksploatacji, opinie użytkowników i przygotowaliśmy zestawienie 5 najlepszych naszym zdaniem oczyszczaczy powietrza.

Aktualizacja styczeń 2018: artykuł został uzupełniony o informacje na temat nowej linii oczyszczaczy Sharp.

Sharp KC-A50EUW – zaawansowany nawilżacz i oczyszczacz powietrza

Sharp KC-A50EUWSharp to japońska firma powstała w 1912, którą znamy głównie z produkcji telewizorów i monitorów LCD, ale która może pochwalić się również sukcesami jako producent zaawansowanych technologicznie i relatywnie przystępnych cenowo oczyszczaczy powietrza.

Oczyszczacz Sharp KC-A50EUW to model o kompletnym wyposażeniu, który posiada wszystkie opcje aktualnie dostępne w oczyszczaczach firmy Sharp. Jest wyposażony w tryb automatycznego dostosowywania parametrów pracy odpowiednio do panujących z pomieszczeniu warunków, w oparciu o wbudowane czujniki (zanieczyszczenia powietrza, zapachu i wilgotności).

Na wyświetlaczu urządzenie informuje o aktualnym poziomie wilgotności powietrza (liczbowo), a także o wykrytym poziomie zanieczyszczenia powietrza oraz zapachu (za pomocą graficznych symboli o czterech poziomach natężenia).

Flagową technologią, którą Sharp umieszcza w swoich oczyszczaczach, jest generator jonów Plasmacluster. Generuje on zarówno jony dodatnie jak i ujemne. Jony Plasmacluster są skuteczne w oczyszczaniu powietrza z wirusów, bakterii, zarodników pleśni i roztoczy.

Co ważne skuteczność tej technologii została potwierdzona naukowo, m.in. podczas badania przeprowadzonego przez Sharp wraz z Retroscreen Virology Ltd. stwierdzono, że w czasie 10 minut i w przestrzeni 1 m3 jony Plasmacluster o stężeniu ok. 50 000 jonów na cm. sześcienny wyeliminowały 99,9% wirusów ptasiej grypy unoszących się w powietrzu.

Dodatkowy tryb Ion Shower umożliwia krótkotrwałą emisję jonów o bardzo dużym natężeniu, czego celem jest szybkie oczyszczenie powietrza w pomieszczeniu.

Dużą zaletą oczyszczacza Sharp KC-A50EUW jest zalecany przez producenta czas użytkowania filtrów, który wynosi aż 10 lat. Tak, to nie pomyłka – teoretycznie możemy kupić oczyszczacz powietrza i używać go bez zmieniania filtrów przez 10 lat. Praktycznie jednak wymiana może okazać się potrzebna wcześniej, w mocno zanieczyszczonym środowisku (czyli takim z jakim mamy doczynienia zimą w Krakowie lub Warszawie) warto go wymienić już po 5-6 latach. Wciąż jest to jednak imponujący wynik. Filtr HEPA ma kod producenta FZA51HFR i kosztuje ok. 460 zł, zmywalny filtr węglowy FZA51DFR kosztuje ok. 200 zł.

Długiemu czasowi eksploatacji filtrów sprzyja wbudowany prosty, niewymienny filtr wstępny. Ma on postać siateczki, a jego zadaniem jest wychwytywanie większych zanieczyszczeń (pyłki, sierść zwierząt itp). To taka pierwsza linia obrony. A oczyszcza się go bardzo łatwo – odkurzając jego powierzchnię odkurzaczem.

Następny w kolejności jest zmywalny filtr węglowy, którego funkcją jest eliminowanie zapachów. Ostatni jest natomiast wysokiej klasy filtr HEPA H13, którego się nie czyści, tylko po tych 5-10 latach wymienia. Filtr ten jest bardzo skuteczny w usuwaniu nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń (usuwa 99,97 wszelkich zanieczyszczeń powietrza). Pyły PM 2.5 i PM 10, a tym bardziej pyłki roślin, to dla niego żadne wyzwanie.

Na koszty eksploatacji oprócz filtrów składa się również zużycie energii. Sharp KC-A50EUW jest bardzo energooszczędny, przy najniższych obrotach zużycie jedynie ok. 4 W, przy najwyższych ok. 43 W (wydajność wynosi wtedy 306 m3/h). Biorąc pod uwagę, że jest to urządzenie, które włączamy na wiele godzin, albo nawet używamy całodobowo, to tak niskie zużycie energii przekłada się na bardzo istotne oszczędności na rachunkach za prąd.

Podczas pracy na najniższej prędkości oczyszczacz jest ledwie słyszalny (tylko 16 dB!) i nie zakłóci snu nawet najbardziej wrażliwych osób. Również średnia prędkość naszym zdaniem jest w pełni akceptowalna do użycia w nocy w sypialni. Natomiast najwyższa prędkość jest już zbyt głośna dla większości osób aby przy niej spać, również w dzień przy wielogodzinnym zastosowaniu byłaby męcząca. Ale jeżeli nie będziemy używać oczyszczacza w pomieszczeniu o powierzchni typu 60 m2, to w trybie automatycznym nawet przy ustawionej wysokiej czułości najwyższa prędkość włącza się sporadycznie i na bardzo krótki czas, głównie po wykryciu intensywnych zapachów.

Oczyszczaczem sterujemy za pomocą przejrzystego panelu sterowania, z dużymi przyciskami. Mamy do dyspozycji trzy prędkości filtrowania oraz tryb automatyczny, w którym oczyszczacz sam dopasowuje parametry pracy do warunków dzięki wbudowanym czujnikom. Tryb automatyczny można dodatkowo zoptymalizować pod kątem swoich oczekiwań – czy ma być bardziej czuły i szybko reagować, czy łagodny i wówczas rzadziej wchodzi na wyższe obroty.

Za pomocą panelu możemy też włączyć i wyłączyć generowanie jonów, a także zmniejszyć intensywność lub zupełnie wyłączyć podświetlenie panelu sterowania (niby nic, ale to przydatna opcja – w nocy w sypialni światełka mogą przeszkadzać i w innych modelach zdesperowani użytkownicy zalepiają diody taśmą samoprzylepną).

Jako że jest to oczyszczacz z nawilżaczem to (po wlaniu wody do specjalnego pojemnika) możemy aktywować opcję nawilżania. Nawilżanie trochę zwiększa głośność pracy urządzenia oraz oczywiście pobór prądu. Na wyświetlaczu jest wyświetlany aktualny poziom wilgotności. Co ciekawe w lecie możemy do zbiornika wlać wodę z lodem, dzięki czemu oczyszczacz nie tylko oczyści i nawilżczy powietrze, ale również zapewni przyjemny chłód. Nie wolno jednak do wody dodawać żadnych olejków czy innych aromatów. W każdym razie funkcja nawilżania działa szybko i niezawodnie, a efekt nawilżania jest szybko zauważalny.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby opcji nawilżania nie używać w ogóle i korzystać z urządzenia wyłącznie jako oczyszczacza powietrza.

Urządzenie sprawdzi się zarówno do usuwania pyłów z powietrza w sezonie grzewczym, a także jako oczyszczacz powietrza dla alergika, który wyeliminuje z powietrza pyłki pochodzenia roślinnego.

Sharp KC-A50EUW ma zamontowane od spodu kółka, które są normalnie praktycznie niewidoczne, ale dzięki nim można łatwo przeciągnąć oczyszczacz do innego pomieszczenia.

PlusyMinusy
 • wbudowany nawilżacz
 • świetna skuteczność filtrowania
 • cichy
 • jonizator
 • wbudowane czujniki
 • drogi, aczkolwiek cena jest współmierna do możliwości
Cena oczyszczacza Sharp KC-A50EUW: Zobacz najlepszą cenę

Sharp KC-A50EUW vs Sharp KC-A60EUW

Alternatywną opcją jest wyższy model Sharp KC-A60EUW. Jest to bardzo podobny oczyszczacz, z tym samym wyposażniem, funkcjami i designem, natomiast przeznaczony do obsługi większej powierzchni. Jest on trochę większy (64.3 cm wysokości, 41,6 cm szerokości, 29,5 głębokości), a jego zbiornik na wodę ma pojemność 4 litrów.

Jego wydajność jest sporo większa, oczyści aż 396 metrów sześciennych powietrza na godzinę, co wystarczy na powierzchnię ok. 48 metrów kwadratowych. Jest on jednak kilkaset złotych droższy, a dla większości osób w pełni wystarczający powinien być Sharp KC-A50EUW.

Sharp KC-A50EUW vs Sharp KC-D50EUW

Sharp KC-D50EUWW najnowszej linii oczyszczaczy Sharp odpowiednikiem Sharpa KC-A50EUW jest model KC-D50EUW. Zasada działania (filtr HEPA + filtr węglowy, jonizator Plasmacluster, nawilżanie) nie uległa zmianie, tak jak i wydajność. Żywotność filtrów również jest taka sama – wystarczą na 10 lat, aczkolwiek w nowym modelu nie trzeba okresowo myć filtra węglowego.

Nowością jest nowy tryb pracy automatycznej – Advanced Auto, charakteryzujący się większą czułością. Jednak w dotychczasowym modelu KC-D50EUW jest możliwość regulacji trybu automatycznego i zwiększenia jego czułości.

Kolejną opcją dodaną przez producenta jest timer – możliwość zdefiniowania zarówno czasu włączenia jak i wyłączenia oczyszczacza.

Sharp KC-D50EUW może pochwalić się też bardziej atrakcyjnym wyglądem, choć minusem nowej smukłej obudowy jest o 30% mniejsza pojemność zbiornika na wodę. Uwagę zwraca nowa konstrukcja wywiewu powietrza, który efektownie otwiera się gdy włączamy urządzenie i zamyka się gdy je wyłączamy.

Co ciekawe wg specyfikacji producenta nowy model jest głośniejszy od dotychczasowego, jednak różnica jest naszym zdaniem niezauważalna. Zauważalna jest natomiast niestety wyższa o około 200 złotych cena. Czy warto dopłacić? Obydwa oczyszczacze są świetne, więc odpowiedź zależy wyłącznie od tego czy wyżej opisane różnice oceniasz jako warte tej kwoty.

Daikin MC70L – dobry i cichy oczyszczacz z zapasem filtrów

Daikin MC70LW przeciwieństwie do Sharpa firma Daikin jest raczej mało znana w Polsce, a jeżeli już, to raczej z zastosowań specjalistycznych – produkuje m.in. systemy klimatyzacji, pompy ciepła, agregaty chłodnicze. Jednak nie jest to nowa marka, a działający od ponad 90 lat japoński producent rodem z Osaki.

Flagowym oczyszczem firmy Daikin jest model MC70L. Pierwszym co zwraca uwagę po jego uruchomieniu jest, że działa bardzo cicho. Szczególnie przy manualnie ustawionej niskiej prędkości, ale również w trybie automatycznym nie przeszkadza, bo rzadko wchodzi na wysokie obroty (choć to oczywiście zależeć będzie od jakości powietrza w otoczeniu urządzenia). Urządzenie posiada tryb nocny, w którym urządzenie pracuje na najniższych możliwych obrotach. Oczyszczacz pracuje wtedy niezwykle cicho, aczkolwiek trzeba wziąć pod uwagę, że przepływ powietrza jest wtedy naprawdę bardzo niski. Naszym zdaniem lepiej ręcznie ustawić na noc taki bieg, którego głośność wydaje nam się akceptowalna.

Na najniższym i najcichszym poziomie obrotów urządzenie zużywa tylko 7W i generuje 16dB hałasu, ale jego wydajność wynosi wówczas tylko 55 m3/h. Natomiast najwyższy bieg daje wydajność 285 m3/h, przy zużyciu prądu na poziomie 26W i głośności 39dB. Jest jeszcze dodatkowy tryb turbo, w którym wydajność wzrasta do imponujących 420 m3/h, ale również dramatycznie wzrasta hałas (48 dB!) oraz zużycie energii (65W), co sprawia że tryb można polecić tylko w celu przeprowadzenia krótkotrwałej interwencji.

Oczyszczacz Daikin MC70L posiada własnej konstrukcji kilkuetapowy system filtrujący. Niestety nie ma tu filtra HEPA, ale zastosowanie rozwiązanie jest całkiem skuteczne i zatrzymuje 98,34% pyłów PM 2.5. Powietrze jest oczyszczane również z alergenów, wirusów i drobnoustrojów, a także zapachów.

Filtry można samodzielnie łatwo oczyścić, z wyjątkiem filtra harmonijkowego, który się wymienia – ale w zestawie otrzymujemy zapas, który wystarczy na dobrych kilka lat (w sprzyjających warunkach nawet 10). Nawiasem mówiąc filtr ten z jednej strony jest biały i bardzo szybko ciemnieje, jednak sam kolor nie świadczy o zużyciu, a jest naturalne że szybko biały kolor zamienia się na szary.

Urządzenie jest wyposażone również w filtr wstępny, który zbiera duże zanieczyszczenia (np sierść zwierząt) chroniąc właściwy system filtrujący.

Daikin MC70L automatycznie wykrywa obecność w powietrzu zapachów i kurzu oraz dostosowuje do odczytów parametry pracy.

Na początku użytkowania urządzenie wydziela nieco plastikowy zapach. Na szczęście z informacji jakie uzyskaliśmy wynika, że po maksymalnie kilku tygodniach użytkowania znika on zupełnie.

Oczyszczacz jest wyposażony w pilota, jest on całkiem wygodny i praktyczny. Szkoda tylko, że aby urządzenie „załapało” trzeba go skierować prosto na nie. Ale inne oczyszczacze zwykle nie mają w ogóle pilotów, więc nie ma co wybrzydzać.

Informacje o ustawionych parametrach pracy są prezentowane z przodu urządzenia za pomocą szeregu diód. Niestety nie ma możliwości zupełnego wyłączenia podświetlenia, można je tylko przyciemnić.

Dodatkową zaletą oczyszczacza Daikin MC70L jest też 36 miesięcy gwarancji producenta.

PlusyMinusy
 • pilot
 • zapas filtrów w zestawie
 • wbudowane czujniki
 • cichy
 • brak filtra HEPA
Cena oczyszczacza Daikin MC70L: Zobacz najlepszą cenę

Philips AC3256/10 – dobrej jakości wydajny oczyszczacz z filtrem HEPA

Philips AC3256/10Philips AC3256/10 to najbardziej wydajne urządzenie z oferty oczyszczaczy powietrza firmy Philips. Jego współczynnik CADR to solidne 393 m3/h. Producent sugeruje, że to wystarczy nawet na 95 m2 powierzchni, ale naszym zdaniem realistycznie jest to oczyszczacz odpowiedni na ok. 50 metrów kwadratowych.

Oczyszczacz ma nowoczesną i atrakcyjną stylistykę, to jeden z ładniejszych oczyszczaczy. Jego wymiary to 70 cm x 36 cm 25 cm, nie jest to zatem urządzenie kompaktowe, ale nie będzie problemu ze znalezieniem dla niego miejsca.

Philips AC3256/10, jak przystało na czołowy model firmy, posiada wbudowane czujniki jakości powietrza i potrafi automatycznie dobierać ustawienia w oparciu o ich odczyty.

Jakość powietrza jest przedstawiana za pomocą efektu świetlnego – niebieskie podświetlenie oznacza dobrą jakość powietrza, fioletowe przyzwoitą, a czerwone światło złą. Wyświetlany jest też liczbowo poziom pyłów zawieszonych PM2,5, określany za pomocą wbudowanego czujnika. Technologia wykrywania zanieczyszczeń powietrza „AeraSense” działa sprawnie i szybko, co można łatwo przetestować np. strzepując ubranie w pobliżu oczyszczacza. Nawet kuchenne zapachy dobiegające z innego pomieszczania skutkują natychmiastową reakcją urządzenia.

Oczyszczacz posiada możliwość ustawienia timera, czyli zdefiniowania ile czasu ma być włączony – możemy wybrać jedną, cztery lub osiem godzin, po których oczyszczacz sam się wyłączy.

Philips AC3256/10 wyposażony w tryb nocny, działa wtedy na niższych obrotach i co za tym idzie ciszej, a przy okazji zużywa mniej prądu. Niestety mimo, że pracuje ciszej, to wciąż jednak jest to 33 dB, zatem jest to głośność raczej na poziomie trybu średniego w wyżej opisanym oczyszczaczu Sharp. Naszym zdaniem jest to wciąż akceptowalny poziom hałasu, ale wrażliwym na dźwięk osobom może w nocy przeszkadzać. Plus natomiast za możliwość wyłączenia podświetlenia oraz blokadę rodzicielską, dzięki której mali domownicy nie pozmieniają ustawień.

Filtrowanie powietrza odbywa się za pomocą filtra HEPA oraz filtra węglowego. Filtr HEPA (kod FY3433 – jego cena to około 250 zł) wystarcza na ok. 2 lata, a węglowy (kod FY3432, kosztuje ok. 220 zł) na rok. Oczyszczacz jest ustawiony w taki sposób, że informuje o upływie ważności filtrów, a po kolejnych dwóch tygodniach się automatycznie blokuje. Aby go odblokować teoretycznie należy zmienić filtry i użyć opcji „reset”, ale w praktyce wystarczy użyć opcji „reset” nawet bez zmiany filtrów, a oczyszczacz się odblokuje. Nie potrafi zatem rozpoznać rzeczywistego stopnia zużycia filtrów, a mechanizm informowania o konieczności ich wymiany działa wyłącznie w oparciu o odmierzanie czasu. Zatem jeżeli np. nie używaliśmy urządzenia przez rok, to śmiało możemy zignorować jego wezwania do zmiany filtrów.

Posiada certyfikat ECARF, oznaczający że jest odpowiedni dla osób z alergiami.

PlusyMinusy
 • wysoka wydajność
 • ładny design
 • relatywnie cichy
 • wbudowane czujniki
 • wyświetlanie poziomu PM2,5
 • mógłby być cichszy
Cena oczyszczacza Philips AC3256/10: Zobacz najlepszą cenę

Xiaomi Air Purifier 2 – nowoczesny i tani oczyszczacz z aplikacją na smartfona

Xiaomi Air Purifier 2Xiaomi to ambitna chińska firma, którą znamy głównie z atrakcyjnych cenowo smartfonów. W Chinach tematy takie jak smog, pyły zawieszone i choroby układu oddechowego są bardzo na czasie, nie powinno zatem dziwić, że w ofercie Xiaomi pojawiła się również linia oczyszczaczy powietrza. A biorąc pod uwagę główną działalność firmy naturalne jest, że oczyszczacze te współpracują ze smartfonami.

Air Purifier 2 to najnowsza propozycja Xiaomi. Po odpakowaniu oczyszczacza od razu zwraca uwagę jego świetny wygląd, który przywodzi na myśl stylistykę urządzeń Apple. Sprzęt wygląda minimalistycznie i elegancko, a przy tym ma kompaktowe rozmiary – 52 cm x 24 cm x 24 cm. Mimo, że ten oczyszczacz jest tylko 200 zł. droższy od dużo prostszego i najtańszego w naszym zestawieniu modelu Sharp FU-Y30EU-W, to pod względem wizualnym naszym zdaniem jest numerem jeden.

Jednak rzecz jasna wygląd to nie wszystko co Xiaomi ma do zaoferowania. Mimo niskiej ceny posiada tryb pracy automatycznej, w oparciu w wbudowane czujniki. A jego sercem jest trzywarstwowy cylindryczny filtr 360 stopni, który umożliwia oczyszczaczowi wciąganie powietrza ze wszystkich czterech stron. Pierwsza warstwa to filtr wstępny, następnie jest filtr HEPA (klasy H11) a na końcu filtr z węglem aktywnym. Po oczyszczeniu powietrze jest wydmuchiwane do góry.

Żywotność filtra producent szacuje na 6 miesięcy, co niestety jest wartością mniejszą niż w przypadku konkurencyjnych urządzeń z naszego zestawienia. Co więcej biorąc pod uwagę konieczność częstej wymiany filtry te są dość drogie – kosztują ok. 240 zł.

Parametrami pracy oczyszczacza można sterować za pomocą aplikacji MiHome, dostępnej zarówno na smartfony z systemem Android jak i na iPhone. Aplikacja wyświetla aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza (wyrażany w jednostkach AQI – Air Quality Index), temperaturę, wilgotność, a także czas do wymiany filtra i łączny czas działania urządzenia. Maksymalna wydajność oczyszczania, gdy ustawimy najwyższe obroty, wynosi 330 m3 na godzinę.

Sam pomysł aplikacji do obsługi oczyszczacza bardzo nam się podoba, daje dużo większe możliwości niż skromny panel z kilkoma przyciskami, problemem niestety jest tutaj jej  dopracowanie. Aplikacja nie ma polskiej wersji językowej, ba, nawet wersja angielska nie jest pełna, a Chińskie znaczki dla większości osób to nieprzenikniona zagadka. Niektóre możliwości są niedostępne, chyba że w ustawieniach wybierzemy jako nasz region… Chiny. Na szczęście wybór regionu jest niezależny od wyboru języka, czyli ustawiamy Chiny i język angielski.

W podstawowym zakresie zasadniczo nie ma problemu z obsługą oczyszczacza za pomocą aplikacji, ale szkoda że braki psują przyjemność z korzystania.

Cena Xiaomi Air Purifier 2 jest jednak bardzo atrakcyjna, szczególnie biorąc pod uwagę jego parametry oraz możliwości. Głównym minusem jest natomiast kosztowna konieczność częstej wymiany filtrów.

PlusyMinusy
 • nowoczesny wygląd
 • współpraca ze smartfonem
 • bardzo niska cena
 • dobra wydajność
 • wysoki koszt eksploatacji (drogie filtry)
 • niedopracowana aplikacja
Cena oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 2: Zobacz najlepszą cenę

Sharp FU-Y30EU-W – tani i dobry oczyszczacz powietrza z jonizatorem

Sharp FU-Y30EU-WSharp FU-Y30EU-W to zdecydowanie najtańszy oczyszczacz powietrza z oferty firmy Sharp. Jego cena jest tylko trochę większa od samego filtra HEPA do najbardziej zaawansowanych modeli tej firmy. Jak to zatem możliwe, że FU-Y30EU-W jest oferowany w tak niskiej cenie? Oczywiście niezbędne były pewne oszczędności – nie mamy tu oczywiście nawilżacza powietrza, automatycznego trybu pracy w oparciu o odczyty czujników, ani w ogóle żadnych czujników.

Ponadto zamiast osobnego filtra węglowego i HEPA producent zastosował jeden zintegrowany filtr, łączący w sobie zarówno aktywny filtr węglowy jak i filtr HEPA E10. Trwałość tego filtra również jest mniejsza niż w przypadku droższych modeli, bo wynosi 2 lata. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że zamiast dwóch mamy do wymiany tylko jeden filtr (kod FZY30SFE), a jego cena to tylko ok. 220 zł. Wymiana jednego filtra za 220 zł to niewielki koszt, szczególnie w porównaniu do wyżej opisanego urządzenia Xiaomi.

Oprócz filtra wymiennego jest jeszcze prosty, niewymienny filtr wstępny w postaci siateczki, którego obsługa ogranicza się do odkurzenia odkurzaczem.

Maksymalna wydajność oczyszczacza Sharp FU-Y30EU-W to 180 m3/h, przy poziomie hałasu 44 dB. Najczęściej urządzenia używa się jednak na prędkości średniej i niskiej, które są ciche – generują odpowiednio 35 dB (przy wydajności 120 m3/h) i 24 dB (60 m3/h). Oczyszczacz jest bardzo dobrym rozwiązaniem do sypialni, pokoju dziecka lub niewielkiego biura.

Zaletą urządzenia jest energooszczędność – maksymalny pobór mocy to 27W, a na najniższej prędkości to jedynie kilka watów.

Jest to również najmniejszy oczyszczacz z oferty Sharpa – jego wymiary to 35,6 cm szerokości, 51 cm wysokości i 18 cm głębokości, przy wadze 5 kg. Jest zatem łatwo przenośny, nie ma problemu aby go przemieszczać między pomieszczeniami.

Oczyszczacz mimo niskiej ceny posiada flagową technologię Sharpa, czyli generator jonów Plasmacluster, włącza i wyłącza się go osobnym przyciskiem.

Urządzeniem sterujemy za pomocą bardzo prostego panelu, składającego się z trzech przycisków – do włączania urządzenia, włączania jonizacji i regulacji poziomu wydajności (wyżej opisane trzy poziomy). O włączeniu poszczególnych opcji informują światełka, małym minusem oczyszczacza jest brak możliwości ich wyłączenia – w nocy mogą przeszkadzać, szczególnie jaskrawa jest niebieska dioda informująca o włączonej jonizacji.

PlusyMinusy
 • bardzo tani
 • jonizacja
 • cichy
 • niski koszt eksploatacji
 • brak możliwości wyłączenia światełek
Cena oczyszczacza Sharp FU-Y30EU-W: Zobacz najlepszą cenę

 

Sharp FU-Y30EU-W vs Sharp FP-F30EUH

oczyszczacz Sharp FP-F30EUHW najnowszej linii modelowej Sharpa, wprowadzonej do sprzedaży kilka tygodni temu, najtańszym oczyszczaczem powietrza jest Sharp FP-F30EUH. Ma on taką samą wydajność, bardzo podobne zużycie energii i głośność, rzecz jasna również posiada generator jonów Plasmacluster. Jest niższy, ale za to trochę szerszy – naszym zdaniem wygląda lepiej.

Posiada wyższej klasy filtr HEPA (H13), który jeszcze skutecznie radzi sobie z wyłapywaniem najdrobniejszych, mikroskopijnych pyłków. Nie posiada jednak w ogóle filtra węglowego. Zatem nowszy model nie oczyści powietrza z benzopirenu czy formaldehydu, a także nie wyeliminuje zapachów. Filtr modelu FP-F30EUH wg zaleceń producenta wystarcza również na 2 lata użytkowania.

Czy warto zatem kupić oczyszczacz Sharp FP-F30EUH zamiast starszego FU-Y30EU-W? Obydwa urządzenia są bardzo atrakcyjne, gdyż oferują skuteczne oczyszczanie powietrza w bardzo niskiej cenie. Ale biorąc pod uwagę, że nowszy jest droższy o ok. 100 zł, a nie posiada filtra węglowego, to naszym zdaniem nieco atrakcyjniejszą opcją jest dotychczasowy model. Jednak jeżeli komuś zależy głównie na oczyszczaniu powietrza z pyłów, to wtedy ważnym atutem nowszego Sharpa FP-F30EUH będzie wyższej klasy filtr HEPA.

38 komentarzy… dodaj komentarz
 • Czajnik 30 września 2017, 10:03

  Czy mogą Państwo przygotować ranking czajników elektrycznych w przedziale 150 – 300 zł?

 • Lucyna 27 listopada 2017, 12:22

  Super stronka , bardzo pomocna 🙂 Dzięki i Pozdrawiam

 • Darek 30 listopada 2017, 12:39

  Witam.

  Ciekawe zestawienia. Ja wciąż waham się między Sharpem KCA40 a Daikinem.
  Cena podobna, z tym że Sharp chyba ładniejsza i posiada nawilżanie. Dość często w opiniach wraca problem zapachu Daikna, który czuć nawet po kilku miesiącach.
  Może Państwo coś podpowiedzą. Pozdrawiam

  • Guru AGD 30 listopada 2017, 21:22

   Daikin owszem ma problem z zapachem, ale żeby aż kilka miesięcy? Może to był pechowy egzemplarz. Zobacz jeszcze nowego Sharpa KC-D40EUW, ma jeszcze lepszy filtr HEPA (wyższej klasy) niż KC-A40 i jeszcze lepszy wygląd, a także fajnie rozwiązany wywiew. Jest też bardzo cichy. Pozdrawiamy!

 • Tomasz 23 grudnia 2017, 10:16

  Chciałbym kupić niedrogi oczyszczacz antysmogowy do użytku domowego. Nie potrzebuję nawilżania, jonizacji, usuwania wirusów, bakterii, sierści itd.
  Nie rozumiem opisu filtrów Sharp. „jeżeli komuś zależy głównie na oczyszczaniu powietrza z pyłów, to wtedy ważnym atutem nowszego Sharpa FP-F30EUH będzie wyższej klasy filtr HEPA.” , ale równocześnie „nowszy model nie oczyści powietrza z benzopirenu”. Sądziłem, że benzopiren unosi się właśnie w postaci pyłów PM2.5 oraz PM10. Który więc wybrać ?

  • Guru AGD 26 grudnia 2017, 13:53

   Nie, niestety filtr HEPA nie usunie benzopirenu. Do tego potrzebny jest filtr węglowy, wybierz zatem oczyszczacz wyposażony w taki filtr.

   • Tomasz 26 grudnia 2017, 21:57

    Czyli FU-Y30EU-W, tak ?

    • Guru AGD 27 grudnia 2017, 10:31

     Na przykład ten. Również inne wyżej opisane modele Sharpa mają filtr węglowy (poza FP-F30EUH). Natomiast Daikin MC70L nie ma filtra węglowego, ale ma zamiast niego filtr harmonijkowy, który wyłapuje benzopiren.

 • Tomasz 23 grudnia 2017, 13:25

  Strona (…) podaje z kolei, że starszy Sharp, czyli FU-Y30EU-W posiada filtr HEPA o symbolu H13, a więc takim, jak nowszy model Sharp.

  • Guru AGD 27 grudnia 2017, 10:26

   Przepraszam, w poprzednim komentarzu źle napisałem, więc go usunąłem. FU-Y30EU-W to oczywiście starszy model i posiada filtr HEPA E10.

 • Jaro 27 grudnia 2017, 23:48

  Super strona! Czy warte polecenia są oczyszczacze Philipsa, np. AC 1215/10 ?Potrzebuję do mieszkania 2-pok. (40 m2) w celu zwalczania pleśni, grzybów, wirusów, bakterii i alergenów działających na dzieci. Co możecie polecić skutecznego Czy tylko jednak Shar? Z góry wielkie dzięki!

  • Guru AGD 2 stycznia 2018, 19:22

   Oczyszczacze Philipsa też mają swoje zalety, jeden z nich nawet uwzględniliśmy w powyższym zestawieniu 🙂

 • Karol 29 grudnia 2017, 18:49

  WItam!
  A co z oczyszczaczem Sharp KC-930EU-W ? Ma jakiś konkurentów ?

  • Guru AGD 2 stycznia 2018, 19:33

   Model ten można krótko określić jako FU-Y30EU-W z dodanym nawilżaczem powietrza. Naszym zdaniem jeżeli już chcemy korzystać z nawilżania to warto jednak trochę dołożyć i kupić lepszy model.

 • Marcin 30 grudnia 2017, 10:37

  Kupiłem FU-Y30EU-W. Wygląda to na wydrwigroszowstwo. Filtra węglowego nie ma, nie bardzo widzę, jak może on być „wbudowany” w filtr HEPA. Filtr HEPA w standardzie H10, chociaż sprzedawcy deklarują, że H13. Filtr kosztuje 220 zł, czyli klient płaci 480 zł (!) za dmuchawę, obudowę i zbędny jonizator.

  • Guru AGD 2 stycznia 2018, 19:26

   Filtr węglowy jest zintegrowany razem z HEPA w jednym filtrze, jako warstwa. Zwróć uwagę, że taka „dmuchawa” która działa bardzo cicho, zużywa minimum prądu i jest przystosowana do pracy 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu to nie jest taka trywialna rzecz.

  • Maciej 8 stycznia 2018, 21:15

   Jonizator nie jest zbędny, wręcz przeciwnie – dzięki niemu nie tylko powietrze które przejdzie przez oczyszczacz zostaje oczyszczone z pyłów, ale też to gdzie dotrą jony. Efekt jest naprawdę widoczny, w powietrzu w słoneczny dzień nie widać naprawdę żadnych drobin. Fakt, że jest więcej kurzu na podłodze czy cokołach, ale to tylko pokazuje, że to działa – cały pył z powietrza opada obklejony jonami na dół. Plus jony zabijają wirusy i bakterie w powietrzu.

 • Urszula 30 grudnia 2017, 13:52

  Witam jaka jest różnica w oczyszczaniu powietrza sharp KC-A50EUW a sharp KC-D50EUW, czyli jaka jest różnica między tym „A” a „D”? w
  braliśmy pod uwagę philipsa ale on nie ma filtra wstępnego a to chyba dużo zmienia?
  (chodzi mi czy dane modele mogą coś więcej usunąć z powietrza lub czegoś nie filtrują wogóle, tzn. bakterie wirusy kurz alergeny pyły chemikalia w tym benzopiren)
  Państwo na stronieidzę udzielają konkretnych opinii, zwłaszcza gdy ktoś zazwyczaj nie ma tak, dokładnej wiedzy, np że benzopiren jest filtrowany
  Dziękuję za szybko odp.Ula

  • Guru AGD 2 stycznia 2018, 19:28

   Nowszy model KC-D50EUW nie usunie z powietrza nic więcej niż jego poprzednik, czyli KC-A50EUW. Lada dzień uzupełnimy artykuł o krótkie porównanie tych dwóch modeli.

 • Dominika 4 stycznia 2018, 13:56

  Jestem zainteresowana oczyszczaczem Sharp KC-D50EUW, nurtuje mnie jednak kilka kwestii.
  Czy oczyszczacze te posiadają czujnik pyłów PM2.5 i PM10? Widzę tylko informacje o czujniku kurzu, zapachów oraz wilgotności i temperatury. Może pod nazwą czujnik kurzu kryje się czujnik tych pyłów? A może czujnik pyłów jest w standardzie i o nim się nie pisze, natomiast czujnik kurzu jest czymś dodatkowym? Zastanawia mnie, czy użądzenie wykryje te pyły i odpowiednio na nie zareaguje (przełączając się na mocniejszy tryb podczas ustawienia pracy auto) jeśli nie będzie kurzu?
  Jeszcze jedno pytanie odnośnie czujników. W instrukcji obsługi nie znalazłam informacji o potrzebie i sposobie ich czyszczenia. Jeśli taki czujnik będzie zakurzony, to jego odczyt może być sfałszowany. Jak umiejscowione są te czujniki? Muszą być chyba wystawione na działanie powietrza, by móc dokonać pomiaru jego jakości?

  Między innymi z powodu powyższych niejasności zastanawiam się jeszcze nad modelem philips ac3256/10. Mierzy on ilość pyłów PM2.5. Ma on również większą wydajność 393m3/h (a Sharp 306m3/h). Za to jest jednak głośniejszy, nie ma nawilżacza ani jonizatora, choć o tych dwóch funkcjach czytałam zarówno wiele opinii za jak i przeciw.

  Porównując te dwa modele, który oczyszczacz by Państwo polecili? A może jeszcze jakiś inny oczyszczacz byłby lepszy, którego nie wzięłam pod uwagę? Dodam, że poszukuję oczyczczacza do salonu z aneksem kuchennym 31m2 o wysokości 2.8m. Niestety do salonu nie ma drzwi, więc powietrze miesza sie także z powietrzem z przedpokoju o wielkości 18m (przedpokój długi, kręty, wejście do salonu to szeroki na 1.5m otwór w ścianie).

  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!

  • Guru AGD 7 stycznia 2018, 18:04

   Oczyszczacze Sharp nie posiadają sprecyzowanej wielkości cząsteczek wykrywanych przez czujnik kurzu. Z naszych obserwacji wynika, że pyły PM2.5 i PM10 są poza możliwościami takiego czujnika kurzu. Inna rzecz, że miernik wiarygodnie wskazujący poziom takich drobnych pyłów to zaawansowane i drogie urządzenie, a te proste wbudowane czujniki mają bardzo duży margines błędu.

   Z problemem zakurzenia czujników nie spotkaliśmy się.

   Philips AC3256/10 oraz Sharp KC-D50EUW to bardzo dobre oczyszczacze, wybór zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Biorąc pod uwagę warunki, w jakich chce Pani użytkować oczyszczacz (brak drzwi na przedpokój, aneks kuchenny, spora wysokość pomieszczenia) warto rozważyć też KC-D60EUW.

 • beata 20 stycznia 2018, 16:11

  Witam zakupilam niedawno Jonizator ozonator powietrza i jakos nie jestem do niego przekonana boje sie ze to jakas podrubka.dzis znalazlam wasz artykul i sie wystraszylam ze ceny sa jednak wyzsze .moj wyglada jak z kamienia lupanego i kosztowal niecale 300 zl z allegro.Czy mogli by panstwo mi cos wiecej na temat takich produktow powiedziec? moj produkt nazywa sie Ozone (Detoxify)Instrument firmy ORIENTEE ZH-H107.bede wdzieczna za jaka kolwiek odpowiedz.pozdrawiam

  • Guru AGD 24 stycznia 2018, 21:30

   Niestety ten produkt to nie oczyszczacz powietrza, nie posiada żadnego filtra. Jest to natomiast generator ozonu (!) z jonizatorem. Producenci tacy jak Sharp swoje jonizatory w materiałach marketingowych zachwalają pisząc m.in. że nie wydzielają żadnego ozonu, co już samo w sobie jest bardzo wymowne. Zalecamy uważnie przeczytać instrukcję i zachować ostrozność korzystając z urządzenia.

 • Marta 25 stycznia 2018, 12:19

  Ja kupiłam w poprzednim roku Sharpa, model KC-A60EUW i bardzo dobrze nam się sprawdza. Stoi w salonie połączonym z kuchnią, jest cichy, tak naprawdę często zapominam, że jest włączony 😉 W tym roku kupiliśmy dwa oczyszczacze KC-930EUW do sypialni naszej i synka, działają super. Jeśli ktoś potrzebuje oczyszczacza do sypialni z funkcją nawilżania to jest to dobry wybór, ponieważ najmniejszy z serii A to już koszt prawie 1700zł.
  Kiedy wyjeżdżamy gdzieś na ferie czy do rodziny, to cięzko się przyzwyczaić do braku obecności oczyszczacza, ponieważ rzeczywiście mocno poprawia jakość powietrza

 • Magdalena80 30 stycznia 2018, 12:14

  Czy model Sharp KC-A50EUW – zaawansowany nawilżacz i oczyszczacz powietrza będzie dobrym wyborem jeśli mamy do czynienia z alergią na kurz i roztocze? Jeśli chodzi o zastosowanie zaawansowanego filtra Hepa to wiem że tak. Co natomiast z nawilżaniem powietrza? Czytałam, że zbyt duża wilgotność powietrza to idealne warunki do rozwoju roztoczy…czy tu uzyskiwana wilgotność jest tak duża że lepiej abym zrezygnowała z tego modelu ? Czytałam również że dla alergików najlepszym rozwiązaniem są modele Blueair Classic np. 505 gdyż mają system SurroundAir gdzie oczyszczone powietrze zasysane jest bokami a wypuszczane jest do góry. Nie podają Państwo tych filtrów w zestawieniu najlepszych produktów dostępnych na rynku. Cena Blueair Classic jest zdecydowanie wyższa niż większości produktów z Państwa rankingu czy zatem Blueair Classic np 505 są gorszej jakości i cena jest tu wywindowana przez producenta? Rozważam zakup pomiędzy Sharp KC-A50EUW a Blueair Classic 505 i potrzebuję fachowego spojrzenia a państwo profesjonalnie i rzeczowo udzielają informacji. Serdecznie dziękuję za pomoc.

  • Guru AGD 11 lutego 2018, 11:01

   Tak, oczyszczacz KC-A50EUW bardzo dobrze sprawdza się dla alergików. Jeśli chodzi o nawilżanie powietrza to nie ma mowy o zbyt dużej wilgotności, gdyż urządzenie pracuje w oparciu o czujnik wilgotności. Nawiasem mówiąc nie ma obowiązku w ogóle korzystania z opcji nawilżania. Jeśli chodzi o oczyszczacze powietrza Blueair to zbierają one dobre opinie i mają grono swoich zwolenników. Naszym jednak zdaniem w ich przypadku relacja kosztów (zakupu i eksploatacji) do możliwości jest zupełnie nieatrakcyjna, szczególnie jak na polskie warunki.

 • Kami 30 stycznia 2018, 23:12

  Mnie wciąż i intryguje jedna sprawa – przestrzeni. Mamy mieszkanie 62m z czego 30 salonu z kuchnia otwarta plus dwie sypialnie, nasza i dziecka. Jak definiują producenci „pomieszczenie”. Czy kupując najwyższy model Sharpa mamy szanse na czyste powietrze zarówno w salonie jak i sypialniach? Czy lepiej zainwestować w dwa mniejsze? Głupie pytanie, ale sprzedawcy w sklepie twierdzą, ze nawet sąsiadom będzie lepiej ;). A tu chodzi o zwykłą prozę życia.

  • Guru AGD 1 lutego 2018, 18:37

   Pomieszczenie zgodnie z definicją to „wydzielona przegrodami budowlanymi przestrzeń w zakresie budynku”. Kupując nawet najwyższy model oczyszczacza niestety nie uzyskamy w pełni czystego powietrza w całym takim mieszkaniu. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch oczyszczaczy. A i tak ustawiając te urządzenia w obu sypialniach nie będzie można liczyć, że równie czyste powietrze będzie również w salonie. Oczyszczacze są jednak łatwo przenośne, najlepiej je użytkować w tych pomieszczeniach, w których najwięcej przebywamy. Czyli np. w ciągu dnia w salonie oraz w sypialni dziecka, a na noc przenosić oczyszczacz z salonu do drugiej sypialni.

 • Magdalena80 31 stycznia 2018, 12:10

  Dzień dobry proszę o porównanie Sharp KC-A50EUW z Blueair Classic 503 pod kątem alergii na roztocze i kurz. Dziekuję

 • Sylwester 4 lutego 2018, 18:38

  Interesują mnie różnice między modelem Sharp KC-A50EUW a Sharp KC-A60EUW oprócz wydajności. Nie mogę znalesc informacji różnicach w/w modelach, wygladaja na identyczne, zastosowane technologie, czujniki itd., jedynie wydajność większa w modelu Sharp KC-A60EUW?

  • Guru AGD 11 lutego 2018, 10:49

   Tak właśnie jest – oczyszczacze te różnią się właśnie wydajnością, jest też drobna różnica w rozmiarach. Reszta jest taka sama.

 • Patrycja 16 lutego 2018, 08:28

  Który oczyszczacz będzie najlepszy dla małego alergika? Dodam, że mieszkamy na Śląsku, stężenie pyłów bywa dramatyczne. Wstępnie wybraliśmy Sharp KC-A50EU, warto dołożyć do Sharp KC-D50EUW? Brałam też pod uwagę Daikin.

 • Marta 17 lutego 2018, 17:14

  Kupiłam Sharp KC-A50EUW. Monitor kurzu i zapachu cały czas swieci sie na zielono. Mieszkam w Warszawie (Centrum) i nie wierzę, że jest tu tak czysto. Nie rozumiem do konca instrukcji jak ustawic czujnik w tej sytuacji. Prośba o pomoc.
  Druga sprawa: Jezeli dziala nawilzacz to czy nie powinnam widziec jakiejs pary wydobywajacej sie z urzadzenia (tak jest przy innych nawilzaczach)

  • Marta 25 lutego 2018, 12:33

   Udało już mi się ustawić czujniki

 • Marta 25 lutego 2018, 12:32

  Niedawno kupiam oczyszczacz Sharp z funkcją nawilżania. Po włączeniu tej funkcji nie widzę, żeby leciała jakaś para czy mgła. Woda ze zbiornika schodzi. CZy nawilżacz działa? W poprzednich zawsze widać było jakąś parę czy mgłę.
  I drugie pytanie: czy zdrowe jest ustawienie jonizacji całę czas?

 • Mirosław 7 marca 2018, 12:55

  Proszę o propozycję oczyszczacza do pomieszczenia o powierzchni ok. 100 m2.
  Pozdrawiam

 • Adam_ 19 kwietnia 2018, 18:52

  Ja używam oczyszczacza Phlipiaka który ma wydajność do pomieszczeń o kubaturze do 250m3. Dla mnie to kompletne urządzenie bo posiada lampę UV, jonizator i oczywiście filtr HEPA, by dom mógł być wolny od alergenów i innych drobnoustrojów.

Dodaj komentarz