Jaki jest najlepszy piekarnik do zabudowy? Najlepsze piekarniki w 2020 roku

Piekarnik elektryczny to obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni. Jest to też jedno z urządzeń, które wymieniamy najrzadziej – piekarniki są mało awaryjne, a warte uwagi nowinki technologiczne nie pojawiają się często. A poza tym standardem jest teraz piekarnik do zabudowy, więc wymienimy go zwykle dopiero przy okazji większego remontu kuchni. Zatem to ważne, aby kupiony piekarnik odpowiadał naszym potrzebom zarówno teraz, jak i za kilka lat, a korzystanie z niego było przyjemnością.

Jak wybrać dobry piekarnik do zabudowy? Na rynku dostępne są setki modeli, a poszczególni producenci potrafią oferować nawet kilkadziesiąt, różniących się drobnymi detalami. Łatwo się pogubić i kupić coś przypadkowego. Aby pomóc w wyborze poświęciliśmy 42 godziny i przedarliśmy się dla was przez ten gąszcz. Gruntownie zapoznaliśmy się z piekarnikami dostępnymi w polskich sklepach, porównaliśmy między sobą poszczególne modele, przeanalizowaliśmy specyfikacje. Zebraliśmy opinie specjalistów, ale także zwykłych użytkowników.

Który piekarnik jest najlepszy? Tak naprawdę nie da się wskazać jednego, najlepszego dla wszystkich, gdyż zależy to od indywidualnych preferencji oraz rzecz jasna budżetu. Dlatego poniżej prezentujemy cztery naszym zdaniem najlepsze piekarniki elektryczne do zabudowy w 2020 roku.

Artykuł jak zwykle u nas jest długi i szczegółowy, zatem dla niecierpliwych – dla typowego domowego zastosowania najlepszy będzie bogato wyposażony, a jednocześnie bardzo ładny, piekarnik Bosch HBG633NB1. Jeżeli możemy pozwolić sobie na większy wydatek, to warto zwrócić uwagę na wyższy model z tej samej serii – piekarnik z pyrolizą Bosch HBG675BB1. Czyszczenie pyrolityczne to zdecydowanie najwygodniejsza opcja czyszczenia i na pewno docenimy ją podczas użytkowania urządzenia, ale nie da się ukryć że dopłata jest tutaj spora.

Jeśli chodzi o tańsze piekarniki do zabudowy to świetną propozycją jest Samsung Dual Cook NV66M3531BB, który zwraca uwagę innowacyjną opcją podziału na dwie komory z osobną regulacją temperatury w każdej. Można przygotować dwie różne potrawy w tym samym czasie!

Natomiast najtańszy dobry piekarnik elektryczny do zabudowy to według nas Amica EB7541DB Fine. Mimo niskiej ceny to dobrze wykonany piekarnik z termoobiegiem i wszystkimi najbardziej potrzebnymi dla typowego domowego użytku opcjami.

Szczegółowe opinie o tych modelach znajdziecie poniżej.

Bosch HBG633NB1 – funkcjonalny i ładny piekarnik elektryczny do zabudowy

Piekarnik Bosch HBG633NB1Wsród innych piekarników Bosch HBG633NB1 od razu zwraca na siebie uwagę dzięki nowoczesnemu, eleganckiemu designowi. Cały przedni front jest wykonany z czarnego szkła, co tworzy świetny efekt i sprawia, że urządzenie wyróżnia się wśród konkurencyjnych modeli. Naszym zdaniem to najładniejszy piekarnik w tym zestawieniu (rzecz jasna wraz z niżej opisanym Boschem HBG675BB1) i ścisła czołówka pod względem wizualnym w ogóle pośród wszystkich urządzeń dostępnych na rynku.

Dbałość producenta o detale nie ograniczyła się przy tym tylko do wyglądu. Cały piekarnik jest dobrze przemyślany i dopracowany. Nawet drzwiczki są zabezpieczone przed trzaskaniem, zamykają się płynnie i delikatnie.

System sterowania zastosowany w tym Boschu nie jest może najbardziej intuicyjny, ale jest logiczny i gdy już się z nim zapoznamy to okazuje się łatwy w obsłudze. Opcje ustawiamy za pomocą ikon dotykowych oraz dotykowego pierścienia funkcji – wprowadzanie ustawień jest szybkie, działa nawet gdy mamy wilgotne palce. Parametry są wyświetlane na wysokiej jakości wyświetlaczu (w środku pierścienia sterującego), który wygląda efektownie i dobrze wpisuje się w nowoczesny design urządzenia. Zakres temperatur które można ustawiać zawiera się w ponadstandardowo szerokim zakresie 30 – 300 stopni.

Jeśli chodzi o opcje pieczenia to jest ich 10. Oprócz typowych funkcji mamy do dyspozycji grill z obiegiem powietrza, dedykowaną funkcję dla pizzy, rozmrażanie, a także dwie odmiany termoobiegu. Termoobieg Eco (działający typowy sposób) oraz termoobieg 4D. Ten drugi polega na tym, że powietrze jest rozprowadzane w taki sposób, aby zapewnić identyczne warunki pieczenia na czterech poziomach jednocześnie.

Praktyczną opcją jest funkcja szybkiego nagrzewania – aktywuje ona pełną moc i wszystkie grzałki w które zaopatrzone jest urządzenie (łącznie z grzałką termoobiegu) aby jak najszybciej doprowadzić temperaturę do potrzebnej.

W środku komora piekarnika pomalowana jest łatwą w czyszczeniu emalią Eco Clean, a tylna ścianka pokryta jest powłoką EcoClean Direct. Jest to warstwa mikrocząsteczek wychwytuje i rozbija cząsteczki tłuszczu (pozostałości wystarczy przetrzeć szmatką z dna komory, gdzie opadają). Powłoka ta w przeciwieństwie do wkładów katalitycznych sama się regeneruje i wystarcza na cały czas eksploatacji urządzenia. Rozwiązanie to zauważalnie i istotnie ułatwia utrzymywanie piekarnika w czystości, a przy tym nie generuje dodatkowych kosztów eksploatacyjnych – bardzo fajne!

W zestawie otrzymujemy standardową blachę uniwersalną (niektóre sklepy internetowe podają że są dwie blachy, ale w rzeczywistości w tym modelu jest tylko jedna) oraz półkę siatkową. Umieścić je można na standardowych prowadnicach w postaci drabinek. Na jednym poziomie dodatkowo mamy prowadnice teleskopowe, które zarówno pod względem bezpieczeństwa jak i wygody są najlepszym rodzajem prowadnic. Szkoda, że ten rodzaj prowadnic producent zastosował tylko na jednym poziomie.

Bosch HBG633NB1 to idealny piekarnik dla rodziny z dziećmi, bo posiada komplet opcji zwiększających bezpieczeństwo – chłodne drzwi (bardzo skuteczne – nawet przy najwyższych temperaturach), zabezpieczenie przed dziećmi, blokadę drzwi piekarnika w trakcie pracy a nawet wskaźnik ciepła resztkowego.

Bosch HBG633NB1 świetnie wygląda, jest dopracowany, bardzo funkcjonalny a przy tym bezpieczny. Warto dodać też, że zbiera bardzo dobre opinie jeśli chodzi o bezawaryjność. Nie jest to najtańszy piekarnik, ale naszym zdaniem jest atrakcyjnie i odpowiednio do swoich możliwości wyceniony. Jednym słowem – polecamy.

Plusy Minusy
  • bardzo funkcjonalny
  • prowadnice teleskopowe
  • powłoka rozbijająca tłuszcz
  • świetny design
  • nie stwierdziliśmy
Cena piekarnika Bosch HBG633NB1: Zobacz najlepszą cenę.

Bosch HBG675BB1 – piekarnik do zabudowy z pyrolizą

Piekarnik Bosch HBG675BB1Bosch HBG675BB1 pod względem wyglądu zewnętrznego prezentuje się tak samo jak wyżej opisany Bosch HBG633NB1, co w tym przypadku jest plusem, gdyż jest to bardzo udany design. Na stylistyce zresztą podobieństwa się nie kończą – to piekarnik z tej samej linii (Serie 8), zatem również tutaj mamy łagodne domykanie drzwi, chłodne drzwi, wskaźnik ciepła resztkowego czy też opcję szybkiego nagrzewania. Opcji pieczenia jest nieco więcej, bo aż 13 – te trzy dodatkowe to podgrzewnie, podtrzymywanie ciepła i pieczenie w niskiej temperaturze.

Ciekawym dodatkiem jest funkcja Autopilot. Brzmi dumnie, choć tak naprawdę to dość prosta opcja – mamy do wyboru 10 potraw dla których zdefiniowane są programy automatyczne. Wkładamy danie do piekarnika, wybieramy program i ustawiamy wagę, a urządzenie samo ustawia odpowiedni tryb, czas i temperaturę. Tak więc nie jest to żadna sztuczna inteligencja, ale jednak opcja jest praktyczna i jak któraś potrawa utrafi w nasze upodobania, to na pewno jest to wygodne.

Dołączone wyposażenie jest nieco bogatsze, bo oprócz blachy i półki siatkowej otrzymujemy również brytfannę. Natomiast w piekarniku umieścimy je na zwykły prowadnicach drabinkowych – tak, mimo sporo wyższej ceny Bosch HBG675BB1 niestety nie ma ani jednej prowadnicy teleskopowej.

Nie ma też powłoki EcoClean direct na tylnej ściance, ale nie bez powodu – otóż Bosch HBG675BB1 to piekarnik z pyrolizą. Czyszczenie pyrolityczne to zdecydowanie najwygodniejszy a przy tym skuteczny sposób czyszczenia piekarnika. Po wyciągnięciu całego wyposażenia włączamy pyrolizę, piekarnik nagrzewa się do 480 stopni i wypala wszystkie zabrudzenia. Resztki w postaci popiołu wycieramy szmatką. Nie trzeba używać żadnych detergentów, wymieniać jakichkolwiek wkładów.

Głównie z obecności pyrolizy wynika pokaźna różnica w cenie między tymi dwoma piekarnikami Boscha, wynosząca ok. 800 zł. Czy warto dopłacić? To kwestia indywidualna, bo na pewno bez pyrolizy można się obejść, a emalia EcoClean Direct zastosowana na tylnej ściance piekarnika Bosch HBG633NB1 jest sporym ułatwieniem w utrzymaniu urządzenia w czystości. Jeżeli jednak 800 zł nie zrobi szczególnej różnicy w naszym budżecie, to pyroliza zauważalnie podniesie nam komfort korzystania z piekarnika. No i dostaniemy też całkiem fajne programy automatyczne i dodatkowe opcje grzania. A w końcu piekarnik ma służyć wiele lat.

Plusy Minusy
  • czyszczenie pyrolityczne
  • programy automatyczne
  • bardzo funkcjonalny
  • świetny design
  • brak prowadnic teleskopowych
Cena piekarnika Bosch HBG633NB1: Zobacz najlepszą cenę.

Samsung Dual Cook NV66M3531BB – tani dwukomorowy piekarnik do zabudowy

Piekarnik Samsung NV66M3531BBTo firma Samsung jako pierwsza wprowadziła do piekarników rozwiązanie z dwiema oddzielnymi komorami, z możliwością ustawienia temperatury i czasu pieczenia osobno dla każdej z nich. Każda komora ma nawet osobny termoobieg. Taka konstrukcja świetnie się sprawdza dla osób, które często dużo i często pieką. A żeby wyposażyć swoją kuchnię w taki piekarnik do zabudowy wcale nie trzeba dużo wydawać – model Samsung Dual Cook NV66M3531BB to najtańszy piekarnik dwukomorowy. Tani, ale jednocześnie dobry i funkcjonalny.

Warto zaznaczyć, że podziału na dwie komory dokonujemy za pomocą separatora, czyli specjalnej grubej blachy, która jest oczywiście załączona w zestawie. Zatem separator można też w każdej chwili wyjąć i korzystać z jednej, dużej komory, jak w standardowym piekarniku. Piekarnik automatycznie wykrywa obecność separatora i dostosowuje dostępność odpowiednich trybów. W zestawie znajdziemy ponadto jedną blachę do pieczenia oraz ruszt druciany.

Montaż piekarnika w zabudowie jest bardzo prosty, sprowadza się do podłączenia zasilania (zwykła wtyczka) oraz przykręcenia dwóch śrub. Przed pierwszym uruchomieniem w celu wyczyszczenia z fabrycznych pozostałości należy na godzinę włączyć termoobieg w temperaturze 200 stopni, co jest typowym zabiegiem dla nowych piekarników elektrycznych.

Samsung Dual Cook NV66M3531BB obsługuje temperatury z zakresu 40-250 stopni. Grzałka górna i dolna, termoobieg i ich kombinacje. Mamy też do dyspozycji 25 programów automatycznych – po wybraniu jednej z nich na ekranie wyświetlany jest przepis, a opcje grzania zostają skonfigurowane automatycznie.

Panel sterowania jest oparty o zrozumiałe ikonki dotykowe oraz chowane pokrętła. Jest intuicyjny i łatwy w obsłudze, szkoda tylko że nie jest podświetlany – przy słabszych warunkach oświetleniowych są problemy z widocznością ikonek.

Jest wyposażony w funkcje podtrzymywania ciepła potraw oraz podgrzewanie talerzy.

Jeśli chodzi o czyszczenie – piekarnik Samsung NV66M3531BB jest wyposażony we wkładkę katalityczną umieszczoną z tyłu komory, która wyłapuje i neutralizuje cząsteczki tłuszczu w trakcie pieczenia. Co jakiś czas trzeba ją wymienić – przy normalnej eksploatacji powinna bez problemu wystarczyć na dwa lata. Dodatkowo mamy opcję Steam Clean, czyli czyszczenie za pomocą pary wodnej. To przydatna opcja, ale warto zaznaczyć, że nie jest to jakaś unikalna technologia i taki sam rezultat można uzyskać w każdym piekarniku z termoobiegiem – umieszczając w piekarniku pojemnik z wodą i włączając termoobieg. To trochę jak z dedykowaną opcją czyszczenia w blenderach, która sprowadza się do nalania wody do kielicha i krótkim włączeniu wysokich obrotów.

Podsumowując – Samsung Dual Cook NV66M3531BB to niedrogi, ale praktyczny piekarnik elektryczny do zabudowy, który sprawdzi się nawet w domu gdzie się dużo piecze.

Plusy Minusy
  • dwie komory z odzielnymi ustawieniami
  • czyszczenie katalityczne
  • funkcjonalny
  • widoczność ikonek na panelu przy słabym oświetleniu
Cena piekarnika Samsung NV66M3531BB: Zobacz najlepszą cenę.

Amica EB7541DB Fine – najtańszy dobry piekarnik z termoobiegiem

Piekarnik Amica EB7541DBAmica nie jest producentem przodującym w zaawansowanych technologiach AGD, ale za to regularnie wypuszcza na rynek produkty przystępne cenowo, a jednocześnie funkcjonalne i solidne. Tak było w przypadku zmywarki Amica DIM404O obecnej w naszym zestawieniu najlepszych zmywarek do zabudowy, tak jest również w przypadku piekarników.

Amica EB7541DB Fine to świetna propozycja dla osób szukających porządnego, ale taniego piekarnika do zabudowy. Jest to zdecydowanie najtańszy model w naszym zestawieniu, ale bez patrzenia na etykietę z cenę trudno się tego domyślić. Urządzenie wygląda estetycznie i nowocześnie, użyte materiały są solidne i dobrej jakości. Piekarnik jest wyposażony w elektroniczny, wygodny w użyciu programator z czytelnym wyświetlaczem LED. Gdyby jeszcze pokrętła były chowane to byłoby idealnie.

Wnętrze piekarnika jest pokryte specjalną emalią, która jest wyjątkowo gładka i dzięki temu łatwiej z niej usuwać zanieczyszczenia. Ponadto w środku mamy do dyspozycji dwie blachy i jeden ruszt, z których można korzystać na 5 poziomach. Dla blachy mamy na jednej pozycji prowadnice teleskopowe, które w porównaniu do zwykłych drucianych prowadnic dają zarówno większy komfort jak i znacznie poprawiają bezpieczeństwo. Założenie blachy na tę prowadnicę wymaga w przypadku tego piekarnika trochę precyzji, ale nie jest to nadmierne utrudnienie. A obecność prowadnic teleskopowych (nawet na jednym poziomie) w tak tanim piekarniku to duży plus.

Front piekarnika jest tak skonstruowany aby zminimalizować jego nagrzewanie – składa się z trzech szyb, z których ta najbardziej wewnętrzna jest szybą refleksyjną (odbija ciepło). Sprawdza się to dobrze, w temperaturach do 200 stopni front pozostaje chłodny. Dopiero przy dłuższym użyciu naprawdę wysokiej temperatury (np. 250 stopni) front mocniej się nagrzewa.

Amica EB7541DB jest wyposażona we wszystkie typowe opcje grzania (jest ich łącznie 10) – mamy termoobieg, grzejnik górny i dolny (w różnych konfiguracjach, z wentylatorem lub bez), jest też opiekacz i rozmrażanie. Piekarnik szybko się nagrzewa (szczególnie z włączoną opcją błyskawicznego nagrzewania za pomocą wszystkich grzałek jednocześnie) i dobrze, równomiernie piecze.

Należy tylko pamiętać o przepaleniu go przed pierwszym użyciem, w przeciwnym wypadku na początku eksploatacji będzie wydzielał nieprzyjemne w zapachu opary. Aby temu zapobiec wystarczy zastosować się do instrukcji obsługi – wyczyścić komorę i wyposażenie, a następnie ok. 30 minut wygrzać piekarnik w temperaturze 250 stopni.

W niektórych sklepach możemy również natrafić na piekarnik o podobnej nazwie Amica EB7541HB Fine. Wygląda on tak samo, ma takie samo wyposażenie, parametry i opcje… Zatem śmiało można kupić ten, który możemy dostać taniej.

Plusy Minusy
  • bardzo tani
  • praktyczny i dobrze wyposażony
  • prowadnice teleskopowe
  • biorąc pod uwagę cenę – brak
Cena piekarnika Amica EB7541DB Fine: Zobacz najlepszą cenę.
Cena piekarnika Amica EB7541HB Fine: Zobacz najlepszą cenę.

Amica EB7541DB Fine vs Amica EB6521 Fusion

Amica ma w ofercie jeszcze odrobinę tańszy popularny piekarnik do zabudowy, o prawie takiej samej pojemności, ale innym wyglądzie niż Amica EB7541DB opisana powyżej. Jest to piekarnik Amica EB6521 Fusion. Jest on zbliżony pod względem funkcjonalności, również posiada termoobieg, choć ma trochę mniej opcji grzania (osiem, zamiast dziesięciu). Nie posiada niestety prawadnic teleskopowych, natomiast posiada chowane pokrętła. Naszym zdaniem prowadnice teleskopowe są ważniejsze w piekarniku niż chowane pokrętła, dlatego bardziej polecamy piekarnik Amica EB7541DB Fine, ale Amica EB6521 Fusion to również udany model.

Jak kupić dobry piekarnik do zabudowy?

Kupując piekarnik elektryczny do zabudowy warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • Wielkość – piekarniki standardowo są zaprojektowane tak, aby zmieścić się w typowej szafce pod blatem, o szerokości i głębokości 60cm. Są też dostępne piekarniki kompaktowe, które są niższe i przez to dają szersze możliwości jeśli chodzi o aranżację małej kuchni (zabudowa wysoka). Ze względu na swoją pojemność sprawdzą się one najlepiej dla mało gotującego singla. Do typowych zastosowań domowych najlepszy będzie piekarnik standardowych rozmiarów.
  • Klasa energetyczna – w przypadku piekarników nie ma dużego znaczenia, wszystkie piekarniki będące aktualnie w sprzedaży mają klasę albo A albo wyższą, różnice między nimi są drobne.
  • Pojemność – piekarniki mają teraz naprawdę sporą pojemność – 64-67 litrów to pojemność aż nadto wystarczająca dla typowych domowych zastosowań.
  • Panel sterowania – wszystkie piekarniki mają teraz elektroniczne panele sterowania z wyświetlaczami, nawet kolorowymi, ale różnią się wygodą. Warto zwrócić uwagę, aby opcje, szczególnie te z których planujemy często korzystać, wybierało się łatwo.
  • Czyszczenie – nowoczesne piekarniki elektryczne oferują kilka możliwości wspomagania czyszczenia:
    • Emalia łatwoczyszcząca – komora piekarnika jest pomalowana emalią, która w założeniu ma ograniczać przywieranie tłuszczu i innych zabrudzeń. W praktyce bez szorowania się niestety jednak nie obejdzie.
    • Wkłady katalityczne lub emalia katalityczna – w piekarniku jest zastosowana specjalna porowata powłoka, która w trakcie normalnego użytkowania wychwytuje i rozbija tłuszcz. Jest dość sporo wersji tej technologii, zatem „czyszczenie katalityczne” można oznaczać bardzo różne rzeczy – od specjalnych wkładów, które trzeba co jakiś czas wymieniać na nowe (i/lub czyścić), po emalię, którą również trzeba delikatnie czyścić (tak, aby jej nie uszkodzić).
    • Pyroliza – wyjmujemy z piekarnika całe wyposażenie i uruchamiamy specjalny program nagrzewający piekarnik do temperatury nawet 500 stopni i wypalający wszystkie zabrudzenia na popiół. Po zakończeniu procedury wystarczy zetrzeć komorę wilgotną szmatką. Super wygoda! Jedyny koszt jaki ponosimy czyszcząc piekarnik do koszt prądu, ok 3-4 zł. Pyrolizę warto uruchomić raz na 2-3 miesiące, chyba że często korzystamy z piekarnika i mocno się nam on brudzi.
    • Czyszczenie parowe – wkładamy pojemnik z wodą, uruchamiamy program i wytworzona para wodna rozmiękcza zanieczyszczenia. Następnie standardowo – detergent, szmatka w dłoń i szorujemy. Zabrudzenia będą trochę łatwiej schodzić. Niektórzy producenci chwalą się dedykowaną opcją czyszczenia parowego, ale praktycznie taki sam efekt możemy uzyskać w każdym piekarniku z termoobiegiem (ustawiamy temperaturę na 180 stopni, wkładamy naczynie żaroodporne z wodą, ewentualnie dodajemy łyżeczkę soku cytrynowego lub octu, włączamy termoobieg na 5 minut).
  • Rodzaj prowadnic
    • Wytłoczone w ściankach – najprostsze, podczas użytkowania blachy mogą porysować ścianki, niezbyt komfortowe
    • Drabinki – najbardziej typowe prowadnice, można je łatwo zdemontować i wyczyścić, zarówno prowadnice jak i ścianki
    • Teleskopowe – najwygodniejsze i najbezpieczeniejsze – nawet gdy wysuniemy je maksymalnie nie ryzykujemy że coś spadnie, są natomiast nieco trudniejsze do wyczyszczenia niż zwykłe drabinki
  • Chłodny front – efekt ten jest osiągany dzięki zastosowaniu kilku warstw szyb, a czasami spotkać możemy również specjalny system wentylacji drzwi. To bardzo przydatne rozwiązanie dzięki któremu nie musimy się obawiać że domownicy (szczególnie mali) poparzą się przypadkowo dotykając urządzenia podczas pracy.
  • Opcje grzania – grzanie górne, dolne (oraz ich kombinacje) oraz termoobieg to oczywiście standard w dobrych piekarnikach. Producenci wzbogacają swoje urządzenia o dodatkowe opcje typu rozmrażanie czy podgrzewanie, korzystają jednak one z tych samych grzałek więc nawet gdyby ich nie było bylibyśmy w stanie uzyskać podobny efekt ręcznie wprowadzając odpowiednie ustawienia.
  • Dodatkowe opcje – oglądając piekarniki w sklepie możemy natrafić na szereg dodatkowych opcji, pod względem przydatności warto wyróżnić dwie:
    • Termosonda – pomoże w kontrolowaniu temperatury pieczenia ciast i mięs
    • Wbudowana mikrofalówka – pojawia się głównie w przypadku piekarników kompaktowych, tzw 2 w 1, pozwala zaoszczędzić sporo miejsca

1 komentarz do “Jaki jest najlepszy piekarnik do zabudowy? Najlepsze piekarniki w 2020 roku”

  1. Ok jedna ta analiza nie zawiera ważnych elementów jakie powinien posiadać piekarnik. Finkcja do ciasta drożdżowego czyli automatyczne podgrzewanie do 38 stopini, gril obrotowy, pyroliza i kamień do pizzy. Ja mam taki piekarnik z tymi funkcjami ma już 20 lat firmy Gaggenau . teraz muszę już kupić nowy i w tym względzie nic się nie zmieniło nikt nie robi takiego piekarnika. Pytanie dlaczego?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz