Jaki jest najlepszy odkurzacz bezworkowy w 2019 roku?

Zakup nowego odkurzacza bezworkowego wydaje się prostym zadaniem. Jednak gdy zaczniemy się wgłębiać w parametry i możliwości urządzeń dostępnych w sklepach, to okazuje się, że wcale nie jest łatwo wybrać najlepszy odkurzacz.

Odkurzacze bezworkowe od tych tradycyjnych różnią się, jak sama nazwa wskazuje, brakiem worka – kurz jest zbierany w specjalnym pojemniku, którego zawartość po zapełnieniu wysypujemy do śmieci. Daje to spore oszczędności na kosztach eksploatacji – nigdy więcej kupowania worków, które mogą kosztować nawet 10-15 zł za sztukę. Ponadto charakterystyczną cechą odkurzaczy workowych jest zmniejszenie mocy ssania wraz z poziomem zapełnienia worka – odkurzacze bezworkowe tej wady nie posiadają. Dobry odkurzacz bezworkowy zapewni zatem spore oszczędności, przy zachowaniu łatwości obsługi, będzie miał wysoką i stabilną siłę ssania, a pojemnik na kurz będzie łatwy do opróżnienia. Do tego najlepiej aby był możliwie cichy, mocny, ale jednocześnie energooszczędny.

Zatem jaki odkurzacz bezworkowy wybrać? Który warto kupić? Aby pomóc w wyborze spędziliśmy 31 godzin dokładnie analizując modele dostępne w polskich sklepach w 2019 roku i przygotowaliśmy zestawienie prezentujące 4 naszym zdaniem najlepsze odkurzacze bezworkowe.

Poniżej znajdują się ich dokładne recenzje. Ale dla niecierpliwych napiszemy krótko – dla osób z ograniczonym budżetem, chcących niedrogo kupić dobry odkurzacz, najlepsze odkurzacze bezworkowe to Philips PowerPro Compact FC9333/09 oraz Electrolux SuperCyclone ESC63EB, który dodatkowo ma w zestawie turboszczotkę. Natomiast jeżeli cena nie jest dużym ograniczeniem, to fantastycznym zakupem będzie Electrolux Pure C9 PC91-6MB – to skuteczny i cichy odkurzacz cyklonowy, dopracowany pod każdym względem, polecany nie tylko przez nas.

Wart uwagi i polecenia jest też, niestety jeszcze droższy, odkurzacz bezworkowy z filtrem wodnym Thomas Aqua+ Pet & Family, zaprojektowany i produkowany w Niemczech przez rodzinną firmę z ponad 100-letnią tradycją.

Pod koniec artykułu zamieściliśmy również garść porad i informacji przydatnych w trakcie zakupów, w tym wyjaśniamy nurtującą wiele osób kwestię etykiet energetycznych odkurzaczy, które niespodziewanie znikły ze sklepów.

Philips PowerPro Compact FC9333/09 – przystępny cenowo, dobry odkurzacz cyklonowy

Odkurzacz Philips PowerPro Compact FC9333/09Philips PowerPro Compact FC9333/09 to odkurzacz bezworkowy wykorzystujący technologię cyklonową. Odkurzacze tego typu jako pierwszy w latach dziewięćdziesiątych wprowadził na rynek James Dyson. Wielcy producenci i dystrybutorzy do których się on początkowo zgłaszał odmawiali współpracy – odkurzacz bez worka nie miał dla nich sensu, gdyż sprzedaż worków to dochodowy biznes. Dysonowi jednak udało się samodzielnie rozpocząć produkcję. Odkurzacze cyklonowe szybko zyskały uznanie użytkowników, a wynalazca został dziękim nim miliarderem. Widząc jak szybko rośnie jego firma inni producenci ostatecznie zdecydowali się opracować własne odkurzacze działające na tej samej zasadzie.

Początkowo szło ciężko, trudno było opracować równie dobrą i konkurencyjną cenowo technologię nie naruszając patentów. Jednak z biegiem czasu i kolejnymi wersjami urządzeń było coraz lepiej. Aktualnie kilka firm ma już dojrzałą i efektywną technologię odkurzania cyklonowego, a jedną z nich jest Philips.

Odkurzacz bezworkowy Philips PowerPro Compact FC9333/09 to właśnie taki udany i atrakcyjnie wyceniony model, który zbiera bardzo dobre opinie użytkowników. Jest nieduży i lekki, ma duże koła, więc łatwo nim manewrować. Z wyjątkiem może giętkiej części rury która mogłaby być bardziej elastyczna.

W zestawie otrzymujemy pomysłowo zaprojektowaną szczotkę TriActive oraz dodatkową do twardych podłóg. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest poręczna szczotka zintegrowana z uchwytem, dzięki której można szybko ściągnąć kurz z parapetu, półki czy różnych zakamarków.

Co zwraca uwagę to duża siła ssania. Odkurzacz cyklonowy Philips PowerPro Compact FC9333/09 ma tylko 650W mocy, a ciągnie jak szalony – wyśmienicie sobie radzi ze zbieraniem zanieczyszczeń, w tym sierści, z płytek, parkietów, wykładzin. Na podłogach twardych radzi sobie idealnie, a na dywanach dobrze, aczkolwiek w zależności od dywanu może być potrzeba przejechania parę razy po tym samym miejscu.

Jeśli chodzi o głośność to jest dość typowa dla odkurzaczy cyklonowych, nie określilibyśmy go ani jako głośny, ani jako szczególnie cichy.

Model ten jest wyposażony w filtr wylotowy HEPA H13, który wyłapuje 99,9% pyłów, dzięki czemu jest polecany jako odkurzacz bezworkowy dla alergików. Przed zbyt szybkim zabrudzeniem chroni go filtr silnika, który jest zmywalny, zatem powinien wystarczyć minimum na rok, a koszt zakupu nowego to ok. 50 zł. System ten dobrze się sprawdza, jak kurz wejdzie do odkurzacza to już z niego nie wychodzi, a powietrze po odkurzaniu jest czystsze niż przed. Nie dziwi klasa zatem klasa A reemisji kurzu.

Pojemnik na kurz opróżnia się łatwo, można nawet jedną ręką – i nie wzbijają się przy tym chmury kurzu.

Odkurzacz jest wykonany starannie i sprawia wrażenie, że może długo posłużyć. Drobne zastrzeżenia mamy tylko do warstwy gumy na kołach, która jest raczej cienka i kiedyś może zacząć się ścierać. Ale jak będziemy się z urządzeniem obchodzili w miarę łagodnie, to nie powinno to mieć miejsca.

Co nietypowe wśród odkurzaczy producent oferuje trzy wersje kolorystyczne, oprócz opisywanego odkurzacza Philips FC9333/09 z fioletowym akcentem, jest jeszcze wersja z czerwonym Philips FC9330/09 oraz czarny Philips FC9331/09.

Philips PowerPro Compact FC9333/09 to dobry i relatywnie tani odkurzacz bezworkowy, polecamy go osobom, które chcą kupić porządne i skuteczne urządzenie o atrakcyjnym stosunku możliwości do ceny.

Plusy Minusy
 • bardzo dobra skuteczność odkurzania
 • usuwa 99,9% zanieczyszczeń z powietrza
 • energooszczędny
 • tani
 • mało elastyczna rura
 • cienka guma na kołach
Cena odkurzacza Philips PowerPro Compact FC9333/09: Sprawdź najlepszą cenę.

Electrolux SuperCyclone ESC63EB – niedrogi odkurzacz bezworkowy z turboszczotką

Odkurzacz bezworkowy Electrolux SuperCyclone ESC63EBElectrolux to kolejny producent, który już długo produkuje bezworkowe odkurzacze cyklonowe i dobrze dopracował swoją technologię. A ich odkurzaczem który w 2019 roku naszym zdaniem prezentuje najlepszy stosunek możliwości do ceny jest Electrolux SuperCyclone ESC63EB.

Model ten, tak jak opisany wyżej Philips, wyróżnia się bardzo dobrą siłą ssania, mimo relatywnie niskiej mocy 650W. A przy tym również jest energooszczędny (klasa energetyczna A).
Doskonale sobie radzi na powierzchniach twardych, co jest naturalne bo ten rodzaj powierzchni jest najłatwiejszy do oczyszczenia. Na dywanach ze standardową szczotką zauważalnie słabiej – ale wszystko zmienia bogaty zestaw dołączonych końcówek. Otóż Electrolux ESC63EB to jeden z nielicznych odkurzaczy bezworkowych w dołączoną w zestawie turboszczotką. Taka szczotka świetnie się sprawdza w odkurzaniu z dywanów nawet sierści zwierząt. A oprócz niej rzecz jasna dostajemy też szczotkę standardową, ssawkę do tapicerki i szczelinówkę.

Jeśli chodzi o filtry to odkurzacz Electrolux SuperCyclone ESC63EB jest wyposażony w zmywalny filtr wylotowy HEPA H12 oraz standardowy filtr przed silnikiem, który należy wymieniać co 6 miesięcy. Koszt takiego filtra to ok. 40 zł. Filtr zmywalny HEPA należy umyć gdy jest widocznie zabrudzony. System oczyszczania powietrza jest szczelny, odkurzacz ma najwyższą klasę reemisji kurzu A, czyli wylatuje z niego bardzo dobrze oczyszczone powietrze, co jest ważne dla każdego, a szczególnie dla alergików.

Pod względem ergonomii model ten również wypada bardzo dobrze. Ma wygodny uchwyt do przenoszenia. Jest dość duży i ciężki, ale ma duże koła i dobrze się nim manewruje. Pojemnik na kurz łatwo się opróżnia. Plusem jest również możliwość regulacji siły ssania za pomocą pokrętła na obudowie.

Czy Electrolux SuperCyclone ESC63EB to cichy odkurzacz? Tak średnio. Jakkolwiek producent określa jego głośność na 76db, w praktyce nie zauważyliśmy różnicy w porównaniu do wyżej przedstawionego Philipsa. Jest to zatem głośność typowa dla odkurzaczy cyklonowych.

Plusy Minusy
 • bardzo dobra skuteczność odkurzania
 • turboszczotka w zestawie
 • energooszczędny
 • tani
 • mógłby być mniejszy
Cena odkurzacza Electrolux SuperCyclone ESC63EB: Sprawdź najlepszą cenę.

Electrolux Pure C9 PC91-6MB – wyśmienity odkurzacz cyklonowy

Odkurzacz cyklonowy Electrolux Pure C9 PC91-6MBElectrolux Pure C9 PC91-6MB to natomiast propozycja dla osób, które są gotowe zapłacić więcej, aby w zamian uzyskać prawdziwie bezkompromisowy odkurzacz bezworkowy, dopracowany pod każdym względem.

Ma świetną siłę ssania i dobrze zaprojektowana szczotka świetnie odkurza zarówno podłogi twarde, jak i dywany. Kurz który zostaje wciągnięty nie ma szans wydostać się na zewnątrz, jest szczelny i wyposażony w nowoczesne filtry. Przy tym moc odkurzacza to jedynie 500W, z szacowanym rocznym zużyciem energii na poziomie 21.5kWh. Czyli po całym roku korzystania z odkurzacza koszt prądu wyniesie ok. 13 zł. A przecież nie tak dawno odkurzacze miały typowo ponad 2000W i nie odkurzały tak dobrze jak ten.

To wszystko w stosunkowo kompaktowej i poręcznej obudowie. Dodajmy – bardzo dobrze spasowanej i wykonanej z porządnych materiałów. Odkurzacz sprawia wrażenie że może naprawdę długo posłużyć, a przy tym jest bardzo ładny.

Kolejną zaletą tego Electroluxa to głośność – jest zauważalnie cichszy od większości odkurzaczy bezworkowych. Zaryzykowalibyśmy wręcz stwierdzenie, że jeżeli jakikolwiek odkurzacz bezworkowy można określić jako cichy, to właśnie ten.

Wspomnieliśmy wyżej o nowoczesnych filtrach – ogromną zaletą odkurzacza Electrolux Pure C9 PC91-6MB jest 7 stopniowy filtr silnika, który został opracowany przez Electrolux z myślą o całym okresie eksploatacji urządzenia. Tak, tego filtra w ogóle nie trzeba wymieniać!

Biorąc pod uwagę, że zwykle producenci zalecają wymianę filtrów co pół roku lub maksymalnie rok, a koszt jednego to 40-80 zł, to w trakcie całego okresu użytkowania odkurzacza sporo zaoszczędzimy. Po 10 latach za zaoszczędzone pieniądze praktycznie będziemy mogli kupić nowy taki odkurzacz! Dodatkowo odkurzacz jest wyposażony w filtr wylotowy, który jest zmywalny.

Na pochwałę zasługuje również zasięg pracy – aż 12 metrów od gniazdka. Taki duży zasięg, największy spośród odkurzaczy z naszego zestawienia, sprawia że to bardzo dobry odkurzacz do dużego mieszkania lub domu.

Ale nie tylko – to świetny odkurzacz do każdego domu. W przypadku tego produktu po prostu nie da się do czegokolwiek przyczepić, zatem jeżeli tylko możesz pozwolić sobie na jego zakup, to zdecydowanie polecamy.

Plusy Minusy
 • świetna skuteczność odkurzania
 • cichy odkurzacz bezworkowy
 • turboszczotka w zestawie
 • nie trzeba wymieniać filtrów
 • duży zasięg
 • energooszczędny
 • drogi, ale warto
Cena odkurzacza Electrolux Pure C9 PC91-6MB: Sprawdź najlepszą cenę.

Electrolux Pure C9 PC91-6MB vs Pure C9 PC91-ALRG

Electrolux Pure C9 PC91-ALRGElectrolux Pure C9 PC91-6MB to świetny odkurzacz cyklonowy, czy można w nim coś zatem jeszcze ulepszyć? Otóż można, Electrolux oferuje też wyższy model – Electrolux PC91-ALRG. Jest on praktycznie taki sam, oprócz kolorystyki różnice są dwie:

 • Odkurzacz ma możliwość elektronicznego sterowania siłą ssania z poziomu rączki, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem
 • Na ssawce ma umieszczone diody LED oświetlające odkurzaną powierzchnię

Problem w tym, że jest droższy o ok. 120 zł, co jest kwotą dość sporą biorąc pod uwagę relatywnie drobne różnice w funkcjonalności. Ale na pewno te dodatki są fajne i przydatne. A czasami, jak np. dzisiaj (31 października) wskutek aktualnych promocji obydwa odkurzacze można kupić w tej samej cenie.

Thomas Aqua+ Pet & Family – bardzo dobry odkurzacz z filtrem wodnym i bogatym wyposażeniem

Odkurzacz z filtrem wodnym Thomas Aqua+ Pet&FamilyWyżej przedstawione urządzenia to odkurzacze bezworkowe, które oddzielają zanieczyszczenia za pomocą technologii cyklonowej. Thomas Aqua+ Pet & Family działa zupełnie inacze – to odkurzacz z filtrem wodnym. Przed rozpoczęciem odkurzania nalewamy wodę do specjalnego pojemnika. W trakcie odkurzania zanieczyszczenia są wiązane z wodą, więc gdy skończymy to po prostu wszystko wylewamy.

A jeżeli potrzebujemy odkurzać na sucho, to też jest taka możliwość – po założeniu worka. Wtedy urządzenie działa jak normalny odkurzacz workowy.

O jakość wydmuchiwanego powietrza oprócz filtra wodnego dba system filtrowania w skład którego wchodzi 7 filtrów – w tym filtr z węglem aktywowanym. Trzeba przyznać że wydmuchiwane powietrze jest świeże i czyste – przyjemniejsze niż przed odkurzaniem. Odkurzacz, jak jego nazwa wskazuje, został zoptymalizowany z myślą o domu ze zwierzętami i z odkurzaniem sierści radzi sobie znakomicie.

Odkurzacze te są projektowane i produkowane w Niemczech. Thomas to firma rodzinna istniejąca od ponad 100 lat, nie jest częścią żadnego wielkiego koncernu. Model Thomas Aqua+ Pet & Family jest w ofercie już od wielu lat, ale producent cały czas je udoskonala i wzbogaca wyposażenie. Przykładowo w 2018 roku do systemu filtrów został dodany filtr HEPA 13, a zestaw został wzbogacony o dodatkowe akcesoria dodatkowe.

Thomas Aqua+ Pet & Family ma spory rozmiar i jest ciężki, ale odkurza się nim wygodnie. Hałas jest jednak dość spory, szczególnie gdy się używa turboszczotki. Moc można regulować, są cztery stopnie do wyboru, a im niższy tym jest ciszej. Odkurzacz ma też opcję prania – możemy z jego pomocą odświeżyć zarówno dywan jak i tapicerkę mebli.

W pudełku znajdziemy sporo dodatkowego wyposażenia, w tym wspomniany wyżej worek do odkurzania na sucho, ssawkę to prania dywanów (która może zbierać wodę) wraz ze specjalnym płynem do prania, turboszczotkę, szczotkę do usuwania sierści zwierząt z tapicerki a nawet ssawkę do syfonów. Producent załączył wszystko co tylko mogłoby się przydać podczas eksploatacji produktu i za to należy się duża pochwała.

Minusem odkurzacza, wynikającym z jego konstrukcji, jest czas potrzebny na jego obsługę. Mamy tu na myśli zarówno przygotowanie do odkurzania, jak i demontaż oraz umycie i wysuszenie filtrów i zbiornika po zakończeniu odkurzania – w przeciwnym wypadku odkurzacz może zacząć wydzielać nieprzyjemne zapachy. Na szczęście, w porównaniu do wcześniejszych modeli, w odkurzaczu Thomas Aqua+ Pet & Family producent ulepszył kształt zbiornika eliminując wszelkie zakamarki i ostre kąty, dzięki czemu czyszczenie idzie szybko i jest łatwe. Ale wciąż jednak zdecydowanie nie jest to odkurzacz po który się sięga aby odkurzyć kilka okruszków.

Jeśli chodzi o zużycie energii to ze względu na sposób działania jest ono wyższe niż w wyżej przedstawionych modelach, moc odkurzacza to aż 1700W, co jak na dzisiejsze standardy jest wartością wysoką.

Odkurzacz Thomas Aqua+ Pet & Family to sprzęt z ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Widać, że producent bardzo się stara, aby użytkownicy byli z niego jak najbardziej zadowoleni i faktycznie – zbiera bardzo dobre użytkowników. Na pewno bardzo docenią go posiadacze psów i kotów.

Plusy Minusy
 • bardzo dobra skuteczność odkurzania
 • bardzo bogate wyposażenie
 • możliwość prania dywanów i tapicerki
 • drogi
 • mało energooszczędny
Cena odkurzacza Thomas Aqua+ Pet & Family: Sprawdź najlepszą cenę.

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz bezworkowy?

Kupując odkurzacz bezworkowy warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów:

 • Gabaryty i waga – jeśli zamierzamy regularnie użytkować odkurzacz, to warto zwrócić uwagę na jego wielkość. W przypadku przeciętnego mieszkania nie ma sensu inwestować w duże i ciężkie urządzenie, ponieważ nie dość, że nie wykorzystamy jego możliwości, to jeszcze użytkowanie i przechowywanie może okazać się kłopotliwe.
 • Zbiornik na kurz – powinien pozwalać wygodnie i sprawnie pozbyć się jego zawartości bez niepotrzebnego brudzenia wszystkiego dookoła.
 • Filtr HEPA – jak łatwo zgadnąć, zadaniem filtra jest wychwytywanie wszelkich drobin zanieczyszczeń z zasysanego powietrza, jak kurzu, alergenów, zarodników grzybów itp. Dobry filtr oznacza, że powietrze wydmuchiwane przez odkurzacz będzie czystsze, warto więc zwrócić na to uwagę. Czasami producenci podają kategorię zastosowanego filtra HEPA – urządzenia dysponujące filtrami klasy H12 to średnia półka jakościowa, H13, H14 i wyższe to poziom bardzo dobry, natomiast filtry U15, U16 lub U17 są stosowane w sprzęcie najwyższej klasy.
 • Możliwość mycia filtrów – w trakcie używania każdy, nawet najlepszy filtr ulega stopniowemu zabrudzeniu. Opcja ręcznego wymycia układu filtrującego przedłuża życie odkurzacza oraz zwiększa jego skuteczność w długofalowej perspektywie. Alternatywą jest wymiana filtra na nowy – a to oznacza koszty.
 • Turboszczotka i/lub elektroszczotka – przy niektórych modelach dostaniemy je w zestawie, do innych trzeba je kupić osobno. Oba te elementy mają podobną koncepcję działania, a mianowicie są końcówkami ssącymi zawierającymi dodatkowo wałek ze szczotkami, który obraca się z dużą prędkością podczas pracy odkurzacza. Różnica polega jedynie na sposobie napędu – turboszczotka wykorzystuje energię kinetyczną przepływającego przez nią powietrza (upraszczając – jak śmigło), podczas gdy elektroszczotka zasilana jest elektrycznie. Przewagą tej drugiej opcji jest możliwość wyłączenia rotacji wałka ze szczotkami w razie potrzeby. Obie końcówki znakomicie sprawdzają się w przypadku, gdy mamy problem z sierścią gubioną w dużych ilościach przez zwierzęta domowe lub dywany z bujnym włosem.

Co się stało z etykietami efektywności energetycznej odkurzaczy?

W ostatnich latach zdążyliśmy się przyzwyczaić przy kupowaniu odkurzaczy do korzystania z etykiet efektywności energetycznej, które oprócz zużyciu energii informowały również o skuteczności odkurzania na podłogach twardych i dywanach, a także o klasie reemisji kurzu. Było to bardzo przydatne informacje, w 2019 roku jednak etykiet nie ma – dlaczego?

Otóż firma Dyson zwróciła uwagę, że standard wykonywania pomiarów określa, że dokonuje się ich przy pustym zbiorniku na zanieczyszczenia. A biorąc pod uwagę, że efektywność odkurzaczy workowych spada wraz ze stopniem napełnienia worka, a zjawisko takie nie dotyczy odkurzaczy bezworkowych, to jest to metoda niesprawiedliwa, nie odpowiada rzeczywistym warunkom i może wprowadzać konsumentów w błąd. W związku z tym firma Dyson wniosła sprzeciw, a pod koniec tamtego roku Sąd Unii Europejskiej przychylił się do jej argumentów i wycofał etykiety z użycia.

Nowe etykiety z nową metodologią dokonywania pomiarów pojawią się w 2021 roku.

Jak działa odkurzacz bezworkowy cyklonowy?

Zasada działania odkurzacza bezworkowego cyklonowego jest stosunkowo prosta:

 1. Powietrze wpadające przez rurę urządzenia (zasysane przez silnik) trafia do separatora odśrodkowego, czyli w uproszczeniu odpowiednio ukształtowanej wirówki.
 2. Następnie zostaje wprawione w szybki ruch obrotowy, w niektórych modelach z górnej półki prędkość powietrza może wynosić ponad 200 km/h (stąd też w materiałach producentów pojawia się określenie „efektu cyklonowego”).
 3. Wskutek działania siły odśrodkowej wszelkie zanieczyszczenia niesione przez powietrze zostają wyrzucone na zewnątrz strumienia powietrza i opadają do specjalnie zaprojektowanego pojemnika.

I to właściwie wszystko na temat podstaw budowy tych konstrukcji. Do tego dochodzą jeszcze skomplikowane systemy filtrowania cząstek zanieczyszczeń (np. specjalne filtry zwane HEPA), opcjonalnie filtr wody oraz wspomniany powyżej pojemnik na kurz. Jest on wielorazowego użytku, z reguły wykonany z plastiku – nie wymaga zatem wymiany, a jedynie okresowego czyszczenia.

Dlaczego warto kupić odkurzacz bezworkowy?

 • Nawet przy maksymalnie zapchanym zbiorniku siła ssąca urządzenia nie obniża się ani o jotę. Wynika to bezpośrednio z zasady jego działania. Odpada więc konieczność użerania się z odkurzaczem ledwo ciągnącym wskutek zapchania worka do granic wytrzymałości przy jednoczesnym braku zapasowych worków.
 • Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacz bezworkowy nie jest wyposażony w worek. Oznacza to brak konieczności regularnego kupowania nowych worków (i pamiętania o tym). Worka nie ma – problem z głowy, a i portfel odetchnie z ulgą.

3 komentarze do “Jaki jest najlepszy odkurzacz bezworkowy w 2019 roku?”

 1. Mnie sprawdza się odkurzacz od Electrouxa bezprzewodowy Q9, lekki, ma wymienne końcówki i co ważne jest naprawdę cichy.

  Odpowiedz
 2. Mam odkurzacz Thomas Aqua+ Pet & Family i zgadzam się z większością, co o nim tu napisano. Chciałam jeszcze pochwalić, że ma sporej długości kabel, co nie jest tak często spotykane w odkurzaczach, a jest praktyczne z punktu widzenia kogoś kto sprząta duże przestrzenie. Powietrze wydmuchiwane przez Thomasa przy sprzątaniu na sucho jest nieporównywalnie czystsze niż przy zwykłym odkurzaczu, odczuwam to dużo mocniej jako alergik

  Odpowiedz
 3. Po przeczytaniu artykułu zdecydowałem się na electroluxa, mam jakies takie zaufanie do tej marki, szczególnie że ich nowe modele jak np. pure f9 robią ostatnio furrore w internecie, dużo ludzi je poleca.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz