Jaka jest najlepsza lodówka wolnostojąca w 2019 roku?

Wybór nowej lodówki to niełatwa sprawa. Na rynku jest mnóstwo modeli – licząc tylko lodówki wolnostojące firmy Samsung aktualnie jest ich dostępnych w polskich sklepach ponad 100! Różnią się często tylko detalami. A przecież to tylko jeden producent, których też jest sporo – Amica, Bosch, Whirlpool, Gorenje, LG, Liebherr…

Nic dziwnego, że dostajemy sporo pytań – którą lodówkę kupić, jaka jest najlepsza? Oczywiście chcielibyśmy na nie jednoznacznie odpowiedzieć, wskazać jeden model najlepszy dla każdego – niestety nie jest to możliwe. Różne osoby mają różne wymagania i priorytety – dla jednych lodówka ma być nowoczesna i pojemna, dla innych najważniejsze jest aby lodówka była tania i energooszczędna. Są też osoby dla których najważniejszy jest wygląd zewnętrzny urządzenia. Jedno z czym się wszyscy zgadzają, to że lodówka ma być bezawaryjna i cicha 🙂

W tym zestawieniu przedstawimy najlepsze lodówki wolnostojące klasy popularnej – czyli takie, które świetnie spełnią swoją rolę w zdecydowanej większości domów, oraz oferują najlepszy stosunek możliwości do ceny.

Wybierając poniższych 7 modeli spędziliśmy łącznie 86 godzin przedzierając się przez dziesiątki dostępnych na rynku chłodziarek. Oglądaliśmy je w środku i na zewnątrz, analizowaliśmy specyfikacje i materiały producentów, sprawdziliśmy opinie użytkowników. Polecane przez nas lodówki są funkcjonalne, sprawdzone, oszczędne, mało hałaśliwe i dają nadzieję na długą bezawaryjną eksploatację. Pod koniec poświęciliśmy też trochę miejsca na porady i informacje przydatne dla osób kupujących lodówkę.

Artykuł wyszedł długi, zatem dla niecierpliwych – najlepsza lodówka wolnostojąca jaką można kupić w 2019 roku do typowego, rodzinnego zastosowania to naszym zdaniem Samsung RB34K6032SS. Jest to bardzo funkcjonalna, energooszczędna lodówka No Frost. Super pojemna dzięki cienkim ściankom, a przy tym cicha. I nie trzaba napadać na mennicę aby sobie na nią pozwolić, bo jest atrakcyjnie wyceniona.

Dla osób chcących wydać nieco mniej, lub nie potrzebujących tak dużej pojemności świetną propozycją jest popularna Samsung RB31FERNCSA, lub trochę mniejsza Samsung RB29FERNCSS. Nie da się ukryć, Samsung dopracował swoją technologię bezszronową i produkuje bardzo dobre lodówki.

Jeśli natomiast chodzi o tanie lodówki polecamy pojemną, tradycyjną lodówkę Indesit LR8 S2 X B lub małą lodówkę Amica FK239.3X. A jeżeli ma być tania i bezszronowa, to będzie to lodówka Samsung RB29FSRNDSA.

Na specjalne wyróżnienie zasłużyła czarna lodówka o oryginalnym designie retro – Amica KGC15634S. Fajnie, że polska firma produkuje takie udane modele.

Po szczegółowe recenzje i opinie zapraszamy poniżej.

Samsung RB34K6032SS – pojemna, oszczędna i cicha lodówka No Frost

  • Wymiary: wysokość 192, szerokość 60, głębokość 66,4 cm
  • Pojemność użytkowa chłodziarki: 246 litrów
  • Pojemność użytkowa zamrażarki: 98 litrów
  • Głośność: 38dB
  • Klasa energetyczna A++

Lodówka Samsung RB34K6032SSSamsung RB34K6032SS to lodówka oparta na sprawdzonej technologii No Frost (szerzej opisaną w dalszej części artykułu), którą Samsung rozwija i doskonali już od wielu lat, ale mamy tutaj też kilka atrakcyjnych innowacji.

Co od razu rzuca się w oczy to imponująca pojemność lodówki, biorąc pod uwagę zupełnie normalne gabaryty – 246 litrów w chłodziarce i 98 w zamrażarce daje pełen komfort w przechowywaniu żywności dla 3-4 osobowej rodziny. Pojemność taką osiągnięto dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii wykonania ścianek, które są cieńsze niż w typowych lodówkach, a jednocześnie zachowują właściwości izolacyjne.

Chłodziarka ma wloty zimnego powietrza na wszystkich poziomach, co ma zapewnić równomierne chłodzenie (producent nazwał ten system “All-Around Cooling”).

Pomiędzy drzwiczkami jest umieszczone subtelne niebieskie światełko LED – daje fajny, nieco kosmiczny efekt, a nocnym łasuchom ułatwia nawigowanie do lodówki 🙂 Ale jeżeli ktoś nie potrzebuje takiego światełka, to można je łatwo wyłączyć. W połączeniu z bardzo ładnym wykończeniem drzwi (stal nierdzewna inox), nowoczesnym panelem sterowania i ogólnie wysoką jakością materiałów udało się uzyskać efektowny wygląd. Drzwi lodówki (których kierunek nawiasem mówiąc można samodzielnie zmienić) są odporne na odciski palców, co jest teoretycznie detalem, ale w codziennym użytkowaniu cieszy – a sporo lodówek to prawdziwe magnesy na takie ślady. Również w środku lodówka jest starannie wykończona i estetycznie oświetlona lampkami LED. Tak więc naszym zdaniem to bardzo ładna atrakcyjna wizualnie lodówka. I nie jest to tylko nasze zdanie, gdyż otrzymała ona nagrodę iF Product Design Award.

Wspomniany panel sterowania z wyświetlaczem LCD nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale jest wygodny i funkcjonalny, łatwo za jego pomocą zmienić ustawienia i szybko sprawdzić temperaturę w środku.

Tak jak wspomnieliśmy na początku Samsung RB34K6032SS działa w technologii bezszronowej No Frost, w której Samsung się specjalizuje. Mamy do dyspozycji opcję szybkiego zamrażania jak i szybkie chłodzenie. Lodówka jest też wyposażona w komorę świeżości, w tym modelu nazwaną “Fresh Zone” – w postaci dwóch osobnych szuflad. Jedna na warzywa, a druga na wędliny. Sprawdza się ona świetnie, włożone do środka produkty zauważalnie dłużej pozostają świeże.

Ustawienie balkoników na drzwiach można dopasować do swoich potrzeb, natomiast położenia półek regulować nie można – szkoda. Tyle dobrze, że są chociaż sensownie rozplanowane, a ze względu na dużą pojemność jest miejsce na wszystko, nawet dość wysokie naczynia.

Lodówka jest bardzo cicha – wg specyfikacji 38dB to tylko 1dB mniej niż inne modele, ale różnica jest zauważalna. Ze względu na cichą pracę oraz jej walory estetyczne sprawdzi się jako lodówka do aneksu kuchennego, otwartej kuchni połączonej z salonem.

Klasa energetyczna to A++, a roczne zużycie energii wynosi wg specyfikacji 253 kWh – co powinno się przełożyć na ok. 145 zł rocznie. Samsung RB34K6032SS, co jest typowe dla tego producenta, obsługuje pełny zakres klas klimatycznych – SN, N, T, ST – czyli może pracować w zakresie temperatur od 10 do aż 43 stopni.

Samsung RB34K6032SS to bardzo udany model, naszym zdaniem to najlepsza lodówka wolnostojąca jaką można kupić w 2019 roku w klasie popularnej. Jest trochę droższa, niż pozostałe urządzenia w tym zestawieniu, ale jest to uzasadnione. Warto podkreślić, że lodówka ta jest produkowana w Polsce, w fabryce we Wronkach. Polecamy!

Plusy Minusy
  • bardzo cicha
  • duża pojemność i świetne wykorzystanie przestrzeni
  • świetny design
  • komora świeżości
  • bardzo oszczędna – klasa A++
  • brak regulacji półek (ale są dobrze rozplanowane i jest na wszystko miejsce)
Cena lodówki Samsung RB34K6032SS: Zobacz najlepszą cenę.

Samsung RB29FERNCSS – dobrze wyposażona i niedroga lodówka bezszronowa

  • Wymiary: wysokość 178 cm, szerokość 59,5 cm, głębokość 66,8 cm
  • Pojemność użytkowa chłodziarki: 188 litrów
  • Pojemność użytkowa zamrażarki: 98 litrów
  • Głośność: 39dB
  • Klasa energetyczna: A++

Samsung RB29FERNCSSJeżeli jednak wyżej opisany model wykracza powyżej naszego budżetu, lub po prostu nie potrzebujemy aż tak dużej pojemności, to warto rozważyć lodówkę Samsung RB29FERNCSS. Tu również zarówno chłodziarka jak i zamrażalnik działa w systemie No Frost . Bardzo dobra klasa energetyczna A++, roczne zużycie energii jest na poziomie 252 kWh – czyli znów ok. 145 rocznie.

Tak jak wszystkie lodówki No-Frost również RB29FERNCSS jest wyposażona w system wymuszonej cyrkulacji powietrza (Multiflow), dzięki któremu w każdym miejscu komory chłodniczej jest utrzymywana jednolita temperatura.

Lodówka posiada tzw. strefę CoolSelect, czyli specjalną, dodatkową szufladę z osobną regulacją temperatury – jest to jedna z najtańszych lodówek z taką strefą świeżości. Jest to bardzo praktycznie rozwiązanie, które producent poleca do przechowywania świeżych ryb i mięsa. Sprawdzi się ona również do długotrwałego przechowywania owoców i warzyw w temperaturze bliskiej zeru stopni, dzięki czemu można przedłużyć okres ich świeżości (ale oczywiście musimy się zdecydować – albo mięso, albo warzywa). A mamy również do dyspozycji tradycyjny pojemnik na warzywa i owoce.

W lodówce jest tzw. półka na wino. Jeżeli faktycznie jesteś amatorem wina to na pewno się przyda, bo na butelki wina pasuje idealnie. Ale jeżeli nie, to może się okazać mało praktyczna, gdyż standardowe półtoralitrowe butelki z napojami się na niej nie zmieszczą. Na szczęście gdyby się okazała niepotrzebna to można ją łatwo wyjąć.

Lodówka wygląda elegancko, drzwi (wykończenie – stal nierdzewna inox!) nie mają tendencji do nadmiernego zbierania odcisków palców. Na drzwiach jest umieszczony wygodny elektroniczny panel sterowania. Wyświetla on informacje o aktualnie ustawionych temperaturach dla chłodziarki i zamrażarki (jednak temperaturę pokazuje za pomocą wskaźnika kreskowego, nie konkretnych liczb). W razie nie domknięcia drzwi zostaniemy poinformowani alarmem.

Samsung RB29FERNCSS to lodówka cicha – 39db. Przez pierwszą dobę będzie mocniej hałasować, ale jest to kwestia rozruchu i wstępnego schłodzenia urządzenia. W normanym użytkowaniu okazjonalnie wydaje głośniejsze szmery, co wynika ze specyfiki technologii, ale nie jest to uciążliwe. Należy koniecznie pamiętać o wypoziomowaniu – chłodziarka nie wypoziomowana będzie pracować zauważalnie głośniej. Podobnie jak w przypadku nadmiernego obudowania meblami po bokach – gdyż lodówka (tak jak wszystkie lodówki No Frost Samsunga) oddaje ciepło bokami, a nie tyłem, jak lodówki tradycyjne.

W zasadzie jedynym minusem tej lodówki jest znów niewielkie pole manewru w kwestii ustawiania półek. W chłodziarce do dyspozycji mamy trzy szklane półki i jeżeli ktoś chce wykorzystać dostępną pojemność w 100% to możliwości zmiany ich położenia mogą nie być dla niego zadowalające. Może być kłopot ze wstawieniem wysokiego garnka – problem rozwiązuje wymontowanie wyżej wspomnianej półki na wino. Natomiast ustawienie balkoników na drzwiach na szczęście można dopasować.

Plusy Minusy
  • cicha
  • komora świeżości
  • elegancki wygląd
  • bardzo oszczędna – klasa A++
  • brak regulacji półek (ale są dobrze rozplanowane i jest na wszystko miejsce)
Cena lodówki Samsung RB29FERNCSS: Zobacz najlepszą cenę.

Samsung RB31FERNCSA – niezawodna i dobrze wyposażona lodówka bezszronowa

  • Wymiary: 185 x 59,5 x 66,8 cm
  • Pojemność użytkowa chłodziarki: 206 litrów
  • Pojemność użytkowa zamrażarki: 98 litrów
  • Głośność: 39dB
  • Klasa energetyczna: A++

Samsung RB31FERNCSADługo zastanawialiśmy się, czy wśród polecanych modeli uwzględnić wyżej opisaną lodówkę Samsung RB29FERNCSS czy Samsung RB31FERNCSA. Ich ceny jak i funkcjonalność są bardzo zbliżone, a wybór między nimi to kwestia indywidualnych upodobań. Dlatego zdecydowaliśmy się… polecić obydwie te lodówki 🙂

Zacznijmy zatem od podobieństw – RB31FERNCSA oraz  RB29FERNCSS mają tę samą klasę energetyczna A++, tę sama sprawdzoną technologię No Frost, tak samo rozwiązaną komorę świeżości (strefa CoolSelect), oraz elektroniczny panel na drzwiach.

Lodówka Samsung RB31FERNCSA jest natomiast kilka centymetrów wyższa, dzięki czemu uzyskujemy aż 18 litrów pojemności użytkowej chłodziarki więcej – 206 litrów to naprawdę dużo przestrzeni na jedzenie.

Drzwi lodówki są licowane, czyli wyposażone w zawias dający możliwość ustawienia lodówki bezpośrednio przy ścianie. Powierzchnia drzwi nie jest natomiast wykończona stalą inox i nie wygląda tak efektownie, ale wciąż prezentuje się dobrze i jest nawet bardziej odporna na ślady palców.

Pozostałe cechy i parametry, włącznie z szerokim zakresem klas klimatycznych SN, N, ST, T bez zmian, tak jak i 10-letnia gwarancja na agregat. Lodówka ta jest wyceniona na bardzo zbliżonym poziomie do RB29FERNCSS, zwykle jest tylko ok. 50 zł droższa. Ponadto warto zauważyć, że jest to model obecny na rynku już od dobrych kilku lat, zbierający bardzo dobre opinie użytowników i cieszący się niesłabnością popularnością.

Plusy Minusy
  • cicha
  • komora świeżości
  • pojemna
  • bardzo oszczędna – klasa A++
  • brak regulacji półek
Cena lodówki Samsung RB31FERNCSA: Zobacz najlepszą cenę.

Indesit LR8 S2 X B – tania, pojemna lodówka bez bajerów

  • Wymiary: wysokość 188,8 cm, szerokość 59,5 cm, głębokość 65,5 cm
  • Pojemność użytkowa chłodziarki: 228 litrów
  • Pojemność użytkowa zamrażarki: 111 litrów
  • Głośność: 38dB
  • Klasa energetyczna: A++

Lodówka Indesit LR8 S2 X BBiorąc pod uwagę funkcje, wyżej przedstawione lodówki są atrakcyjne cenowo. Są jednak osoby które poszukują po prostu pojemnej, taniej lodówki o podstawowej funkcjonalności. Modelu który sprawdzi się jako dobra, niezawodna lodówka do mieszkania na wynajem, albo po prostu jako sprzęt dla rodziny, która ma inne wydatki na głowie i ograniczony budżet na lodówkę.

W takiej sytuacji wartą polecenia propozycją jest Indesit LR8 S2 X B. Jest to zdecydowanie najtańsza pojemna lodówka w tym zestawieniu. Nie ma tu elektronicznego sterowania z wyświetlaczem, komory świeżości, czy innych “bajerów”. Jest to po prostu tradycyjna, pojemna lodówka – aż 228 litrów w chłodziarce i 111 w zamrażarce.

Jej klasa energetyczna to A++, czyli eksploatacja również będzie tania (243kWh rocznie, czyli ok. 12 zł za cały miesiąc chłodzenia). Mimo niskiej ceny, lodówka jest również cicha – tylko 38dB. Żadnych stuków, zgrzytów czy bulgotania.

Indesit LR8 S2 X B nie jest lodówką no frost. Chłodziarka odszrania się automatycznie, natomiast zamrażarkę trzeba co kilka miesięcy odmrozić samemu. Chłodzi bardzo dobrze, nawet na najniższych ustawieniach.

Lodówka jest prosta, ale funkcjonalna. Półki są sensownie rozstawione i mamy możliwość dopasowania ich pozycji (czym nie mogą się pochwalić niektóre droższe lodówki). Wnętrze lodówki jest pokryte specjalną warstwą zawierającą cząsteczki srebra. Jej zadaniem jest ograniczanie rozwoju bakterii, grzybów i pleśni.

A słabe strony? Chłodziarkę oświetla żarówka LED, która owszem jest bardzo energooszczędna, ale trochę jednak za słaba – można ją na szczęście samodzielnie zmienić na mocniejszą, aby oświetlenie było jaśniejsze. Ponadto lodówka dość ciężko się otwiera (uszczelka mocno trzyma drzwi, więc trzeba użyć trochę siły), dla niektórych rodzin będzie to jednak zaletą – małe dziecko samo jej nie otworzy.

Wizualnie model ten wygląda w porządku, nie ma tu nad czym się zachwycać, ale i nie szpeci. Może szkoda, że tylko drzwi są srebrne (stal nierdzewna inox), a boki po prostu szare – ale zapewne zwiększyłoby to cenę.

Indesit LR8 S2 X B jest zatem lodówką tanią w zakupie i tanią w eksploatacji (niskie zużycie prądu). Sama eksploatacja powinna być bezproblemowa i długa – lodówka ta jest bardzo mało awaryjna, czemu sprzyja również jej relatywnie prosta konstrukcja (“nie ma co się zepsuć”).

Plusy Minusy
  • cicha
  • duża pojemność
  • bardzo tania
  • bardzo oszczędna – klasa A++
  • otworzenie drzwi wymaga siły
  • słabe oświetlenie w środku
Cena lodówki Indesit LR8 S2 X B: Zobacz najlepszą cenę.

Amica FK239.3X – dobra mała tania lodówka

  • Wymiary: wysokość 150 cm, szerokość 54,5 cm, głębokość 54,5 cm
  • Pojemność użytkowa chłodziarki 143 litry
  • Pojemność użytkowa zamrażarki 51 litrów
  • Głośność: 40dB
  • Klasa energetyczna: A+

Amica FK239.3XNo dobrze, a czy można kupić dobrą lodówkę jeszcze taniej? Jeżeli tylko nie potrzebujemy tak dużej pojemności jak w wyżej opisanym modelu, to jak najbardziej – Amica FK239.3X to właśnie taka super tania, porządna mała lodówka. Jedyne 150 cm wysokości przekłada się na 143 litry pojemności użytkowej chłodziarki oraz 51 litrów zamrażarki. A przy tym warto zaznaczyć, że jest też wąska – ma jedynie 54,5 cm szerokości. To zatem świetna lodówka do małej kuchni, dla jednej lub dwóch osób.

Jeśli chodzi o technologię to jest to lodówka tradycyjna (bez No Frost), a automatycznym odszranianiem chłodziarki oraz manualnym zamrażarki.

Jej klasa energetyczna to A+, co przekłada się na zużycie 214kwh rocznie, czyli zwiększy nam rachunek za prąd tylko o 10 zł miesięcznie. Zakładając, że jednocześnie z domu zniknie stara, dużo mniej efektywna energetycznie lodówka, to łatwo zauważyć różnicę w rachunkach.

Wykonana jest starannie, z dobrej jakości materiałów. Półki są zrobione z hartowanego szkła, można sobie dopasować ich położenie. Również balkoniki na drzwiach można przestawiać. Jest też szuflada na warzywa i owoce, pojemnik na jajka – czyli standard.

Sterowanie jest analogowe, w tej cenie nie ma mowy o żadnych wyświetlaczach – ale z drugiej strony mniej elementów, które mogą się zepsuć. Lodówka AMICA FK239.3X nawiasem mówiąc zbiera bardzo dobre opinie jeśli chodzi o bezawaryjność.

Głośność wg specyfikacji to 40dB, ale w praktyce lodówka pracuje cicho, nie emituje żadnych tajemniczych szmerów czy trzasków.

Plusy Minusy
  • tania
  • cicha
  • bezawaryjna
  • biorą pod uwagę cenę – brak minusów
Cena lodówki Amica FK239.3X: Zobacz najlepszą cenę.

Samsung RB29FSRNDSA – porządna i tania lodówka no frost

  • Wymiary: wysokość 178 cm, szerokość 59,5 głębokość 66,8 cm
  • Pojemność użytkowa chłodziarki: 192 litrów
  • Pojemność użytkowa zamrażarki: 98 litrów
  • Głośność: 39dB
  • Klasa energetyczna: A+

Samsung RB29FSRNDSA

Samsung RB29FSRNDSA to lodówka bezszronowa o identycznych wymiarach jak wcześniej opisana Samsung RB29FERNCSS. Jest ona natomiast o kilkaset złotych tańsza, gdyż jest to niższy model. Ale nie oznacza to, że jest kiepska, wręcz przeciwnie – jest to warte polecenia urządzenie, a w zamian za rezygnację z kilku (nie dla każdego istotnych) opcji można zaoszczędzić konkretną kwotę.

Jakie są te różnice? Skupmy się na tych istotniejszych. Po pierwsze – niższa, choć wciąż dobra, klasa energetyczna A+ przekładająca się w tym przypadku na roczne zużycie energii 272 kWh, czyli ok 12 zł więcej niż wyżej opisane lodówki Samsunga z klasą A++. Po drugie – brak komory świeżości. Natomiast w zamian uzyskujemy o 4 litry większą pojemność chłodziarki. Po trzecie – brak elektronicznego panelu sterowania na drzwiach lodówki. Po czwarte – brak możliwości zmiany ustawienia półek “balkoników” na drzwiach lodówki.

Bez zmian pozostaje głośność – 39dB, gdyż poza powyższymi różnicami technologia No Frost i izolacja jest taka sama.

Lodówka jest bardzo przystępna cenowo, ale nie wygląda jak tania lodówka – jest estetyczna, dobrze wykonana i z porządnych materiałów. Oświetlenie w środku jest rozwiązane za pomocą światełek LED. Tak jak w opisanych wyżej droższych modelach drzwi są odporne na pozostawianie odcisków palców.

Samsung RB29FSRNDSA ma możliwość przełożenia drzwi aby otwierały się na drugą stronę. Zmiana taka wykonana przez serwis kosztuje między 150 a 200 zł. Można ją również wykonać samemu, choć trzeba przyznać nie jest to operacja najłatwiejsza.

Model bardzo rzadko sprawia problemy eksploatacyjne, to prosta i tania lodówka bezszronowa, ale solidna.

Plusy Minusy
  • tania jak na dobrą lodówkę bezszronową
  • nie wygląda tanio
  • brak regulacji półek
Cena lodówki Samsung RB29FSRNDSA: Zobacz najlepszą cenę.

Amica KGC15634S Retro – stylowa, czarna lodówka wolnostojąca

  • Wymiary: wysokość 144 cm, szerokość 55 cm, głębokość 61,5 cm
  • Pojemność użytkowa chłodziarki 164 litry
  • Pojemność użytkowa zamrażarki 44 litry
  • Głośność: 40dB
  • Klasa energetyczna: A++

Czarna lodówka Amica KGC15634S RetroSporo osób wybiera lodówki do zabudowy ze względu na to, że typowe lodówki nie pasują im do koncepcji stylistycznej wnętrza kuchni. W szczególności w kuchni utrzymanej w stylu retro lub rustykalnym typowa nowoczesna lodówka będzie psuła efekt.

Niektóre firmy produkują sprzęt AGD w stylu retro, np. Smeg, ale ich ceny są mało przystępne. Dlatego bardzo ucieszył nas widok lodówki wolnostojącej Amica KGC15634S – jest to czarna lodówka w stylu retro, bardzo ładna i atrakcyjnie wyceniona. Co więcej lodówka jest dostępna również w innych wersjach kolorystycznych: czerwona, beżowa, niebieska i bordowa – wszystke wyglądają świetnie.

Jeśli chodzi o technologię to jest to tradycyjna lodówka, bez No Frost, z automatycznym odszranianiem. Retro kończy się oczywiście na wyglądzie – Amica KGC15634S pracuje cicho i chłodzi dobrze, a jej klasa energetyczna to aż A++! Jest to zatem bardzo oszczędna lodówka, przy zakładanym rocznym zużyciu energii 172kWh za prąd dla niej zapłacimy jedynie ok. 8 zł miesięcznie.

A jak w środku? Półki z hartowanego szkła, pojemnik na warzywa i owoce, tacka na jajka – czy normalna, prosta lodówka. Wysokość półek i balkoników na drzwiach można dostosować.

Mimo, że Amica KGC15634S Retro to mała lodówka, niższa nawet niż model opisany wyżej, to jej pojemność użytkowa jest całkiem pokaźna – 164 litrów w chłodziarce i 44 litry w zamrażarce. Jako że jest to lodówka z górnym zamrażalnikiem, to akcent jest tu przesunięty na większą pojemność chłodziarki, co w przypadku małych lodówek ma naszym zdaniem dużo sensu. Ale dla osób potrzebujących więcej miejsca jest też większa wersja, z zamrażalnikiem na dole.

Amica KGC15634S Retro to urocza czarna lodówka, mała ale oszczędna i praktyczna. Cieszy, że polska firma wypuściła taki udany model.

Plusy Minusy
  • atrakcyjny i oryginalny design
  • bardzo oszczędna – klasa A++
  • nie stwierdziliśmy
Cena lodówki Amica KGC15634S Retro: Zobacz najlepszą cenę.

Lodówka wolnostojąca czy lodówka do zabudowy – zalety lodówek wolnostojących

Bez wątpienia najważniejszą z zalet lodówki wolnostojącej jest (zgodnie z jej nazwą) możliwość umiejscowienia jej w praktycznie dowolnym miejscu naszej kuchni, a nie w tym wymuszonym projektem mebli kuchennych. Do tego dochodzi możliwość łatwego przestawienia jej w inne miejsce w razie zmiany planów czy choćby sprzedaży. Ale to jeszcze nie koniec przewag tego typu urządzenia nad lodówką do zabudowy, oto kolejne:

  • Z reguły większa pojemność od zbliżonego gabarytami i klasą modelu do zabudowy.
  • Dostępność znacznie większej liczby odmian – lodówki wolnostojące mogą być jedno- lub dwudrzwiowe, a także z drzwiami typu Side-by-Side (dwuskrzydłowymi, otwieranymi na boki) oraz French Door (lodówki czterodrzwiowe), do tego spora elastyczność w umiejscowieniu zamrażalnika itp.
  • Często większa funkcjonalność – takie rozwiązania, jak strefa zero czy inne specjalne strefy chłodzenia, dystrybutory wody, kostkarki do lodu i wiele innych mniej lub bardziej przydatnych opcji występują częściej w lodówkach wolnostojących. Przyczyny tego stanu rzeczy są prozaiczne – w urządzeniach do zabudowy może nie być miejsca lub fizycznych możliwości. Na przykład – lodówka w zabudowie z dystrybutorem wody…
  • Dostępność tzw. „bajerów” – fantazyjnie zaprojektowane uchwyty, wyświetlacze LED na drzwiach lub panelu przednim, kolorowe podświetlenie itp.
  • Niższa cena – dla modeli porównywalnych jakościowo, funkcjonalnie i gabarytowo praktycznie zawsze wyraźnie tańsza (niekiedy nawet o kilkaset złotych) będzie lodówka wolnostojąca.
  • Bezpieczeństwo – nawet w przypadku najlepszej lodówki z górnej półki zawsze może wkraść się czynnik losowy w postaci awarii i pożaru. Nawet jeśli problemem będzie nie samo urządzenie, ale np. zwarcie instalacji elektrycznej w gniazdku ściennym. W przypadku lodówki wolnostojącej „wybiją” w takim wypadku bezpieczniki, być może rozejdzie się nieprzyjemny zapach spalonej izolacji, w najgorszym przypadku uszkodzeniu ulegnie sama lodówka. Natomiast pożar w przypadku urządzenia do zabudowy może bez większego problemu przenieść się na otaczające lodówkę meble, a to jest prosta droga do sporych szkód.
  • Łatwość wymiany lub naprawy w przypadku awarii.

Co oznacza klasa klimatyczna lodówki?

Klasa klimatyczna to jeden ze standardowych sposobów klasyfikowania lodówek. Szczegółowe wymagania pod tym względem zostały opracowane przez Komitet Europejski na rzecz Standaryzacji, dla rynku konsumenckiego zdefiniowane zostały cztery klasy:

  • N (Normal) – zakres temperatur otoczenia od 16 do 32 °C
  • SN (Subnormal) – zakres temperatur otoczenia od 10 do 32°C
  • T (Tropical) – zakres temperatur otoczenia od 18 do 43°C
  • ST (Subtropical) – zakres temperatur otoczenia od 18 do 38°C

W pewnym uproszczeniu klasa klimatyczna określa optymalny zakres temperatur dla lodówki, oczywiście mowa tutaj wyłącznie o temperaturze pomieszczenia, w którym urządzenie będzie pracować. Biorąc pod uwagę polskie realia, najlepiej sprawdzą się u nas lodówki klasy N oraz SN, ale jeśli chodzi o urządzenia klasy T lub ST, także nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokusić się o zakup. W końcu raczej nie dopuszczamy do spadku temperatury w domu poniżej 18 stopni, a temperatury w lecie mamy ostatnio coraz wyższe.

Jedynie w sytuacji, gdy planujesz użytkować lodówkę w niestandardowym otoczeniu, np. na poddaszu, w piwnicy lub w bezpośredniej bliskości silnego źródła ciepła powinieneś wziąć pod uwagę ograniczenia klas klimatycznych.

Należy pamiętać o tym, że lodówka pracująca w warunkach przekraczających granice jej klasy klimatycznej w dalszym ciągu będzie pracować poprawnie, jednak w takiej sytuacji może zużywać zauważalnie więcej energii elektrycznej, a jej trwałość może zostać skrócona.

Jeden czy dwa agregaty w lodówce?

Standardowa, klasyczna lodówka wyposażona jest w jeden agregat, który obsługuje zarówno komorę chłodzenia (z możliwością regulowania temperatury chłodzenia), jak i zamrażalnik (stała temperatura, bez możliwości modyfikacji). Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w podwójny termostat umożliwiający niezależne regulowanie temperatury dla obu komór.

Kilka lat temu na rynku pojawiły się lodówki wyposażone w dwa agregaty. Najczęściej spotykane rozwiązanie obejmuje osobną jednostkę obsługującą zamrażalnik i osobną dla komory chłodzącej, inne układy są na tyle rzadko spotykane, że nie ma sensu się zagłębiać w temat. Oprócz niewątpliwych zalet rozwiązanie takie ma także dość istotne wady, oto skrócona lista najważniejszych cech lodówek z dwoma agregatami:

Zalety dwóch agregatów w lodówce

  • Możliwość w pełni niezależnej regulacji temperatury chłodzenia dla zamrażalnika i chłodziarki
  • Możliwość całkowitego wyłączenia jednego z agregatów (a więc zdezaktywowania funkcji chłodzenia dla wybranej komory w razie jej nieużywania) – opcja taka przydaje się na przykład podczas wyjazdów wakacyjnych pozwalając na oszczędność zużycia energii.
  • Awaria jednego z agregatów nie jest równoznaczna z niesprawną lodówką, zawsze jedna z komór będzie wciąż dostępna. W niektórych modelach (raczej z wyższej półki cenowej) istnieje także opcja awaryjnego przełączenia sprawnego agregatu w tryb chłodzenia obu komór jednocześnie, co pozwala na normalne funkcjonowanie lodówki do momentu usunięcia usterki.
  • Znacznie wyższa wydajność – na przykład w czasie potrzebnym na szybkie zamrożenia 4 kg mięsa w tradycyjnej lodówce jednoagregatowej urządzenie z dwoma agregatami pozwoli zamrozić nawet do 20 kg mięsa, a więc pięć razy więcej.
  • Bardzo sprawna kostkarka do lodu – zazwyczaj w lodówce z dwoma agregatami można uzyskać gotowe kostki lodu już po niespełna minucie od wlania wody do zasobnika. W tradycyjnych urządzeniach jest to kwestia oczekiwania przez nawet godzinę lub dłużej.

Wady dwóch agregatów w lodówce

  • Lodówki z dwoma agregatami więcej energii elektryczne od swoich odpowiedników z jednym agregatem. Oznacza to, że oszczędność energii wynikająca z możliwości wyłączenia jednej komory chłodzącej może być iluzoryczna.
  • Cena urządzeń z dwoma agregatami jest zazwyczaj znacznie wyższa od lodówek tradycyjnych.

Komu więc mogłaby się przydać lodówka wyposażona w dwa agregaty? Każdemu, kto regularnie mrozi duże ilości mięsa lub innych produktów, a także osobom często przebywającym przez dłuższy czas poza domem oraz zagorzałym miłośnikom „whisky on the rocks”. Jeśli nie zaliczasz się do żadnej z powyższych grup, to najprawdopodobniej w zupełności wystarczy ci tradycyjna lodówka z jednym agregatem – dlatego też wszystkie lodówki jakie przedstawiliśmy powyżej to lodówki z jednym agregatem.

Wymuszona cyrkulacja powietrza w lodówce

System wymuszonej cyrkulacji powietrza to jedna z funkcji, która stosunkowo niedawno pojawiła się w lodówkach, jej przeznaczeniem jest szybkie i sprawne rozprowadzanie zimnego powietrza po wszystkich zakamarkach komory chłodzenia. Od strony technicznej jest to po prostu wbudowany w układ chłodzenia wentylator, który zapewnia nieustanny obieg powietrza wewnątrz lodówki.

Na pozór może wydawać się to mało istotne rozwiązanie, jednak jeśli wziąć pod uwagę niekorzystny wpływ częstego otwierania drzwi lodówki na jej zawartość, to szybko można dostrzec potencjalne zalety wymuszonego obiegu powietrza – przede wszystkim szybkie wyrównywanie temperatury i poziomu wilgoci. W ten sposób unika się typowych problemów w postaci nierównomiernego chłodzenia produktów wewnątrz lodówki i związanej z tym utraty świeżości.

Warto pamiętać jednak o tym, że wymuszony obieg powietrza wewnątrz lodówki ma również swoje wady. Do najistotniejszych z nich zaliczyć można przyśpieszony proces wysuszania produktów, co szczególnie istotne może być w przypadku owoców, wędlin, serów, czy warzyw.

Jak działa system No Frost?

System No Frost jest mocno rozszerzoną wersją wymuszonego obiegu powietrza. W skrócie jego działanie polega na wyeliminowaniu zjawiska osadzania się szronu i lodu na ściankach lodówki. Efekt ten zapewniany jest przez zastosowanie kilku rozwiązań składających się na całkiem skuteczny efekt końcowy:

  • Wnętrze lodówki wykonane jest z polistyrenu wysokoudarowego (HIPS) dopuszczonego do kontaktu z żywnością.
  • Urządzenie dysponuje systemem wymuszonej cyrkulacji powietrza z zaawansowanym systemem filtrowania i osuszania.
  • Usuwanie wilgoci z powietrza znajdującego się w komorze chłodzącej lodówki praktycznie do zera redukuje niepożądane zjawisko tworzenia się szronu, bądź lodu na ściankach komory chłodzącej.

Niektóre lodówki dostępne na rynku zostały przez producenta wyposażone w zintegrowany skraplacz, który może wymagać okresowego opróżnienia. Warto skonsultować się w tym celu z instrukcją obsługi urządzenia, bo o ile zlekceważenie tego zalecenia nie stanowi żadnej niedogodności z punktu widzenia samej lodówki, o tyle widok wypływającego spod urządzenia strumyczka wody niekoniecznie musi być zjawiskiem pożądanym.

Podczas przygotowań do zakupu nowej lodówki warto zwrócić uwagę na pewien istotny szczegół, a mianowicie pod pojęciem No Frost mogą kryć się różne rozwiązania. Na przykład w lodówkach firmy LG system Semi No Frost oznacza technologię odszraniania wyłącznie zamrażalnika, No Frost to z kolei sama tylko chłodziarka, a Total No Frost oznacza system obejmujący obie komory. U innych producentów występują inne oznaczenia (np. Advanced No Frost dla lodówek firmy Sharp oznaczający system dwukomorowy) lub w ogóle nie ma żadnego zróżnicowania.

Warto także mieć na uwadze wady systemu No Frost, a więc szybsze wysuszanie produktów wynikające ze specyfiki działania samego systemu, czyli usuwania wilgoci z wnętrza komory. Z tego też powodu należy pamiętać o konieczności pakowania produktów podatnych na wysuszanie, jak owoce, warzywa, wędliny, sery itp. w hermetyczne opakowania.

Ciekawym rozwiązaniem są także urządzenia ze specjalną szufladą (komorą świeżości, nazywaną również „strefą zero”), w której zapewniony jest stały poziom wilgotności i temperatura, zatem produkty w takiej szufladzie nie ulegają wysychaniu.

Drugą wadą systemu No Frost jest nieco wyższe teoretyczne zużycie energii w porównaniu do tradycyjnej lodówki – jednak w praktyce różnica zostaje zniwelowana dzięki postępowi technologicznemu oraz poprzez brak osadzającego się na ściankach komory lodu i szronu, który obniża wydajność lodówki, a więc zwiększa zużycie energii.

Trzecią wadą jest nieco głośniejsza praca spowodowana przepływem powietrza w systemie No Frost. Nie jest to jakaś znacząca różnica, niemniej jednak istnieje.

Jakiej firmy lodówkę kupić?

Otrzymaliśmy trochę pytań tego typu. Na chwilę obecną dzięki ostrej walce konkurencyjnej i wysokiemu progowi wejścia na ten rynek zasadniczo nie ma złych firm produkujących lodówki. Dlatego lepiej oceniać nie firmy, a konkretne modele, które mogą być bardziej lub mniej udane. Po to właśnie powstało to zestawienie, aby wskazać najlepsze lodówki spośród modeli dostępnych w 2019 roku i pomóc w wyborze.

9 komentarzy do “Jaka jest najlepsza lodówka wolnostojąca w 2019 roku?”

  1. Rzetelna, bezstronna ocena, rozsądne i praktyczne wyjaśnienia. Kawał naprawdę dobrej roboty. Inne strony to amatorszczyzna. Serdecznie gratuluję i DZIĘKUJĘ!

    Odpowiedz
  2. Zmuszony do poszukiwania nowej lodówki ( zajrzałem na tę stronę ) chcę opisać moją drogą „niestarą” fatalna lodówkę za ponad 6 tyś by ostrzegać klientów przed tym producentem. Oto moje doświadczenia: Kilka lat temu zakupiłem w „ponad’ standardowej cenie lodówkę , która miała za wygórowaną cenę dać komfort stałej produkcji kostek lodu, niezawodność, elegancję etc. A zakupiłem drogi, głośny, zawodny, przeciętnie wykonany produkt AGD . Czy chcecie państwo kupić lodówkę, której uchwyt do otwierania nie rzadziej niż raz do roku się psuje i rozpada w ręce? Serwisu, który na pytanie czy mam rozmrozić lodówkę zanim przyjedzie serwisant, informuje mnie że nie, a potem pobiera opłatę za godziny serwisanta spędzone na oczekiwaniu na rozmrożenie! Dziś po raz kolejny lodówka odmówiła współpracy. Temp. chłodziarki +18 ( nastawione +5), zamrażalnika -9 (nastawa -18). Uchwyt do otwierania zdemontowałem po 6tej naprawie, sam kupowałem zresztą zestawy naprawcze, by uniknąć cen serwisu. Hałas wydobywający się z lodówki miał ustąpić pod warunkiem regularnego rozmrażania ( NO FROST) . Ale nie ustąpił mimo regularnego rozmrażania min. 3 x do roku. Żałuję wydanych ponad 6 tys złotych. MÓJ model Liebherr CBNes967 nr seryjny 26.675.176.0 Premium Plus Biofresh no frost.

    Odpowiedz
  3. No i co z tego, że siaka i owaka, piekna, funkcjonalna, bla, bla, a i tak większość z nich zepsuje się niedługo po gwarancji! Jak w tym względzie rozumieć Państwa stwierdzenie, że nie ma „złych firm” produkujących lodówek? Proszę sobie poprzeglądać fora w rodzaju elektroda. I co wszyscy wygrali? Czy raczej wszyscy przegrali, bo produkują badziew, który psuje się w rok może dwa po gwarancji???

    Odpowiedz
    • Nie ma złych firm – są złe modele 🙂 A z tym psuciem się sprzętów AGD po gwarancji nie jest tak źle. Jeżeli komuś się zepsuje powiedzmy lodówka zaraz po gwarancji, to bardzo chętnie się podzieli tą informacją w internecie. Natomiast jak komuś urządzenie działa, to przecież w ogóle się nad tym nie zastanawia, nie wspominając o dzieleniu się tym faktem z innymi. Więc mimo że tych którym się zepsuło niedługo po gwarancji jest nieporównywalnie mniej, to na forach są dużo bardziej widoczni.

      Odpowiedz
  4. Genialna strona! Dla osób, które guzik wiedzą nt. sprzętu agd, to bardzo duże ułatwienie. Dzięki Wam mogę urządzić w sensowny sposób całą kuchnię! <3 Cierpliwie czekam na ranking zmywarek oraz piekarników 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz