Pralki automatyczne dostępne w sklepach w 2019 roku to zupełnie inne urządzenia od tych, które były w sprzedaży jeszcze dziesięć lat temu. Dzięki zaawansowanym elektronicznym programatorom dostępnych jest dużo praktycznych opcji i programów. Pralki ważą wsad, regulują parametry prania, pilnują poziomu piany, mogą rozpocząć pranie o wcześniej ustawionej godzinie. Specjalnym programem możemy nawet wyczyścić bęben, bez użycia chemicznych środków.
Jednocześnie pralki ładowane od przodu są dziś na tyle kompaktowe, że nawet do małej łazienki kupimy dobrą i funkcjonalną pralkę o wystarczającej pojemności.
Producentom udało się dramatycznie ograniczyć zużycie prądu, zachowując lub wręcz ulepszając efektywność prania. Klasa energetyczna A to dzisiaj zupełne minimum, a pralki z klasą A+++ są powszechne. Zużycie wody jest również znacznie ograniczone. Wymieniając dziś pralkę na nową w ciągu roku typowej eksploatacji zaoszczędzimy minimum 200-250 złotych, zatem w ciągu kilku lat zupełnie zwróci nam się koszt zakupu!
Ważne jest jednak aby nie kupować przypadkowego urządzenia, a dobrą i solidną pralkę, z której z przyjemnością będziemy korzystać przez wiele lat. Zatem jaką pralkę wybrać? Poświęciliśmy 43 godziny aby dokładnie przeanalizować 25 najpopularniejszych modeli dostępnych w cenie do ok. 1500 zł. Wzięliśmy pod uwagę opinie użytkowników i serwisantów. Wybraliśmy 6 najlepszych pralek, które charakteryzują się wysoką skutecznością prania i niezawodnością, są oszczędne, ciche i wygodne w użytkowaniu.
Bosch Serie 6 VarioPerfect WLT24460PL – oszczędna, praktyczna i bardzo cicha pralka, o świetnej jakości prania
- Klasa energetyczna A+++
- Pojemność 6,5 kg
- Głębokość 44,4 cm
- Wirowanie 1200 obr
Mimo małej głębokości (44,4 cm, a 47 cm razem w wystającymi elementami) pralka Bosch Serie 6 VarioPerfect WLT24460PL może pochwalić się wysoką pojemnością – 6.5 kg to pojemność wystarczająca nawet dla 4-osobowej rodziny. Jest to bardzo cicha pralka, najcichsza w naszym zestawieniu – w trakcie prania maksymalna głośność to 52 dB, a podczas wirowania 76 dB. To zasługa wyciszonego silnika bezszczotkowego. Dobrze, że po zakończeniu prania informuje nas o tym fakcie sygnałem dźwiękowym, bo inaczej można by śmiało ten moment przeoczyć.
Pralka wyróżnia się wysoką klasą energetyczną A+++, przewidywane roczne zużycie energii przy typowym użytkowaniu to 119kWh (czyli ok. 65 zł za cały rok eksploatacji). Podczas prania zużywa ok. 40 litrów wody, jest to bardzo dobry wynik jak na oferowaną pojemność.
Jest tu oczywiście pełna automatyka wagowa – pralka waży pranie i dopasowuje parametry cyklu prania. Przydatną funkcją jest wyświetlanie informacji o tym, że obciążenie jest niskie i można dołożyć brudnych rzeczy.
Pralką sterujemy za pomocą pokrętła i przycisków na wyświetlaczu – jest czytelny i wygodny, a jednocześnie estetycznie wygląda. Na tyle efektownie, że jak magnes przyciąga uwagę małych dzieci – na szczęście możemy zabezpieczyć się przed ciekawskimi rączkami za pomocą blokady panelu sterującego.
Bosch WLT24460PL pierze bardzo skutecznie, dopiera plamy z którymi inne pralki sobie nie radzą. Wirowanie działa wyśmienicie – pranie wyciągamy tylko lekko wilgotne.
Pralka posiada wszystkie potrzebne programy, które można dodatkowo dopasowywać do swoich potrzeb, np. zmieniając temperaturę i czas prania. Ma też szereg programów dodatkowych, jak szybki program 15 minut, program antyalergiczny, a nawet program do prania kurtek puchowych. Jest też praktyczny program ograniczania zagnieceń w celu ułatwienia prasowania (opcja ta działa poprzez zmniejszenie obrotów). Za pomocą opcji opóźnionego startu możemy zaprogramować o której godzinie ma się rozpocząć pranie.
W serii VarioPerfect Bosch wprowadził możliwość wybrania jednego z dwóch trybów pracy – jeżeli zależy nam na szybkości prania wybieramy opcję TimePerfect, a jeżeli nam się nie śpieszy, a chcemy prać oszczędniej, to tryb EcoPerfect.
Zaletą pralki jest też kontrola piany – urządzenie monitoruje ilość generowanej podczas prania piany, w razie potrzeby przeprowadza dodatkowe płukanie.
Pralka jest solidnie wykonana, z dobrej jakości materiałów. Osoby kupujące sprzęt z myślą o wieloletniej eksploatacji ucieszy wiadomość, że pralka ta ma rozbieralny bęben i możliwość wymiany łożysk, a zastosowana grzałka jest ceramiczna, dzięki czemu dużo wolniej będzie na niej osadzał się kamień.
Amica DAW 6103 LSW – mała tania i oszczędna pralka, a do tego ładna
- Klasa energetyczna A+++
- Pojemność 6 kg
- Głębokość 40,5 cm
- Wirowanie 1000 obr.
Na początku trzeba zaznaczyć, że Amica DAW 6103 LSW oraz Amica DAW 6103 LSB to praktycznie identyczne pralki, różnią się tylko drobnymi detalami wizualnymi oraz dostępnością w różnych sieciach sklepów AGD (zapewne aby „ułatwić” klientom porównanie cen). Zatem nasza recenzja dotyczy obydwu tych modeli.
Amica DAW 6103 jest tania nie tylko w zakupie, ale i w eksploatacji – dzięki klasie energetycznej A+++ roczne zużycie prądu przy typowej eksploatacji wyniesie tylko ok. 155kWh, a jeśli chodzi o zużycie wody to przeciętne pranie potrzebuje 48 litrów, co jak na ładowność 6kg jest akceptowalnym wynikiem.
To bardzo mała pralka, jej głębokość to jedynie 40,5 cm, zmieści się nawet w małej łazience. A jednocześnie, mimo małych rozmiarów, ma (relatywnie) imponującą ładowność – aż 6 kg. Plusem tego modelu jest też fakt, że jest to ładna pralka. Ciekawym akcentem jest są czarne drzwiczki – choć osobom które lubią na żywo śledzić przebieg prania czarna szybka może utrudnić prowadzenie obserwacji. Całość wizualnie robi bardzo dobre wrażenie. Wygląda nowocześnie i mimo że jest tania to nie wygląda na budżetową.
Wygląda nowocześnie, ale jak przystało na pralkę sprzedawaną w 2019 roku również nowoczesna. Automatycznie dobiera wodę do rodzaju i ilości załadunku. Bęben pralki został zaprojektowany w taki sposób, aby był delikatny dla odzieży. Można dokładać ubrania w trakcie trwania cyklu (po zapauzowaniu prania) – w modelach konkurencyjnych firm taka opcja jest zwykle dostępna na wyższych poziomach cenowych. Jest też wyposażona w funkcję samooczyszczania oraz możliwość włączenia zabezpieczenia przed dziećmi. Mimo niskiej ceny do dyspozycji mamy duży wybór programów, w tym 15-minutowy program błyskawiczny.
Amica DAW 6103 LSW posiada duży, estetyczny i czytelny wyświetlacz – obsługa pralki jest łatwa i nie sprawi trudności również seniorom.
Głośność pracy pralki jest na przeciętnym poziomie, jedynie pompowanie wody i wirowanie (74dB) mogłoby być trochę cichsze, ale biorąc pod uwagę niską cenę nie ma powodu do narzekania.
Producent zadbał o możliwość łatwych napraw w razie długoletniej eksploatacji – pralka jest wyposażona w wymienne łożyska (co nie jest częste w tanich pralkach).
Samsung WW70J5346MW – pojemna i funkcjonalna, bardzo oszczędna pralka
- Klasa energetyczna A+++
- Pojemność 7 kg
- Głębokość 55 cm
- Wirowanie 1200 obr.
W pralce Samsung WW70J5346MW producent zastosował swoją autorską technologię prania bąbelkowego – na samym początku prania można zaobserwować, że pralka tworzy bąbelkową pianę. Dzięki niej detergent lepiej wnika w ubrania, a co za tym idzie można prać w wodzie o niższej temperaturze – bez zmniejszenia efektywności prania. Trudno nam zweryfikować, czy jak duży jest wpływ owych bąbelków, ale nie da się ukryć, że pralka pierze skutecznie. Dodatkowo w celu wytworzenia piany proszek zostaje bardzo dokładnie rozpuszczony, zatem dzięki temu zaletą tego systemu jest brak możliwości wystąpienia śladów nierozpuszczonego proszku.
Pralka ta jest bardzo oszczędna. Roczne zużycie prądu to 153 kWh, zużycie wody podczas przeciętnego prania do tylko 34 litry – są to fantastyczne wyniki jak na pralkę o tak dużej pojemności. Maksymalna waga wsadu dla programu prania bawełny wynosi aż 7 kg, to bardzo dużo. Samsung WW70J5346MW to świetna pralka dla dużej rodziny.
Model ten ma głębokość 55 cm, ale jest to wymiar blatu, ze względu na wystające elementy realnie trzeba zarezerwować minimum 3 cm więcej. Pralka jest estetyczna i starannie zaprojektowana. Panel sterowania jest przejrzysty i czytelny, przyciski duże i lekko działają. Blokada rodzicielska zapobiega przypadkowej zmianie ustawień przez dzieci.
Na zakończenie prania sygnał dźwiękowy w formie melodyjki, jest to całkiem sympatyczne ale jak komuś by przeszkadzało to można łatwo go wyłączyć.
Ciekawostką jest opcja „Smart Check”, służąca do diagnozowania błędów. Jej działanie jest bardzo proste – po uruchomieniu specjalnej aplikacji na smartfonie (jest dostępna zarówno na telefony Android jak i iPhone) za pomocą aparatu fotograficznego jest odczytywany kod błędu z wyświetlacza, a następnie na ekranie smartfona są wyświetlane informacje na temat kryjącego się pod tym kodem problemu – czyli standardowe informacje, które producenci umieszczają w instrukcji obsługi. Plusem jest na pewno że nie trzeba owej instrukcji szukać i w niej wertować. Minusem natomiast jest, że aplikacja jest nieco zawodna – na jednym z naszych telefonów nie udało nam się jej nakłonić do działania.
Spośród bardziej praktycznych opcji znajdziemy m.in tryb dziecięcy (w końcu to pralka rodzinna)- pierze ubrania w wysokiej temperaturze oraz dołącza dodatkowe płukanie, aby pozbyć się wszelkich śladów detergentów. Naszym zdaniem to dodatkowe płukanie nie jest raczej konieczne, bo pralka bardzo dobrze wszystko wypłukuje, ale rodzic chce mieć 100% pewności to doceni tę opcję (jak i możliwość włączenia zabezpieczenia przed dziećmi).
Mamy również do dyspozycji specjalny program do czyszczenia bębna, tylko za pomocą gorącej wody, oraz opcję minimalizowania zagnieceń (przydatną na ubrań delikatnych).
Pralka nie jest głośna, a po prawidłowym wypoziomowaniu bardzo stabilna. Poziom generowanego hałasu jest to poziom w pełni akceptowalny i nie przeszkadzający, wręcz subiektywnie oceniamy ją jako trochę cichsza niż przeciętna (no, może poza pobieraniem wody które jest dość głośne) – mimo że na papierze parametry na to nie wskazują (pranie 62dB, wirowanie 76dB).
Drobnym minusem pralki Samsung WW70J5346MW jest sposób skonstruowania drzwi i uszczelki sprawia, że okazjonalnie potrafi tam utknąć jakaś drobna rzecz, np mała skarpetka i gdy ją wyciągniemy będzie zupełnie mokra (nie odwirowana).
W kwestii rozwiązań związanych z wieloletnią eksploatacją – pralka nie ma możliwości wymiany łożysk, ale grzałka jest ceramiczna.
Bosch Serie 4 VarioPerfect WLG2426KPL – dobrze wyposażona, oszczędna płytka pralka
- Klasa energetyczna A+++
- Pojemność 5 kg
- Głębokość 40 cm
- Wirowanie 1200 obr.
Bosch Serie 4 VarioPerfect WLG2426KPL to najpłytsza pralka w naszym zestawieniu, z głębokością wynoszącą jedynie 40 cm można znaleźć dla niej miejsce w nawet najmniejszym mieszkaniu. Co więcej producentowi udało się ją tak zaprojektować, że mimo iż jest tak płytka wciąż ma standardową pojemność 5kg.
Pralka pracuje cicho, również podczas odwirowywania. Odwirowuje (maksymalnie 1200 obrotów na minutę) stabilnie i skuteczne. Dzięki cichej pracy i możliwości zaprogramowania czasu włączenia prania można ustawić ją tak, aby zrobiła pranie wcześnie rano – nie obudzi nas, a pranie będzie gotowe gdy wstaniemy.
Charakterystyczną dla pralek VarioPerfect funkcją jest możliwość wybrania jednej z dwóch optymalizacji – jeżeli zależy nam na szybkości prania wybieramy tryb TimePerfect, a jeżeli nam się nie śpieszy, a chcemy prać oszczędniej to wówczas EcoPerfect.
Mamy również dostępny pełen wybór programów, oprócz tych typowych jest dostępny dobry program do odzieży sportowej, do delikatnych ubranek dziecięcych, programy krótkiego prania 15 i 30 minut.
A to wszystko przy najwyższej klasie energetycznej A+++, przez cały rok typowego prania pralka zwiększy rachunek za prąd tylko o ok. 70 zł. Zużycie wody również jest na niskim poziomie – 40 litrów na najczęściej używany program Bawełna.
Pralka ma zabezpieczenie przed dziećmi – można zablokować panel sterowania.
Dodatkowy plus należy się za rozbieralny bęben i możliwość wymiany łożysk.
Indesit IWSC 51052 C ECO PL – tania i oszczędna mała pralka ze zdejmowanym blatem
- Klasa energetyczna A++
- Pojemność 5 kg
- Głębokość 42 cm
- Wirowanie 1000 obr.
Indesit IWSC 51052 C ECO PL to pralka oferowana na tym samym poziomie cenowym co wyżej opisana Amica – jest więc bardzo tania. Wyróżnia się natomiast bardzo oszczędnym działaniem. Klasa energetyczna A++ oznacza tutaj szacowane roczne zużycie prądu 148kWh (czyli ok 81 zł. za cały rok eksploatacji). Zużycie wody też jest mocno ograniczone – 34 litry na jedno typowe pranie. Jakość prania jest przy tym w pełni satysfakcjonująca. Do wirowania (max. 1000 obrotów na minutę) również nie mamy zastrzeżeń.
Pralka jest wyposażona we wszystkie najważniejsze programy, dodatkowym atutem jest możliwość skrócenia czasu trwania prania bez obniżania efektów. To przydatna opcja gdyż programy w tej pralce trwają długo, ze względu na optymalizację pod kątem oszczędności zużycia prądu i wody. Jest też możliwość dopasowania temperatury oraz opóźnienia startu pracy. Programy i ustawienia wybiera się za pomocą łatwych w obsłudze pokręteł. Nie mamy tu niestety wyświetlacza, ale w tak niskiej cenie trudno się temu dziwić – i tak jak na swoją cenę Indesit IWSC 51052 C ECO PL ma duże możliwości i sporo opcji.
Hałas generowany przez pralkę zarówno podczas prania jak i przy odwirowywaniu jest na zupełnie przeciętnym poziomie, nie wyróżnia się ani pozytywnie ani negatywnie.
Osoby zainteresowane umieszczeniem pralki np. pod blatem w kuchni ucieszy dość rzadko teraz spotykana możliwość zdemontowania blatu pralki – pralka ma wtedy tylko 81 cm wysokości.
Bosch Serie 2 VarioPerfect WAB24264PL – dobrze wyposażona pralka o świetnym stosunku możliwości do ceny
- Klasa energetyczna A+++
- Pojemność 6 kg
- Głębokość 56 cm
- Wirowanie 1200 obr.
Bosch Serie 2 VarioPerfect WAB24264PL nie należy do pralek kompaktowych, ma tradycyjną głębokość 56 cm. Ale jeżeli tylko znajdziesz dla niej miejsce, to warto ją wziąć pod uwagę, gdyż ma sporo do zaoferowania, a jej cena biorąc pod uwagę możliwości jest bardzo atrakcyjna.
Od razu rzuca się w oczy klasa energetyczna A+++ i roczne zużycie energii wynoszące tylko 153 kWh przy 6 litrach pojemności.
Do dyspozycji dostajemy bogaty i wszechstronny wybór programów, z możliwością wprowadzania własnych ustawień, w tym zmiany temperatury i szybkości wirowania. Jest program antyalergiczny z dodatkowym płukaniem oraz bardzo praktyczny program do prania koszul, ustawiony w taki sposób aby koszule były możliwie mało pomięte i dzięki temu łatwiejsze do wyprasowania. Na pochwałę zasługuje możliwość zmiany programu w trakcie prania – ta opcja nie jest może często potrzebna, ale jak już mamy potrzebę jej użyć to doceniamy jej obecność.
Tak jak we wcześniej opisanych pralkach z serii VarioPerfect mamy do wyboru dwa tryby – TimePerfect (oszczędność czasu) i EcoPerfect (oszczędność energii). Hałas generowany podczas prania jest niski, natomiast podczas wirowania przeciętny.
Pralka Bosch WAB24264PL jest wyposażona w przejrzysty wyświetlacz, na którym prezentuje wszystkie potrzebne informacje o wybranym programie – czas prania, prędkość wirowania, temperaturę wody, wielkość wsadu itp. Podczas prania pokazuje ilość pozostałego czasu oraz informację o aktualnym etapie cyklu prania.
Po zakończeniu cyklu rozlega się sygnał dźwiękowy. Jest możliwość regulacji jego głośności – ale nawet na maksymalnym ustawieniu nie jest za głośny.
Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę automatyczną?
Rozmiary pralki
Szerokość i wysokość nie wymaga szczególnego komentarza. Jeżeli chcesz umieścić pralkę pod blatem, to zwróć uwagę na wysokość urządzenia i możliwość jej zmniejszenia poprzez skręcenie nóżek i ewentualnie wymontowanie blatu pralki. Natomiast jeśli chodzi o głębokość to producenci podają ten wymiar dla samego urządzenia, bez wystających elementów takich jak pokrętła i drzwiczki, a także bez węży. Gdy mamy do dyspozycji konkretną wnękę na pralkę to trzeba założyć dodatkowe 3-4 cm miejsca.
Koszty eksploatacji
Wszyscy najpierw patrzą na cenę pralki, ale warto zwrócić uwagę również na klasę energetyczną i pobór wody. Dziś każdy producent ma obowiązek podawania tych danych na etykiecie. Dzięki temu może się okazać, że warto dopłacić i kupić pralkę np. 100 zł. droższą, bo i tak nam się to szybko zwróci w niższych rachunkach. Naszym zdaniem nie ma dzisiaj sensu nawet rozważać zakupu pralki o niższej klasie energetycznej niż A+, a wkrótce standardem stanie się A+++.
Głośność
To kolejna informacja, którą łatwo sprawdzić na etykiecie – osobno dla prania, osobno dla wirowania. Niestety z naszych obserwacji wynika, że nie zawsze pralka z niższą ilością decybeli będzie faktycznie cichsza. W trakcie przygotowania tego artykułu mieliśmy przypadki, gdy pralka teoretycznie cichsza praktycznie okazywała się głośniejsza od modelu, który wg. etykiety miał wyższe natężenie dźwięku. Zwykle najcichsza będzie pralka z silnikiem bezszczotkowym (choć nie jest to regułą) – silniki takie są dostępne w pralkach dopiero od ok. 1400 zł w górę. Warto też pamiętać, że nawet cicha pralka może pracować głośno, gdy nie jest dobrze wypoziomowana.
Efektywność prania
Producenci zamieszczają informacje o klasie efektywności prania na etykiecie, ale nie jest ta informacja zbyt przydatna. Trudno znaleźć pralkę o klasie prania niżej niż A, a tak naprawdę różnice między nimi potrafią być znaczne.
Pojemność pralki
Producenci podają zawsze pojemność maksymalną, dostępną w programie dla bawełny. W innych programach, a szczególnie w programie szybkim dopuszczalna pojemność będzie zawsze mniejsza, nawet o połowę. Dla singla lub pary wystarczająca będzie pralka 5 kg, dla rodziny najlepiej sprawdzi się pojemność 6-7 kg.
Dostępne programy
Lażda pralka będzie miała typowe programy, jak program do bawełny, wełny, syntetyków itp. Niektóre pralki są jednak wyposażone w dodatkowe programy, których przydatność zależy od konkretnych potrzeb – np. program antyalergiczny, program dla ubranek dziecięcych, program ultra szybki, program dla ubrań sportowych, a nawet program do ubrań nie sortowanych.
Nowoczesne pralki mogą się pochwalić również przeróżnymi opcjami dodatkowymi. Część z nich jest bardziej przydatna, inne mniej – często ich przydatność zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań. Naszym zdaniem najbardziej praktyczne funkcje to:
- Możliwość dołożenia ubrań do pralki w trakcie trwania programu – to opcja która jest rzadko przydatna, ale gdy już się przyda to jej obecność bardzo cieszy.
- Wyświetlacz – znacznie zwiększa komfort korzystania z pralki, szczególnie przydatna jest opcja wyświetlania czasu pozostałego do końca prania. Przydatne w codziennym użytkowaniu jest również wyświetlanie informacji o ustawieniach, bieżącym etapie cyklu prania, a także komunikaty informujące o ewentualnych problemach. Ponadto naszym zdaniem pralka z wyświetlaczem wygląda po prostu ładniej – choć to już nasza subiektywna opinia.
- Możliwość modyfikacji programów – ze względu na maksymalną oszczędność poboru prądu i wody programy w nowych pralkach trwają dłużej. Gdy nam się śpieszy to bardzo przydatna okaże się możliwość skrócenia czasu prania, nawet kosztem większego większego rachunku za prąd. Niektóre pralki pozwalają również modyfikować prędkość wirowania i temperaturę, a nawet zapisywać swoje ustawienia.
- Kontrola piany – pralka monitoruje ilość piany i w razie potrzeby uruchamia dodatkowe płukanie, aby na ubraniach nie pozostały resztki detergentu.
- Opóźniony start – można ustawić pranie tak, aby pralka zaczęła prać gdy nas nie ma w domu, albo wcześnie rano zanim wstaniemy.
- Rozbieralny bęben i wymienne łożyska – jeśli chcesz kupić pralkę na długie lata.
Jak podłączyć nową pralkę?
Gdy już świeżo zakupiona pralka zostanie dostarczona do domu, pozostaje tylko jedno zadanie – poprawne jej podłączenie. Oczywiście możesz zlecić to wykwalifikowanemu monterowi, ale jest to na tyle proste zadanie, że warto zrobić to samemu i zaoszczędzić przy tym trochę pieniędzy. Wystarczy tylko pamiętać o podstawowych zasadach postępowania:
- Wybór lokalizacji dla pralki – prawdopodobnie już masz upatrzone miejsce na swój nowy sprzęt, więc ograniczymy się tylko do przypomnienia tego, że po pierwsze musisz mieć przyłącze wodne w odległości nie większej niż 1,5 m, po drugie odpływ (przyłącze do kanalizacji lub inna jego postać) oddalony o maksymalnie 3 metry oraz rzecz jasna podłączenie do instalacji elektrycznej.
- Rozpakowanie urządzenia – usuń wszystkie elementy opakowania, jak folia, styropian, tekturowe podkładki. Zajrzyj do bębna i wyjmij z niego instrukcję obsługi oraz pozostałe elementy, jakie w nim się znajdują. Nie ulegaj pokusie i nie kręć bębnem na tym etapie! Jeśli na dworze panuje mróz, odczekaj około pół godziny, aż pralka ogrzeje się do temperatury pokojowej.
- Zapoznaj się przynajmniej ze skróconą instrukcją podłączenia. Takie posunięcie pozwoli ci poznać wszelkie wymagania, jakie producent urządzenia przewiduje na tym etapie.
- Usuń zabezpieczenie transportowe pralki – zazwyczaj ma ono postać kilku (z reguły czterech) wyraźnie zaznaczonych śrub lub odpowiednio wyprofilowanego plastikowego elementu. Rolą takiego zabezpieczenia jest unieruchomienie bębna i silnika pralki na czas transportu. Jeśli zlekceważysz ten krok, bez wątpienia nowy zakup zaraz po pierwszym uruchomieniu będzie nadawał się tylko do utylizacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie omieszkaj sprawdzić instrukcji instalacji pralki.
- Ustaw pralkę w miejscu docelowym i wypoziomuj ją. Jest to prawdopodobnie jeden z najważniejszych kroków. Poziomowanie pralki ma na celu zlikwidowanie wszelkich wibracji i hałasów występujących podczas prania i nie powinieneś go lekceważyć. Najpierw ułóż odpowiednio wąż doprowadzający oraz odprowadzający wodę tak, aby nie były zagięte, a następnie zabierz się za poziomowanie pralki. Służą do tego gwintowane nóżki w narożnikach urządzenia, dwie lub cztery. Możesz je wkręcać lub wykręcać, unosząc albo opuszczając w ten sposób każdy z rogów pralki tak, aby uzyskać idealne jej wypoziomowanie. Użyj długiej poziomicy w celu sprawdzenia rezultatów pracy. Jeśli takiego narzędzia nie posiadasz, z pomocą przyjdzie ci metr nitki z przywiązanym na końcu gwoździem oraz jak najdłuższy pojemnik, do którego możesz wlać wodę – np. prostokątna, plastikowa doniczka. I nawet nie myśl o podkładaniu czegokolwiek pod nóżki pralki w celu ułatwienia sobie pracy – żadnych tekturek, deseczek itp. Urządzenie musi opierać się całym ciężarem o swoje własne nóżki. Jeśli specyfika pomieszczenia (np. drewniana podłoga) powoduje nadmierny hałas pralki nawet w wypadku idealnego wypoziomowania, możesz rozważyć zakup maty antywibracyjnej, która znakomicie redukuje wszelkie odgłosy pracy urządzenia.
- Podłączenie węża odpływowego. W tym przypadku nie ma żadnej filozofii, po prostu nasuń końcówkę węża na króciec syfonu umywalki lub wanny, albo zamontuj w inny wybrany sposób upewniając się przy tym, że nie został nigdzie zagięty. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod mocowania, jak opaski zaciskowe – ciśnienie wody w tym wężu jest niskie, wystarczy upewnić się, że nie zsuwa się z króćca, a samo połączenie jest szczelne. Niektóre modele pralek wymagają jednak odpływu z dostępem powietrza (wentylacją) – musisz upewnić się w takim przypadku, że twój odpływ nie pozwoli na wytworzenie się podciśnienia w wężu wyciągającego wodę z pralki. Oczywiście typowe podłączenie do króćca w syfonie jest w pełni wystarczające.
- Podłączenie węża doprowadzającego wodę. Tutaj mogą pojawić się pewne trudności. Pół biedy, jeśli pralka stoi wystarczająco blisko przyłącza wodnego – zakręć więc wodę i przykręć końcówkę węża do złącza wodnego. Musi mieć ono średnicę 3/4 cala i dysponować zaworem zamykającym dopływ wody. Jeśli pralka wyposażona jest w zawór AquaStop/WaterStop lub podobne rozwiązanie (zazwyczaj na końcu węża znajduje się charakterystyczna puszka z doprowadzonym do niej przewodem elektrycznym) chroniące przed niekontrolowanym wypływem wody, to w przeważającej większości przypadków taki zawór musi znajdować się w pozycji pionowej, inaczej nie zadziała poprawnie. Jeśli natomiast długość węża jest niewystarczająca, możesz pokusić się o jego przedłużenie, pamiętając przy tym, by zawór AquaStop umieścić w pozycji pionowej. W tym momencie może jednak się okazać, że pralka odmówi współpracy z tak zmodyfikowanym doprowadzeniem wody – warto uprzednio skonsultować się z instrukcją urządzenia. Być może konieczny w takim wypadku okaże się zakup nowego węża w autoryzowanym serwisie. Niektóre pralki, jak np. Smeg SLB147 oferują także opcję podłączenia dopływu ciepłej wody, co może być atrakcyjną opcją w niektórych przypadkach – wtedy należy zwrócić również uwagę na wybór odpowiedniego węża. Z reguły producenci oznaczają węże przeznaczone do ciepłej wody czerwonym kolorem, a do zimnej niebieskim.
- Upewnij się, że niczego nie przeoczyłeś. W tym celu przejrzyj jeszcze raz instrukcję instalacji pralki, tak na wszelki wypadek. Czy producent nakazuje zachowanie odstępu od ściany w celu odpowiedniej wentylacji urządzenia? Czy na pewno usunąłeś wszystkie wyszczególnione zabezpieczenia transportowe? Czy poziomowanie wykonałeś perfekcyjnie?
- Odkręć wodę w przyłączu wodnym i sprawdź szczelność połączenia.
Jeśli wszystko wydaje się być w idealnym porządku, możesz podłączyć pralkę do kontaktu i dokonać uroczystego jej włączenia. Na początek uruchom jakiś krótki program z wirowaniem i kontroluj zachowanie urządzenia. Czy nie ma nigdzie wycieków wody? Czy pralka nie wpada w nadmierne wibracje? Czy nie wydaje niepożądanych i niepokojących odgłosów? Jeśli pierwszy test wypadnie pomyślnie, możesz zabrać się już za pranie odzieży!
U mnie też electrolux i nie żałuję. Mam pralkę i suszarkę. Te serie PerfectCare maja ogrom modeli i każdy może znaleźć coś dla siebie.
Wybierając pralkę zdecydowałam się na Electroluxa, nie zamieniłabym jej na żadną inną. Teraz jedynie z tej samej serii chce dokupić suszarkę i łącznikiem postawić ją na pralce. Moja pralka jest z serii Perfect Care i rzeczywiście jest perfekcyjna jak na moje potrzeby.
A nikt nie wspomina o tak istotnej kwestii jak wężyk do awaryjnego spuszczania wody lub języczek do awaryjnego otwierania drzwiczek. Brak tychże dwóch elementów to dyskwalifikacja.
Z zapewnień serwisu Boscha w Polsce, wynika że pralka WLT24460 produkowana w Rosji ma bęben rozbieralny(rozkrecany) i wymienne łożyska. Serwis jednak ze względów technologicznych wymienia je z tylną częścią bębna. Na forach jest jednak wiele sprzecznych informacji na ten temat i de facto nie wiadomo, które źródło jest wiarygodne. Czas chyba rozwiać istotne wątpliwości?
Posiadam model maxx WFL 1600 CHBA Z 17LAT. Właśnie padła, nie włącza się wirowanie.
17 LAT bez usterki.
Bardzo cieszę się że taka strona istnieje. Właśnie poszukuję pralki i jest ona dla mnie bardzo bardzo pomocna. Dziękuję
Przerobiłam w swoim życiu sporo pralek (nawet franie się używało) i patrzę bardziej praktycznie na nie. Ja mam Boscha, dokładnie ten model Bosch WLG24261PL i dziwię się, że go tu nie ma. Pomijając już energooszczędność, daje możliwość dostosowania prania do swoich potrzeb – szybko albo oszczędnie. Opóźnienie startu też jest czymś bez czego nie mogę się już obejść… nastawiam rano i wracam z pracy a do końca prania 2 minuty. Nie muszę czekać i rozwieszać po nocy. poza tym drzwi otwierając się bardzo szeroko co ułatwia wyjmowanie i wkładanie prania i posiada funkcję dołożenia prania! Co przy moim mężu jest używane notorycznie 😛 No i jest bardzo cicha. A przy tym cena jest naprawdę okazyjna.
I tu się zgodzę. Warto zwrócić uwagę na czas prania i to czy sprzęt jest cichy czy nie. Po co nam pralka, która pierze 3 godziny, przez cały ten czas pobiera prąd i do tego hałasuje jak stary rupieć? 🙂
Po 19 latach użytkowania padła mi pralka Ariston. Zacząłem rozglądać się za nową i prawdę mówiąc, ręce mi opadły!
Prawie wszystkie obecnie produkowane pralki czołowych producentów mają plastikowe zbiorniki, co (jak mi wyjaśnił jeden z serwisantów) grozi wybiciem dziury w zbiorniku jeśli do pralki wraz z praniem dostanie się np. 10-groszówka. W opiniach wystawionych na Ceneo można znaleźć informację, że taki klejony i NIEROZBIERALNY zbiornik posiada m.in. pralka Bosch Serie 6 VarioPerfect WLT24460PL, która według powyższego testu miała jakoby posiadać rozbieralny zbiornik!
Sprawdziłem pralki firmy Siemens: nawet najdroższe modele serii IQ800 mają zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego, czyli oczywiście nierozbieralne!
Do Electroluxa wysłałem zapytanie o pralki, które posiadają wymienne łożyska; okazało się, że wszystkie ładowane od frontu pralki tej firmy maja łożyska NIEWYMIENNE! W tej sytuacji nie zdziwiło mnie już , że także w pralkach Electroluxa zbiorniki na wodę są z tworzywa sztucznego.
Analiza opinii na Ceneo wskazuje, że nawet te najdroższe pralki psują się wkrótce po upływie okresu gwarancyjnego, a oferowane przez sprzedawców tzw. „Przedłużenie gwarancji”, wcale nie jest żadnym przedłużeniem gwarancji, a tylko dodatkowym ubezpieczeniem, zresztą bardzo ograniczonym!
Wygląda na to, że będę zmuszony reanimować swoją starą pralkę Ariston, która posiada wymienne łożyska, a zbiornik na wodę ma wykonany ZE STALI NIERDZEWNEJ!
Wg informacji jakie uzyskaliśmy pralka WLT24460PL jak najbardziej posiada wymienne łożyska, są one nawet dostępne do kupienia na stronie Boscha w dziale z częściami zamiennymi.
Awaria zaraz po okresie gwarancji może się zdarzyć, tak samo w przypadku sprzętu AGD, jak samochodów i dowolnej innej kategorii produktów. Jednak nie są to zjawiska powszechne, raczej zwykły pech. A jeżeli komuś coś takiego się przytrafi, to chętnie o tym napisze w wielu miejscach w sieci, natomiast tysiące osób którym po latach urządzenie działa po prostu nic nie piszą i tematem się nie interesują.
Prywatnie użytkujemy pralkę Electrolux od 7 lat oraz Siemens 12 lat, bez żadnej awarii.
co ma zbiornik z tworzywa sztucznego (nie z plastiku) do możliwości wymiany łożyska w pralce?
tyle samo co piernik do wiatraka…
jedno z drugim się nie łączy..
a fakt, że producenci robią coraz większy szajs to już inna bajka