Jaka jest najlepsza zmywarka do zabudowy? Najlepsze zmywarki 45 i 60 cm

Jeszcze kilkanaście lat temu zmywarka do naczyń była postrzegana jako luksus. Dziś natomiast jest z nią trochę jak z pralką. Dom bez niej – owszem, teoretycznie da się żyć. Ale co to za życie? Dzięki zmywarce oszczędzamy czas, ale i pieniądze – dzisiejsze zmywarki są tak oszczędne, zarówno pod względem zużycia wody jak i prądu, że tylko najlepsi zmywacze ręczni mogliby choćby nawiązać konkurencję. A że wszyscy mamy ciekawsze rzeczy do robienia niż doskonalenie umiejętności mycia naczyń, to decyzja jest prosta – kupujemy zmywarkę!

Wśród zmywarek zdecydowanie najlepiej sprzedają się zmywarki do zabudowy. Nic zaskakującego – zmywarka do zabudowy, szczególnie taka z ukrytym panelem, łatwo wpasuje się w każdy styl kuchni (bo jej nie widać). Nie musimy się też przejmować ukrywaniem węży czy kabla. Tylko jaką zmywarkę do zabudowy wybrać? Którą najbardziej warto kupić? Jakkolwiek chcielibyśmy wskazać jeden model i powiedzieć „oto najlepsza zmywarka do zabudowy”, to niestety tak się nie da.

Wszystko zależy od tego ile mamy miejsca, jak dużo naczyń do zmywania oraz jaki budżet na ten cel. Dla 1-2 osób praktycznie zawsze w zupełności wystarczy mała zmywarka 45 cm. Dla 3 osób może być już różnie, ale zwykle również zmywarka 45 cm powinna dać radę. Ale już dla większych rodzin, aby nie uruchamiać urządzenia kilka razy dziennie, najwygodniejsza będzie zmywarka 60 cm.

Aby pomóc w wyborze konkretnego modelu poświęciliśmy 46 godzin gruntownie analizując zmywarki do zabudowy dostępne w polskich sklepach w 2020 roku. Porównaliśmy opcje, parametry, skuteczność mycia, ceny, opinie użytkowników i serwisantów. Zapoznaliśmy się z branżowymi nowinkami technologicznymi. Rezultat tej pracy znajdziecie poniżej – oto najlepsze naszym zdaniem zmywarki do zabudowy 45 i 60 cm, po trzy w każdym rozmiarze.

Artykuł jak zwykle u nas jest długi i szczegółowy, zatem dla niecierpliwych – pod względem stosunku możliwości do ceny najlepsze zmywarki do zabudowy w 2020 roku to Bosch SMV46KX00E i Electrolux EEM48320L dla szerokości 60 cm, oraz Bosch SPV44IX00E dla szerokości 45 cm. Wszystkie trzy bardzo dobrze domywają naczynia, są oszczędne, ciche i oferują praktyczny zestaw programów i opcji.

Natomiast dla osób gotowych dołożyć więcej, aby mieć maksymalny komfort użytkowania, polecamy zmywarkę Bosch SMV68TX04E (60 cm) lub Bosch SPV66TX01E (45 cm). Są to zaawansowane, doskonale wyposażone modele o świetnych parametrach pracy i bogatej funkcjonalności.

A jeżeli najważniejsza jest niska cena, to najtańszą dobrą zmywarką w naszej ocenie jest Amica DIM404O, która mimo niskiej ceny jest dobrze wykonanym, oszczędnym i funkcjonalnym urządzeniem.

Bosch SMV46KX00E – bardzo dobra i niedroga zmywarka do zabudowy 60 cm

Zmywarka do zabudowy Bosch SMV46KX00EFirma Bosch powstała w 1886 roku i dzisiaj jest to ogromny koncern działający w 60 krajach świata. W Polsce marka ta jest znana najbardziej z części i akcesoriów samochodowych, oraz oczywiście sprzętu AGD – którego produkcja co warto podkreślić jest wspólnym przedsięwzięciem firm Bosch oraz Siemens (każda z nich ma 50% udziałów w firmie BSH Home Appliances Group).

A w szczególności dobrą renomą cieszą się zmywarki Bosch. Nic w tym zaskakującego, firma produkuje je już od wielu lat i dysponuje bardzo dopracowaną technologią. A z pośród bardzo szerokiej oferty zmywarek do zabudowy 60 cm firmy Bosch naszym zdaniem w 2019 roku najlepszy stosunek ceny do możliwości przedstawia model Bosch SMV46KX00E.

W środku zmywarka jest funkcjonalnie rozplanowana, miejsca jest dużo i łatwo załadować wszelkiego rodzaju naczynia i garnki. Na sztućce jest przewidziana osobna szuflada na samej górze, jest to rozwiązanie wygodne i praktyczne, naszym zdaniem lepsze niż stosowany w wielu zmywarkach koszyk na sztućce. Jedynym minusem takiej szuflady jest minimalne zmniejszenie dostępnej wysokości na poziomie niżej – np. wyższe talerze mogą się tam nie zmieścić, ale jest dla nich mnóstwo miejsca w koszu na dole.

Bosch SMV46KX00E oddaje do dyspozycji 5 programów – oprócz tych typowych, czyli automatycznego, ekonomicznego i intensywnego dostajemy jeszcze szybki program 1 godzinny oraz program turbo 20 minutowy. W większości przypadków używa się automatycznego lub ekonomicznego, które charakteryzują się doskonałą jakością zmywania. Tryb ekonomiczny wymaga natomiast sporo czasu – na starcie wyświetlacz pokazuje prawie 4 godziny, ale w trakcie mycia dostosowuje czas do ilości naczyń i ich zabrudzenia, dlatego zwykle mycie trwa szybciej. Program jednogodzinny świetnie się sprawdza, gdy potrzebujemy mieć naczynia umyte w ekspresowym tempie, nie tracąc nic na jakości mycia. Im szybszy program tym natomiast większe zużycie energii i wody.

W trakcie pracy urządzenie wyświetla na podłodze czerwoną kropkę. Tego typu rozwiązania są naszym zdaniem niezbędne z zmywarkach z ukrytym panelem sterowania. Tym bardziej, że Bosch SMV46KX00E to raczej cicha zmywarka do zabudowy. Owszem dźwięki pracy są słyszalne, ale na żadnym etapie nie uciążliwe.

Specjalny komentarz należy się 20-minutowemu programowi turbo – warto mieć na uwadze, że tak naprawdę wymaga on wcześniejszego nagrzania pustej zmywarki, co zajmuje drugie tyle czasu. Co trochę ogranicza możliwości jego zastosowania do bardzo specyficznych sytuacji a łączny czas trwania obydwu etapów to ponad 40 minut.

Zakres temperatur mycia jest szeroki, obejmuje zakres od 40 do 70 stopni, przy czym tryb automatyczny korzysta z przedziału 45-65, co jest w pełni wystarczające aby domyć nawet mocno zabrudzone garnki.

Po umyciu naczynia rzecz jasna są suszone – jakość suszenia jest dobra. Jednak tu i ówdzie znajdziemy trochę wilgoci, na przykład na denkach kubków jeżeli stoją poziomo (aczkolwiek ukształtowanie koszy sprawia że zdecydowana większość naczyń jest pochylona). W sytuacjach gdy zależy nam aby naczynia były idealnie suche warto użyć opcji dodatkowego suszenia Extra Dry.

Zmywarka Bosch SMV46KX00E jest bardzo oszczędna, zarówno jeśli chodzi o energię elektryczną (klasa A++), jak i o wodę. Przeciętnie jeden cykl zużywa 0,92 kWh prądu (co oznacza koszt ok. 50-55 groszy), a średnie zużycie wody to 7,5 litra na cykl, czyli wyjątkowo mało. Duża w tym zasługa bezszczotkowego silnika i wymiennika ciepła, oraz specjalnego pojemnika przechowującego wodę z ostatniego płukania (która jest praktycznie czysta), aby potem ją wykorzystać do wstępnego opłukania naczyń w kolejnym cyklu.

Do tego wszystkiego zmywarka jest też wyposażona w zabezpieczenie przed zalaniem Aqua-Stop, na które producent daje dożywotnią gwarancję ochrony przed zalaniem. Zatem podsumowując – bardzo dobrze myje naczynia, oszczędza prąd i wodę, nie hałasuje, dobry wybór programów i szeroki zakres temperatur, dobrze rozplanowana w środku – świetny wybór.

Plusy Minusy
 • bardzo dobra skuteczność mycia
 • bardzo oszczędna
 • cicha
 • praktyczny zestaw programów i opcji
 • czasami zostawia trochę wilgoci na naczyniach
Cena zmywarki Bosch SMV46KX00E: Sprawdź najlepszą cenę.

Bosch SMV46KX00E vs Bosch SMV46KX01E vs Bosch SMV46KX05E

Oprócz modelu Bosch SMV46KX00E w sklepach możemy znaleźć prawie identyczne zmywarki 60 cm, których nazwy różnią się jedną cyfrą. Wszystkie one opierają się na tej samej konstrukcji i technologii, mają taką samą pojemność i zużycie prądu. Są tylko nieco inaczej skonfigurowane. I tak Bosch SMV46KX01E zamiast programu turbo ma program mycia wstępnego, a Bosch Super Silence SMV46KX05E ma program cichy. Obydwie mają dodatkową opcję Higiena Plus, która może być przydatna np. to sterylizacji butelek dla niemowląt. Za to obydwie mają 5 zamiast 6 temperatur do wyboru.

Nie mają jednak wyżej wspomnianej specjalnej kieszeni, która przechowuje wodę z ostatniego płukania, przez to ich zużycie wody jest trochę wyższe (9,5 litra na cykl zamiast 7,5 litra).

Wszystkie trzy natomiast równie dobrze domyją naczynia. Naszym zdaniem biorąc pod uwagę powyższe cechy i aktualną cenę dla większości osób najlepszym wyborem będzie wyżej przedstawiony Bosch SMV46KX00E, ale jak np. chcesz mieć opcję Higiena Plus, albo po prostu trafiłeś na atrakcyjną promocję, to owe modele są oczywiście również świetnymi urządzeniami.

Electrolux Intuit EEM48320L – cicha i oszczędna zmywarka 60 cm w przystępnej cenie

Zmywarka 60 cm Electrolux Intuit EEM48320LElectrolux Intuit EEM48320L to zmywarka, z którą nawet krótki kontakt nie pozostawia wątpliwości, że przy jej projektowaniu producent mocno postanowił na innowacje. Czasami produkty mające być innowacyjnymi w praktyce okazują się mało użyteczne, a zastosowane nowinki techniczne sprawiają więcej problemów, niż dają pożytku. Na szczęście – nie w tym przypadku! Nowe zmywarki Electrolux to udane, dopracowane urządzenia, a zastosowane nowatorskie rozwiązania się świetnie sprawdzają.

Zacznijmy od tego, co rzuca się w oczy gdy tylko po raz pierwszy otworzymy zmywarkę EEM48320L – jest to nowoczesny, dotykowy panel sterowania. Za jego pomocą ustawiamy czas mycia, a zmywarka automatycznie dostosowuje parametry pracy. Jeżeli się nam nie śpieszy, to ustawiamy najdłuższy czas, a zmywarka postara się umyć naczynia jak najbardziej oszczędzając prąd i wodę – zajmie to jej wtedy do 4 godzin. Zużycie wody wynosi wówczas 10,5 litra na cykl, a zużycie energii to ok. 0.83 kWH, czyli koszt zużycia prądu przez jedno mycie to tylko 45-50 groszy. Program ten jest jednocześnie najdokładniejszy i poradzi sobie nawet z silnie zabrudzonymi naczyniami.

W razie potrzeby możemy skrócić czas mycia do 160, 90, 60 a nawet 30 minut (!), co będzie się wiązało ze zwiększonym zużyciem prądu i wody. Ale faktycznie, nawet w w czasie 30 minut zmywarka jest w stanie porządnie umyć naczynia (jeżeli nie są zaschnięte lub wyjątkowo brudne), co jest imponującym osiągnięciem. Wg producenta tak dobre efekty mycia naczyń nawet podczas krótkich cykli umożliwia satelitarne ramię spryskujące FlexiSpray.

Możemy też zdać się na opcję Auto Sense, która wszystkie parametry łącznie z czasem mycia ustawia sama, w oparciu o ilość ładunku i stopień zabrudzenia.

Zmywarka Electrolux Intuit EEM48320L podczas pracy jest bardzo cicha, to jedna z najcichszych zmywarek w tej kategorii cenowej. Jej głośność to tylko 44 db.

Po zakończeniu mycia zmywarka wstępnie suszy naczynia, a następnie sama otwiera drzwi aby wspomóc suszenie naturalnym obiegiem powietrza. System ten sprawdza się bardzo dobrze i naczynia są bardzo dobrze wysuszone, bez zacieków i smug.

Wnętrze zmywarki jest starannie zaprojektowane, jest sporo przegródek, uchwytów, są stabilizatory na szklanki, praktyczna szuflada na sztućce. Jest nawet możliwość regulacji wysokości górnego kosza. Pojemność Electroluxa EEM48320L jest bardzo dobra, pomieści nawet 14 kompletów.

Na pochwałę zasługują też zawiasy ślizgowe, dzięki którym zmywarkę łatwiej zabudować i nie jest konieczne wykonywanie wcięcia w cokole meblowym.

Plusy Minusy
 • bardzo dobra skuteczność mycia
 • cicha
 • automatyczne otwieranie
 • zawiasy ślizgowe
 • pomysłowy i wygodny panel sterowania
 • bardzo oszczędna
 • nie stwierdziliśmy
Cena zmywarki Electrolux EEM48320L: Sprawdź najlepszą cenę.

Electrolux EEM48320L vs Electrolux EEM48321L

W ofercie Electroluxa jest też zmywarka do zabudowy 60 cm Electrolux EEM48321L, która na pierwszy rzut oka jest identyczna jak wyżej opisany Electrolux EEM48320L. Wygląda tak samo, ma takie programy, parametry i opcje. Czym się różni? Otóż w trakcie pracy zamiast czerwonej kropki na podłodze wyświetla tam konkretny czas pozostały do końca programu. To świetna opcja, tyle że zmywarka ta jest droższa o ok. 200 zł, zatem stosunek możliwości do ceny nie jest tak atrakcyjny jak w przypadku Electrolux EEM48320L.

Bosch SMV68TX04E – bardzo zaawansowana i oszczędna zmywarka do zabudowy 60 cm

Zmywarka Bosch SMV68TX04EPowyższe urządzenia to świetne propozycje dla osób szukających zmywarki do zabudowy 60 cm, która będzie w funkcjonalna, a przy tym tania – czyli prezentują najlepszy stosunek możliwości do ceny. Jeżeli jednak budżet nam na to pozwala, to dokładając kilkaset złotych możemy kupić zmywarkę, która sprawi jeszcze więcej przyjemności z użytkowania. Owszem, te dodatkowe opcje i cechy nie są niezbędne, ale na pewno zauważalnie poprawią nasz komfort. A w końcu zmywarka to produkt z którego korzysta się codziennie, a którego nie kupuje się często; wiele osób wciąż używa zmywarek kupionych nawet 15 lat temu.

Oczywiście nie mamy tu na myśli jakiejś ekstrawagancji, bo są na rynku zmywarki do zabudowy 60 cm kosztujące 5, 10 a nawet 15 tysięcy złotych. Naszym zdaniem w kwocie do 3 tys. zł jest sporo atrakcyjnych urządzeń, oferujących bardzo bogatą funkcjonalność i świetne parametry, które zaspokoją zdecydowaną większość oczekiwań jakie można mieć wobec zmywarki. Modelem, który nam najbardziej przypadł do gustu jest Bosch SMV68TX04E.

Jest ona wyposażona w taki sam niezawodny bezszczotkowy silnik EcoSilence i co za tym idzie ma tak samo niskie zużycie prądu w programie ekonomicznym. Jest natomiast sporo cichsza, a w programie cichym, który producent poleca na noc, generuje tylko 42dB – to naprawdę mało. Jeżeli tylko nie śpimy bardzo blisko zmywarki to trudno ją usłyszeć. Możemy zaprogramować kiedy zmywarka ma się włączyć i gdy rano wstaniemy to będą na nas czekały świeżo umyte naczynia.

Zmywarka ma ukryty panel sterowania, ale w trakcie pracy wyświetla na podłodze nie samą kropkę, a wszystkie informacje które mogą nas interesować – jaki program jest włączony, jaka jest aktualna faza cyklu oraz ile czasu pozostało do końca. To bardzo wygodne rozwiązanie, ale też efektowne.

Bosch SMV68TX04E to zmywarka niezwykle oszczędna jeśli chodzi o wodę, w programie ekonomicznym zadowoli się tylko 6.5 litrami wody – wiele osób myjąc ręcznie zużyje tyle wody aby umyć talerz i dwa kubki 🙂

Oprócz programu ekonomicznego, którego zwykle używa się najczęściej, a który trwa zwykle nieco ponad 3 godziny, mamy jeszcze 7 innych. Jest program automatyczny, cichy (myje w tej samej temperaturze co ekonomiczny, ciszej – ale dłużej), intensywny do mocno zabrudzonych garnków. Jest też 15-minutowe zmywanie wstępne, program delikatny do szkła, skrócony program do lekko zabrudzonych naczyń oraz program godzinny – szybki ale dokładny (za to mało ekonomiczny).

Dostajemy też pełną gamę dodatkowych opcji:

 • Higiena Plus – pod koniec cyklu naczynia są wyparzane, przydatne np. do butelek dla dzieci
 • Strefa intensywna – dzięki niej garnki w dolnym koszu będą myte intensywnie, a wyżej normalnie
 • VarioSpeed – znacznie skraca czas trwania użytego programu, kosztem zużycia wody i prądu
 • Extra suszenie – gdy chcemy mieć idealnie wysuszone naczynia
 • Machine care – do czyszczenia pustej zmywarki z osadów za pomocą specjalnego detergentu
 • Opóźniony start – tak jak wyżej wspomnieliśmy można ustawić aby zmywarka włączyła się za kilka godzin, np. w nocy, aby zakończyć pracę na rano

W modelu tym Bosch wprowadził również automatyczne otwieranie drzwi zmywarki – ale tylko w programie ekonomicznym. To bardzo dobre rozwiązanie i naszym zdaniem sprawdziłoby się również w innych programach.

Jeśli chodzi o funkcjonalność przydatną możliwością jest też łatwa regulacja wysokości górnego kosza – w każdej chwili można go sobie przestawić tak aby w zależności od potrzeby uzyskać więcej miejsca na dole lub u góry. Na sztućce natomiast przeznaczona jest szuflada na samej górze.

Zmywarka Bosch SMV68TX04E jest maksymalnie zabezpieczona przez zalaniem – oprócz sztandarowego u Boscha systemu AquaStop (z dożywotnią ochroną przed zalaniem) jest też dodatkowe zabezpieczenie wewnątrz zmywarki.

Plusy Minusy
 • bardzo cicha
 • świetna jakość mycia
 • niezwykle oszczędna
 • bogactwo programów i opcji
 • wyświetla dokładny czas programu na podłodze
 • automatyczne otwieranie
 • szkoda że automatycznie otwiera drzwi tylko w programie ekonomicznym
Cena zmywarki Bosch SMV68TX04E: Sprawdź najlepszą cenę.

Bosch SPV44IX00E – zmywarka do zabudowy 45 cm o świetnym stosunku możliwości do ceny

Mała zmywarka do zabudowy Bosch SPV44IX00EPoszukując urządzeń o najlepszym stosunku możliwości do ceny u danego producenta często okazują się nimi być nimi nie modele najtańsze, nie najdroższe, a te pośrodku – tak jest właśnie w przypadku zmywarki Bosch SPV44IX00E. Jest zmywarka znajdująca się mniej więcej w środku gamy zmywarek do zabudowy 45 cm tej firmy.

Urządzenie jest wyposażone we flagowy, sprawdzony silnik bezszczotkowy Boscha – EcoSilence. Tak więc wiadomo czego się spodziewać – zmywarka charakteryzuje się wysoką kulturą pracy, jest cicha nawet w zwykłych programach, a w programie cichym wręcz bardzo cicha. Jednocześnie jest oszczędna – w cyklu ekonomicznym zużycie prądu to 0,78 kWh, a zużycie wody to 8.5 litra.

Pojemność tej zmywarki to 9 kompletów, czyli typowo dla zmywarki do zabudowy 45 cm. Wysokość górnego kosza ma możliwość regulacji, dzięki czemu przykładowo można załadować do dolnego kosza bardzo wysoki garnek. Na sztućce jest przewidziany koszyk.

Bosch SPV44IX00E to zmywarka do zabudowy wyróżniająca się praktycznym doborem programów oraz opcji dodatkowych. Dla większości osób głównym programem będzie prawdopodobnie ekonomiczny, myjący naczynia w 50 stopniach. Trwa dość długo, ale jest najtańszy pod względem kosztu prądu i wody. Bardzo praktyczny jest też program automatyczny, który używa temperatur między 45 a 65 stopni w zależności od ilości naczyń i ich stopnia zabrudzenia. Zmywarka nie ma osobnego programu typu halfload (połowa załadunku), ale śmiało zastąpi go właśnie program automatyczny. Mamy też intensywny program 70 stopni, to bardzo mocno zabrudzonych, zaschniętych garnków. Oraz program cichy, tak naprawdę bardzo podobny do ekonomicznego, tylko trwający nieco dłużej i oczywiście cichszy – o 2 dB.

Ów program cichy świetnie sprawdza się wraz z opcją opóźnionego startu – ustawiamy start na godzinę 4 w nocy, a rano gdy wstaniemy czekają na nas świeżo umyte i wysuszone naczynia.

Oprócz opóźnionego startu zmywarka jest wyposażona w opcję dodatkowego suszenia (które producent poleca szczególnie gdy mamy sporo naczyń plastikowych), machine care (program czyszczący zmywarkę – trzeba kupić specjalny detergent) oraz VarioSpeed (opcja przyspieszenia danego programu nawet o 66%, ale kosztem istotnego zwiększenia poboru wody i prądu).

Bosch SPV44IX00E to dopracowana, w pełni funkcjonalna zmywarka do zabudowy. Korzysta ze sprawdzonej technologii, ma niezawodny i cichy silnik bezszczotkowy, posiada wszystkie kluczowe programy i opcje, wygodny i intuicyjny panel sterowania z wyświetlaczem LCD. W trakcie trwania programu wyświetla na podłodze czerwoną kropkę. Jest też wyposażona w zabezpieczenie przeciw zalaniem AquaStop z gwarancją ochrony na cały okres użytkowania urządzenia. Pod względem stosunku jakości do ceny w kategorii zmywarek 45 cm to zdecydowany pewniak.

Plusy Minusy
 • bardzo dobra skuteczność mycia
 • praktyczne programy i opcje
 • cicha
 • czasami zostawia trochę wilgoci na naczyniach
Cena zmywarki Bosch SPV44IX00E: Sprawdź najlepszą cenę.

Bosch SPV66TX01E – doskonale wyposażona mała zmywarka 45 cm

Zmywarka do zabudowy 45 cm Bosch SPV66TX01ETo że zmywarka do zabudowy ma szerokość tylko 45 cm, wcale nie oznacza że jednocześnie musi być prosta i posiadać tylko podstawowe funkcje. Jeżeli tylko budżet nam na to pozwala, to mamy do wyboru szereg zaawansowanych urządzeń o pełnej funkcjonalności, analogicznej jak w najlepszych zmywarkach 60cm. Nie musimy z niczego rezygnować.

Świetnym dowodem na to jest zmywarka Bosch SPV66TX01E. Jak na swój rozmiar ma ona sporą pojemność – pomieści 10 kompletów. Jednocześnie ma najwyższą możliwą klasę efektywności energetycznej A+++, co przekłada się na jedyne 0.66 kWh na cykl ekonomiczny – czyli tylko 37 groszy! A jeśli chodzi o wodę to w programie ekonomicznym zużycie wynosi 9.5 litra.

Bosch SPV66TX01E wyróżnia się też wyjątkowo niską głośnością – 43dB – to idealna zmywarka do kuchni połączonej z salonem. Gdy użyjemy programu cichego to śmiało można nawet spać w tym samym pomieszczeniu.

Zmywarka jest wyposażona w system wspomagania suszenia za pomocą Zeolitu. Zeolit to minerał który wchłania wilgoć, wytwarzając przy tym ciepło, w ten sposób podwójnie wspomagając suszenie. W kolejnym cyklu pod wpływem wysokiej temperatury w trakcie mycia odzyskuje swoje właściwości, zatem nie wymaga żadnej obsługi z naszej strony. Faktycznie, po otworzeniu zmywarki, nawet nie używając opcji ekstra suszenia, naczynia (szczególnie te plastikowe) są suchsze niż w zmywarkach Boscha pozbawionych tej technologii. Jej obecność pomaga też oszczędzać energię, klasa A+++ nie bierze się tu znikąd.

Po otworzeniu zmywarki uwagę zwracają światełka LED oświetlające komorę – to przyjemny efekt i czasami się przydaje. Wnętrze zmywarki daje duże możliwości dopasowywania do swoich potrzeb – można składać i rozkładać przegródki, zmieniać wysokość kosza górnego. Wszystkie elementy ruchome są koloru czerwonego, zatem łatwo je zauważyć. Na sztućce mamy osobną szufladę.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem zastosowanym przez Boscha w tym modelu są dwa ramiona spryskujące pod górnym koszem. Zwiększają ono skuteczność mycia, gdyż dzięki nim woda może lepiej docierać do różnych trudno dostępnych zakamarków.

Tak jak wspomnieliśmy na początku tej recenzji jest to zmywarka o bogatej funkcjonalności, a zatem mamy pełną gamę użytecznych programów i opcji. Oprócz podstawowego programu ekonomicznego, mamy intensywny do garnków (woda jest nagrzewana do 70 stopni), automatyczny działający w oparciu o czujniki (nagrzewa wodę do 45-6, 5 stopni w zależności od potrzeb), cichy (bardzo podobny do ekonomicznego, tylko dłużej trwa i jest cichszy o 2 dB), program krótki (trwa godzinę i 34 minuty, nagrzewa wodę do 60 stopni), delikatny (nagrzewa wodę do 40 stopni) oraz program czyszczący zmywarkę Machine Care.

Podczas mycia zmywarka wyświetla na podłodze informację o aktualnej fazie cyklu oraz czas pozostały do końca – bardzo nam się podoba ta opcja, miejmy nadzieję że stanie się ona standardem we wszystkich zmywarkach z ukrytym panelem sterowania.

Bosch SPV66TX01E to świetna mała zmywarka do zabudowy. Owszem jest dość droga, ale w zamian dostajemy dopracowane urządzenie o bogatej funkcjonalności, które z nawiązką spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Plusy Minusy
 • niezwykle oszczędna
 • bardzo cicha
 • spora pojemność jak na tak małą zmywarkę
 • świetna jakość mycia
 • bogactwo programów i opcji
 • wyświetla dokładny czas programu na podłodze
 • minusem jest tylko wysoka cena
Cena zmywarki Bosch SPV66TX01E: Sprawdź najlepszą cenę.

Amica DIM404O – dobra i bardzo tania zmywarka do zabudowy 45 cm

Zmywarka Amica DIM404OTo, że dobra zmywarka do zabudowy nie musi być droga, udowadniają wyżej przedstawione modele. Ale co jeśli, niezależnie od powodu, chcemy wydać jak najmniej? Amica udowadnia, że dobra zmywarka do zabudowy może być wręcz bardzo tania. Oczywiście musimy być przygotowani na pewne kompromisy i nie możemy oczekiwać zaawansowanych opcji, ale Amica DIM404O nie jest też na pewno urządzeniem prymitywnym. Biorąc pod uwagę jej cenę, można powiedzieć, że to zaskakująco dobrze wyposażona zmywarka.

Już na pierwszy rzut oka widać, że producent nie szukał oszczędności za wszelką cenę – cała komora jest wykonana ze stali nierdzewnej. Pojemność to 9 kompletów, czyli typowo jak na zmywarkę tej wielkości. Do dyspozycji mamy dwa kosze. Na sztućce jest przewidziany koszyk, który umieszczamy w dowolnym miejscu. Amica DIM404O ma tak skonfigurowane ciśnienie, że naczynia w dolnym koszu myje bardziej intensywnie, a w górnym delikatnie – zatem mocno zabrudzone czy zaschnięte garnki wkładamy na dół, a filiżanki i szklanki do góry. Jeżeli przestrzegamy tej zasady to z jakości mycia będziemy zadowoleni i po zakończeniu programu wyciągniemy dobrze domyte naczynia.

Głośność jest odrobinę większa niż u droższej konkurencji, 49dB, ale na pewno nie można powiedzieć żeby zmywarka była hałaśliwa – jest wyposażona w porządny silnik bezszczotkowy. Zużycie energii i wody jest na niskim poziomie – odpowiednio 0,75 kWh i 9 litrów na cykl. Owszem, są dużo bardziej oszczędne zmywarki 45 cm, ale kosztują nawet drugie tyle co Amica DIM404O.

Jeśli chodzi o dostępne programy i opcje to jest tu wszystko co niezbędne. Do wyboru mamy program ekonomiczny, który trwa 205 minut, szybki 30-minutowy, intensywny trwający 165 minut z temperaturą zwiększoną do 60 stopni, oraz program 90-minutowy z temperaturą 60 stopni. Jest możliwość opóźnienia startu o 3, 6, 9 lub 12 godzin. Mamy nawet opcję halfload, czyli możemy załadować tylko połowę normalnej ilości naczyń, a zmywarka umyje je w cyklu o zmniejszonym poborze prądu i wody – spryskiwacze będą pracowały naprzemiennie.

Panel sterowania jest estetyczny, przejrzysty i prosty w użyciu – znalazło się na nim miejsce też na kontrolki informacyjne o braku nabłyszczacza i soli.

Również pod względem bezpieczeństwa nie można narzekać – zmywarka Amica DIM404O jest wyposażona w zabezpieczenie przed zalaniem.

Podsumowując – nie jest to najbardziej zaawansowana zmywarka do zabudowy, ani najoszczędniejsza. Ale jest bardzo tania i ma wszystko co niezbędne, a nawet trochę więcej – i co najważniejsze dobrze myje naczynia.

Plusy Minusy
 • bardzo tania zmywarka
 • komora ze stali nierdzewnej
 • bardzo dobrze wyposażona jak na cenę
 • biorąc pod uwagę cenę – brak minusów
Cena zmywarki Amica DIM404O: Sprawdź najlepszą cenę.

 

6 komentarzy do “Jaka jest najlepsza zmywarka do zabudowy? Najlepsze zmywarki 45 i 60 cm”

 1. Świetny art!

  Obecnie mam boscha, ale do nowego mieszkania, które właśnie wyposażam decyduję się na EEM48321L. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

  Odpowiedz
 2. Z osobistego doświadczenia zmywarkę 45 cm poleciłbym jedynie osobom, które mają ekstremalnie małe kuchnie, ew. bardzo mało gotują. Nawet przy dwóch osobach zmywarka 60 cm nie musi być za duża. Wystarczy ugotować coś w dwóch garnkach, trochę talerzy, trochę szklanek i zmywarka załadowana 🙂 Już nie mówiąc o wizycie gości, gdzie czasem i 60 to mało.

  Tak więc jeżeli się ktoś waha – bierzcie 60, najwyżej będziecie włączać funkcję pół wsadu, jeżeli się akurat nie uzbiera, a zawartość będzie domagać się mycia 😀

  Odpowiedz
 3. Witam,
  Mam zmywarkę Bosh tą mniejszą i uważam, że to był dobry wybór. Może Pan będąc w temacie AGD orientuje się czy coś się poważnego dzieje jak nie nakleiłam pianki izolacyjnej na lodówkę a już mi zmontowali meble i lodówka jest w zabudowie?

  Odpowiedz
  • Jeżeli obok lodówki nie ma innych urządzeń, które generują ciepło, to nic poważnego stać się nie powinno – możliwe jest natomiast większe zużycie prądu niż w przypadku urządzenia dobrze zaizolowanego. Najlepiej skontaktować się z producentem i zapytać, w szczególności czy nie wpłynie to na gwarancję.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz