Jaki jest najlepszy czajnik elektryczny? Oto 6 czajników wartych zakupu

W przeciwieństwie do pralek czy lodówek czajniki elektryczne to proste urządzenia – w końcu ich jedynym przeznaczeniem jest podgrzewanie wody. Dzbanek, grzałka – i w teorii to tyle. Gdy jednak przychodzi do decyzji jaki konkretnie czajnik elektryczny wybrać, okazuje się, że nie jest tak łatwo. Czy wybrać najtańszy? Czy może trochę dołożyć i uzyskać większą funkcjonalność? A właściwie jakie opcje się przydadzą? Który model jest niezawodny i możliwie energooszczędny?

Nic dziwnego zatem, że dostajemy sporo pytań – jaki jest dobry czajnik elektryczny, które czajniki są najbardziej polecane, jaki wybrać… Zabraliśmy się zatem do pracy, dogłębnie zbadaliśmy temat i dzisiaj prezentujemy naszym zdaniem najlepsze czajniki elektryczne. Pod uwagę wzięliśmy tylko modele kosztujące nie więcej niż 300 zł. Naszym zdaniem to kwota w pełni wystarczająca do zakupu porządnego, ładnego i funkcjonalnego urządzenia w tej kategorii. Owszem, istnieją modele kosztujące nawet 5 czy 10 tysięcy zł. (np. czajnik Bugatti z kryształkami Swarovskiego), ale to produkty adresowane do specyficznej grupy odbiorców 🙂

Poświęciliśmy 31 godzin aby wnikliwie zapoznać się z popularnymi urządzeniami i w efekcie powstało poniższe zestawienie 6 najlepszych czajników elektrycznych. Kierowaliśmy się nie tylko naszą subiektywną oceną, ale zbadaliśmy również opinie użytkowników.

Aktualizacja październik 2019: cały artykuł został zweryfikowany i zaktualizowany. Sprawdziliśmy czajniki elektryczne aktualnie dostępne w sklepach, dodaliśmy do zestawienia jeden model.

Artykuł, jak to u nas, wyszedł długi, więc dla niecierpliwych – naszym zdaniem najlepszy czajnik jaki można kupić w 2019 roku to Bosch TWK8611P. To wysokiej jakości, niezawodny czajnik z regulacją temperatury, dostępny zarówno w białej i czarnej wersji. Bardzo dobrą propozycją jest też blisko spokrewniony z nim model Siemens TW 86103P, który ma takie same parametry i opcje, tylko inaczej rozwiązaną konstrukcję. A jak chcesz większej pojemności, to rozważ czajnik Tefal Express Control KI240D30, który również umożliwia regulację temperatury. A dzięki dużej mocy błyskawicznie tę wodę zagotuje.

Jednak aby mieć nowoczesny czajnik elektryczny z regulacją temperatury wcale nie trzeba dużo płacić – a to dzięki Xiaomi Mi Smart Kettle. Jest to świetnie wykonany, inteligentny czajnik z dedykowaną aplikacją na smartfona, a do tego tani.

Osoby, które nie potrzebują regulacji temperatury, a zależy im na wyrafinowanym designie powinny wziąć pod uwagę czajnik De’Longhi Brillante KBJ 2001.BK. A jeżeli wszystko czego potrzebujesz to prosty, ale dobry, tani czajnik – to polecamy model Bosch TWK7801.

Poniższej znajdziesz szczegółówe recenzje tych modeli i garść przydatnych porad.

Bosch TWK8611P – niezawodny biały czajnik z regulacją temperatury

Bosch TWK8611PBosch TWK 8611 P to starannie wykonany i estetyczny biały czajnik z regulacją temperatury podgrzewania wody – do wyboru mamy 70°C, 80°C, 90°C oraz 100°C. Czajnik posiada też funkcję „Keep Warm” (czyli „trzymaj ciepło”) dzięki której sam podtrzymuje zadaną temperaturę wody, przez maksymalnie 30 minut. Woda jest ogrzewana za pomocą płyty grzejnej ze stali szlachetnej. Pojemność czajnika to 1,5 litra, a moc 2400W.

Podobnie jak w przypadku niżej opisanego, blisko spokrewnionego technologicznie czajnika Siemens TW 86103P (ich parametry techniczne są takie same) obudowa składa się z dwóch warstw, co sprzyja izolacji cieplnej i zabezpiecza przed poparzeniem poprzez dotknięcie obudowy – po prostu nigdy nie nagrzeje się ona aż tak, aby można było się oparzyć. Docenią ten fakt rodzice małych dzieci, których ciekawskie rączki czasem trudno upilnować.

Czajnik posiada pełen zestaw opcji zapewniających bezpieczeństwo użycia – automatyczne wyłączanie po zagotowaniu, ochrona przed przegraniem, a także zabezpieczenie przed włączeniem pustego czajnika.

Zakończenie gotowania czajnik oznajmia głośnym sygnałem dźwiękowym, mógłby być on ciut cichszy, ale z drugiej strony dzięki niemu nie przeoczymy momentu zagotowania wody i nie zmarnujemy energii elektrycznej na ponowne gotowanie. Rozpoczęcie pracy również jest sygnalizowane dźwiękiem, co naszym zdaniem jest zbędne. Samo gotowanie wody jest ciche (jak na standardy czajników elektrycznych rzecz jasna).

Uchwyt czajnika jest wygodny, dobrze leży w dłoni i jest pokryty powłoką antypoślizgową. Z tyłu obudowy, pod rączką znajduje się wskaźnik poziomu wody. Czajnik jest dobrze wykonany – jest szczelny, nic nie paruje ani nie przecieka. Rzecz jasna mamy też wyjmowalny filtr antywapniowy.

Podoba nam się rozwiązanie z panelem sterującym umieszczonym w podstawie. Nie tylko dobrze to wygląda, ale również wygodnie się korzysta z przycisków. A ponadto nie zajmują one miejsca u góry czajnika, jak w przypadku wspomnianego Siemensa.

Czajnik Bosch TWK8611P to bardzo udany i niezawodny model, jest w sprzedaży nieprzerwanie od 9 lat i dużo osób które dokonały zakupu gdy wchodził na rynek używa go do dzisiaj.

Naszym zdaniem to bardzo ładny czajnik elektryczny, jego nowoczesna, ale nienachalna stylistyka bardzo nam odpowiada. I nie tylko nam, gdyż za design czajnik ten otrzymał nagrodę RedDot Design Award. Dostępny jest też siostrzany model w kolorze czarnym – Bosch TWK 8613.

Plusy Minusy
  • szybko gotuje wodę
  • izolowane ścianki dobrze utrzymują ciepło
  • przemyślana i estetyczna konstrukcja
  • regulacja temperatury
  • nie stwierdziliśmy minusów
Cena czajnika Bosch TWK8611P: Zobacz najlepszą cenę

Siemens TW 86103P – bardzo dobry czajnik elektryczny z regulacją temperatury

Czajnik Siemens TW 86103PSiemens to firma założona w 1847 roku przez niemieckiego wynalazcę i inżyniera Wernera von Siemensa. Produkty tej firmy są popularne w Polsce, gdyż (zwykle) cechuje je bardzo dobra jakość wykonania. Tak też jest w przypadku czajnika elektrycznego Siemens TW 86103P o pojemności 1,5 litra i mocy 2400W.

To bardzo porządny i solidny czajnik, zastosowane materiały są wysokiej jakości – sprawia wrażenie, że może posłużyć przez długie lata. Co więcej to nie tylko wrażenie – model ten jest na rynku od 9 lat, tak jak wyżej opisany Bosch TWK8611P, i zbiera bardzo dobre opinie jeśli chodzi o niezawodność.

Tak jak we wszystkich dobrych czajnikach woda jest podgrzewana za pomocą płyty grzejnej. Podczas gotowania czajnik nie jest nadmiernie głośny, jest wręcz odrobinę cichszy niż przeciętny czajnik elektryczny. Jest szczelny – zero przeciekania czy parowania.

Urządzenie jest wyposażone w filtr antywapniowy ze stali, który łatwo wyjąć i wypłukać. Rączka czajnika ma gumową powłokę antypoślizgową, dzięki czemu dobrze trzyma się ją w dłoni.

Siemens TW 86103P to czajnik z regulacją temperatury. Za pomocą przycisków + i – wybieramy jedno z predefiniowanych ustawień, a czajnik podgrzeje wodę do:

  • 100 °C (co przy pełnej pojemności, czyli 1,5 litra wody, zajmuje 4 minuty i 12 sekund)
  • 90 °C (3 minuty 26 sekund)
  • 80 °C (3 minuty 34 sekundy)
  • 70 °C (2 minuty 19 sekund)

W trakcie gotowania czajnik informuje o aktualnej temperaturze, podświetlając sekcje odpowiadające wyżej podanym wartościom. To praktyczne i wygodne rozwiązanie, do ideału naszym zdaniem brakuje tylko temperatury 40 stopni, przydatnej do przygotowywania pokarmów dla małych dzieci.

Przyciski do sterowania czajnikiem zostały umieszczone na górze urządzenia, co z jednej strony sprawia, że mamy do nich wygodny dostęp i od razu widać np. jaka jest temperatura wody, ale z drugiej strony przez to mamy mniejszy otwór do wlewania wody. Z tyłu czajnika (pod rączką) znajduje się czytelny wskaźnik poziomu wody.

Do dyspozycji mamy też funkcję podtrzymywania ciepła. Przez 30 minut od jej włączenia urządzenie będzie utrzymywało temperaturę wody. Jednak ze względu na zużycie prądu wg nas zamiast korzystać z opcji keepWarm, zwykle lepiej po prostu ponownie zagotować wodę, gdy będzie potrzebna – zajmuje to przecież tylko chwilkę, a rachunek z prąd będzie mniejszy.

Tym bardziej, że ścianki czajnika są grube i izolowane, dzięki czemu woda dłużej utrzymuje ciepło. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest, że obudowa mało nagrzewa się z zewnątrz (nie można się oparzyć dotykając obudowy), a więc oszczędzamy też energię, ze względu na mniejsze straty ciepła.

Czajnik Siemens TW 86103P jest wyposażony w zabezpieczenie przed uruchomieniem przy otwartej klapce, ochronę przed przegrzaniem oraz rzecz jasna automatycznie wyłącza się po zagotowaniu. Wydaje też wtedy sygnał dźwiękowy, który na szczęście nie jest uciążliwy, choć wystarczająco głośny aby nie przeoczyć zagotowania wody (i nie marnować energii elektrycznej na ponowne jej gotowanie).

Plusy Minusy
  • szybko gotuje wodę
  • informuje o temperaturze
  • podgrzewa do wyznaczonej temperatury
  • estetyczny wygląd i staranne wykonanie
  • dobrze utrzymuje ciepło dzięki izolowanym ściankom
  • dość spory rozmiar jak na pojemność
Cena czajnika Siemens TW 86103P: Zobacz najlepszą cenę

 

De’Longhi Brillante KBJ 2001.BK – pojemny czajnik elektryczny o eleganckim i oryginalnym designie

DeLonghi Brillante KBJ 2001.BKDe’Longhi Brillante KBJ 2001.BK to czajnik elektryczny który od razu zwraca na siebie uwagę swoim wyglądem. To propozycja dla osób, dla których czajnik ma nie tylko gotować wodę, ale być ozdobą kuchni.

Pojemność czajnika De’Longhi Brillante aż 1,7 litra. Jego obudowa jest wykonana z plastiku, ale jest to plastik wysokiej jakości. W wielu plastikowych czajnikach występuje problem z nieprzyjemnym posmakiem gotowanej wody, szczególnie w pierwszym tygodniu użytkowania, ale w tym przypadku to zjawisko nie występuje.

Moc De’Longhi Brillante to 2000W, czyli jest trochę mniejsza niż proponowanych modelach Siemensa czy Boscha, ale wodę gotuje szybko i bez nadmiernego hałasu. Czajnik posiada wyjmowalny filtr antywapienny, zabezpieczenie przed uruchomieniem pustego czajnika, a także opcję automatycznego wyłączania czajnika po zagotowaniu wody. Nie ma tu natomiast regulacji temperatury, nie wspominając o np. wyświetlaczu. To nie jest czajnik dla osób poszukujących bogactwa opcji, tylko atrakcyjnego wyglądu 🙂

Ceną za odważny i oryginalny design jest mały otwór do wlewania wody – o ile samo nalewanie wody dla zdecydowanej większości osób nie będzie problemem, to w razie potrzeby umycia czajnika trudno włożyć do środka dłoń. Poza tym jednym utrudnieniem czajnika używa się przyjemnie, jest poręczny i lekki. Nie ma problemów ze szczelnością.

Czarny czajnik De’Longhi Brillante BJ 2001.BK posiada również bliźniaka w postaci białej wersji KBJ 2001.W (różnią się tylko kolorem), co ucieszy osoby których kuchnie są utrzymane w tym kolorze.

Plusy Minusy
  • zwracający uwagę design
  • szybko gotuje wodę
  • cichy
  • mały otwór do wlewania wody
Cena czajnika De’Longhi Brillante BJ 2001.BK: Zobacz najlepszą cenę

Tefal Express Control KI240D30 – nowoczesny czajnik elektryczny z termometrem

Tefal Express Control KI240D30Czajnik Tefal Express Control KI240D30 może pochwalić się pojemnością 1,7 litra i maksymalną mocą 2400W. Tak jak inne prezentowane przez nas czajniki podgrzewa wodę za pomocą grzałki płytowej – jest to standard wśród czajników dobrej klasy.

Tefal Express Control KI240D30 potrafi podgrzać wodę do jednej z siedmiu z góry zaprogramowanych temperatur: 60, 70, 80, 85, 90, 95 i 100 stopni. Zagotowanie wody do 100 stopni odbywa się za pomocą przyciśnięcia jednego przycisku, dedykowanego do tego celu. Tak szerokie możliwości regulacji temperatury pozwalają na wygodne przygotowanie przeróżnych napojów – czy jest to herbata biała (80 stopni), zielona (70 stopni), czy czarna (95 stopni).

Możliwość regulacji temperatury to duża zaleta, ale to nie wszystko co ma do zaoferowania ten czajnik. Jest on jeszcze wyposażony w wyświetlacz, który na bieżąco pokazuje aktualną temperaturę wody. Czy to przed gotowaniem, czy w trakcie, czy nawet do pół godziny po zakończeniu gotowania. To bardzo przydatne gdy chcemy uzyskać temperaturę nie dostępną do zaprogramowania, na przykład 40 stopni. Tak działający termometr w połączeniu z wyświetlaczem to duża zaleta czajnika, która wyróżnia go wśród konkurencyjnych produktów.

Urządzenie jest też wyposażone w funkcję podtrzymywania temperatury, nawet do 60 minut – jednak podtrzymując ciepło przez tak długi okres czasu trzeba liczyć się z zauważalnie podniesionymi rachunkami za prąd. Zatem tak jak w przypadku innych modeli z funkcją „keep warm” zalecamy korzystanie z tej opcji sporadycznie i powściągliwie.

Czajnik elektryczny Tefal KI240D30 nie zachwyca może designem, ale nie znaczy to że jest brzydki. Wygląda estetycznie, jest wykonany z dobrej jakości materiałów. Wskaźnik poziomu wody jest łatwo dostępny po obu stronach czajnika. Wszystko jest dobrze spasowane, czajnik jest szczelny. Przyciski są duże i łatwe w obsłudze, a wyświetlacz wyraźny. Czajnik posiada oczywiście filtr antywapienny, który można łatwo wyciągnąć i wyczyścić. Zaletą jest też możliwość zwinięcia nadmiaru kabla w podstawie.

Zagotowanie pełnego dzbanka, czyli 1,7 litra, do 100 stopni zajęło tylko 4 minuty i 21 sekund, co jest bardzo dobrym wynikiem. O zakończeniu podgrzewania informuje dyskretny sygnał dźwiękowy. Woda długo zachowuje ciepło, co wskazuje na dobrą izolację.

Zwraca uwagę kultura pracy urządzenia – nie wydaje nadmiernego hałasu, nie emituje drażniących dźwięków. Oczywiście jak każdy czajnik elektryczny podczas gotowania jest wyraźnie słyszalny, ale w naszej ocenie Tefal Express Control KI240D30 to cichy czajnik.

Plusy Minusy
  • wyświetlacz na bieżąco pokazuje temperaturę wody
  • zaawansowana regulacja temperatury
  • informuje o temperaturze
  • można zwinąć nadmiar kabla w podstawie
  • dobrze trzyma ciepło
  • wysoka cena, ale adekwatna do jakości
Cena czajnika Tefal Express Control KI240D30: Zobacz najlepszą cenę

Xiaomi Mi Smart Kettle YMK1501 – inteligentny czajnik elektryczny, a przy tym tani

Xiaomi Mi Smart Kettle YMK1501A teraz coś zupełnie innego – inteligentny czajnik Xiaomi YMK1501. Zwykle w naszych zestawieniach stawiamy na produkty które mają dużo zalet, a jak najmniej minusów. Ten czajnik wyłamuje się z tego schematu, gdyż uczciwie trzeba przyznać, że minusów ma dość sporo. Dlaczego zatem się tu znalazł? Ma też dużo zalet, jest to produkt ambitny i nowatorski, a przy tym tani.

Zacznim zatem od zalet. Już na pierwszy rzut oka – świetny, minimalistyczny design. Gdyby Apple miało wyprodukować czajnik, to mógłby on wygląd właśnie tak. Obudowa jest dwuwarstwowa, dzięki czemu długo utrzymuje temperaturę i nie nagrzewa się z zewnątrz. Pokrywa i dziubek są tak zaprojektowane, aby minimalizować uciekanie pary. Użyte materiały są bardzo wysokiej jakości, wszystko jest starannie spasowane. W środku czajnika wszystkie elementy są wykonane z wysokiej jakości stali – woda w ogóle nie ma kontaktu z plastikiem!

Jest możliwość zawinięcia nadmiaru kabla w niewidoczny sposób wokół podstawy, ale jednocześnie sam kabel jest na tyle krótki, że w większości przypadków nie będzie to nawet potrzebne.

Po zakończeniu gotowania czajnik Xiaomi Mi Smart Kettle oczywiście sam się wyłącza, a także wyłącza się gdy nie ma wody. Samo zagotowanie pełnego czajnika (czyli 1.5 litra) zajmuje niecałe 5 minut – czajnik ma moc 1800 W, więc trochę niższą niż modele powyżej.

A gdzie te inteligencja, czy może sam domyśli się aby rano nam zagotować wodę zanim wstaniemy? Niestety nie. Ale gdy na smartfonie zainstalujemy dedykowaną aplikację, to możemy nawiązać połączenie z czajnikiem uzyskujemy dostęp do szeregu przydatnych dodatkowych możliwości. Możemy na bieżąco sprawdzić temperaturę wody, możemy zdefiniować do jakiej temperatury czajnik ma zagotować wodę (można ustawić od 40 stopni w górę), albo jaką temperaturę ma utrzymywać. Można też zaprogramować, aby najpierw zagotował wodę, a potem odczekał aż się wystudzi do wyznaczonej przez nas temperatury.

Póki co wygląda to bardzo dobrze, zatem gdzie te minusy? Zacznijmy od samej aplikacji – jest mało intuicyjna, a co gorsza bywają problemy z nawiązaniem połączenia Bluetooth. Jedne smartfony łączą się szybciej, inne wolniej, trudno powiedzieć od czego to zależy. A bez aplikacji mamy do dyspozycji tylko dwa przyciski na czajniku – gotowanie i podgrzewanie, zatem jest ona obowiązkowa aby skorzystać z opcji ustawiania temperatury.

Ponadto wspomniany Bluetooth to jedyna możliwość połączenia z czajnikiem Xiaomi Mi Smart Kettle, nie ma tu Wi-Fi, zatem ze względu na ograniczony zasięg tej technologii musimy być w tym samym pomieszczeniu co czajnik.

Nawet jednak, jeżeli damy radę nawiązać połączenie z innego pomieszczenia, to i tak aby włączyć/wyłączyć gotowanie trzeba nacisnąć przycisk na czajniku. Niestety nie możemy tej czynności wykonać bezpośrednio z poziomu aplikacji, szkoda.

Minusem jest też brak sitka na kamień, którego producent nie zastosował zapewne aby nie zaburzyć minimalistycznego designu urządzenia.

Czy warto kupić czajnik Xiaomi Mi Smart Kettle YMK1501? Naszym zdaniem, jeżeli tylko jesteśmy świadomi ograniczeń – warto! Jest to nowoczesny, bardzo ładny czajnik. Na dużą pochwałę zasługuje fakt, że całe jego wnętrzne jest wykonane ze stali nierdzewnej. Owszem, funkcje „smart” są niedoskonałe, ale czajnik jest na tyle tani, że konkurencyjne produkty w tej samej cenie w ogóle nie mają opcji regulacji temperatury.

Plusy Minusy
  • świetny, minimalistyczny design
  • w pełni stalowe wnętrze
  • dwuwarstwowe ścianki
  • niezrównane możliwości ustawiania temperatury w aplikacji
  • można zwinąć nadmiar kabla
  • fantastyczny stosunek możliwości do ceny
  • bywają problemy z połączeniem aplikacji z czajnikiem
  • brak opcji włączenia gotowania przez aplikację
  • brak sitka na kamień
  • mógłby mieć większą moc
Cena czajnika Xiaomi Mi Smart Kettle YMK1501: Zobacz najlepszą cenę

Bosch TWK7801 – dobry, prosty i tani czajnik elektryczny

czajnik Bosch TWK7801No dobrze, a co dla osób, które chcą po prostu kupić tani czajnik elektryczny? Bez zaawansowanych opcji czy wyrafinowanego wyglądu, ale pojemny, niezawodny i niedrogi. Naszym zdaniem świetną propozycją w tej kategorii jest Bosch TWK 7801 – czajnik o mocy 2200W oraz pojemności 1,7 litra.

Jest to solidne urządzenie, obudowa ze stali szlachetnej prezentuje się ładnie i na pewno nie wygląda tanio. Czajnik wykonany jest starannie, elementy są dobrze spasowane, nie ma nieszczelności. Bosch TWK 7801 jest poręczny i lekki, zarówno wygodnie nalewa się wodę, jak i później napełnia filiżanki. Wodę gotuje szybko.

Po zagotowaniu wody automatycznie się wyłącza, posiada też zabezpieczenie przed przegrzaniem. Jest tu też filtr antywapienny.

Głośność jest przeciętna, jakkolwiek szum podczas gotowania wody jest głośniejszy niż innych opisywanych modelach, to hałas mieści się w normie dla czajników elektrycznych.

Czy posiada jakieś minusy? Obudowa dość mocno nagrzewa się podczas gotowania, trzeba uważać, bo można się poparzyć dotykając metalowych elementów. Spotkaliśmy się również z opiniami, że lokalizacja wskaźnika wody za rączką jest dla niektórych niewygodna, ale my nie widzimy w tym problemu – wskaźnik jest widoczny i nie mieliśmy problemy aby odczytać poziom wody.

Ale biorąc pod uwagę cenę, to są to bardzo drobne wady. Bosch TWK7801 to dobry i tani czajnik elektryczny, oferujący atrakcyjny stosunek ceny do jakości.

Plusy Minusy
  • świetny stosunek ceny do jakości
  • solidny
  • mocno nagrzewająca się obudowa
Cena czajnika Bosch TWK7801: Zobacz najlepszą cenę

Jak wybrać czajnik elektryczny?

Kupując czajnik elektryczny warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • Grzałka spiralna czy płyta grzejna – czajniki z płytą grzejną są łatwiejsze w czyszczeniu oraz umożliwiają zagotowanie mniejszej ilości wody, np jednej szklanki. W czajnikach z grzałką spiralną owa grzałka musi być całkowicie zakryta przez wodę. Biorąc pod uwagę, że nie ma problemu aby kupić tani czajnik z płytą grzejną, nie warto brać pod uwagę tych najtańszych ze spiralnymi grzałkami.
  • Sygnał dźwiękowy po zakończeniu gotowania – sprawi, że nie przeoczysz momentu, gdy woda skończyła się gotować i nie będziesz marnować prądu ponownie włączając czajnik.
  • Filtr antywapienny – wyłapuje drobinki kamienia, który wytrąca się podczas gotowania. Powinien być łatwy do wyjęcia i wyczyszczenia.
  • Moc – optymalne są czajniki elektryczne o mocy 2000-2400W – szybko zagotują wodę, a krótki czas gotowania daje mniejsze straty ciepła i energii.
  • Wygodny uchwyt – czajnik powinno wygodnie trzymać się w ręce, dobrze gdy uchwyt jest pokryty powłoką antypoślizgową.
  • Automatyczne wyłączanie po zagotowaniu wody – na szczęście poza zupełnie najtańszymi modelami to teraz standard.
  • Zabezpieczenie przed przegrzaniem – czajnik też człowiek, potrzebuje chwili wytchnienia. Dzięki zabezpieczeniu przed przegrzaniem czajnik nie włączy się gdy grzałka będzie zbyt nagrzana i nie dojdzie do spalenia urządzenia.
  • Zabezpieczenie przed włączeniem czajnika bez wody – również uchroni nas przed spaleniem czajnika.
  • Długość przewodu zasilającego – zwróć uwagę, aby była wystarczająca dla Twojego zastosowania. Niektóre modele umożliwiają sprytne spięcie zbyt długiego kabla w podstawie czajnika.
  • Regulacja temperatury – nie jest niezbędna, ale bardzo przydatna. Zwykle obydwa się za pomocą wyboru jednej z góry zaprogramowanych przez producenta temperatur. Przydaje się do łatwego zaparzenia np. zielonej herbaty w optymalnej do tego celu temperaturze.
  • Grube, izolowane ścianki – czajnik traci mniej ciepła podczas gotowania (oszczędność energii) oraz dłużej utrzymuje temperaturę po zagotowaniu, woda wolniej stygnie po zagotowaniu.

O czym warto pamiętać po zakupie nowego czajnika elektrycznego

  • Przed pierwszym użyciem warto dwukrotnie nalać wodę do pełna, zagotować i wylać.
  • Nie nalewać więcej wody niż do poziomu określonego jako maksymalny na wskaźniku poziomu wody. Gdy nalejemy za dużo wody może ona wydostawać się z czajnika podczas gotowania, w skrajnych przypadkach można nawet uszkodzić urządzenie.
  • W razie osadzania się kamienia na grzałce należy czajnik regularnie odkamieniać – najłatwiej za pomocą kwasku cytrynowego lub octu. Osad z kamienia zwiększa zużycie energii przez czajnik.
  • Należy też regularnie czyścić filtr antywapienny – mechanicznie za pomocą szczotki lub również za pomocą kwasku cytrynowego/octu.

Jak oszczędnie korzystać z czajnika elektrycznego?

Aby Twój czajnik elektryczny był energooszczędny pamiętaj o poniższych zasadach:

  • Gotuj tylko taką ilość wody jaka jest potrzebna – sporo osób napełnia czajnik do pełna aby przygotować tylko jedną filiżankę herbaty, a to spory błąd który w skali miesiąca znacznie zwiększy rachunek za prąd.
  • Zwracaj uwagę kiedy woda się zagotuje – aby uniknąć niepotrzebnego ponownego gotowania.
  • Na bieżąco czyść czajnik, aby na płycie grzejnej nie osadził się kamień, który pogarsza efektywność energetyczną urządzenia.
  • Czajnik z regulacją temperatury pozwoli podgrzać wodę od razu do potrzebnej temperatury – zamiast gotować wodę i czekać aż ostygnie, możesz od razu podgrzać ją do temperatury np. 70 stopni – to spora oszczędność prądu.
  • Unikaj korzystania z opcji podtrzymywania temperatury po podgrzaniu, niektóre czajniki mogą nawet przez godzinę utrzymywać wodę w temperaturze np. 95 stopni – korzystanie z czajnika elektrycznego w ten sposób wygeneruje duże koszty.

2 komentarze do “Jaki jest najlepszy czajnik elektryczny? Oto 6 czajników wartych zakupu”

  1. Jestem posiadaczką opisywanego Siemensa. Potwierdzam, ze wydawane przez niego dźwięki są w bardzo przyjaznej skali. To było dla nas bardzo ważne, na równi ze sterowaniem temperatura na różne herbaty. Wcześniejszy Elektrolux zaraz po zakupie mało nie wylądował na Lamusowni ze względu na drażniące piski na uruchomieniu i końcu gotowania ( na szczęście po 3 miesiącach zaczął przeciekać i go zwróciliśmy uradowani!)
    Czajnikiem byłam zachwycona przez 4 lata (wygląd, nie gorąca obudowa, dobra rączka, szybko gotuje), niestety po tym okresie pojawił się problem z dogotowywaniem wody, ustawiony na 100, kończył przy 90/80 i się wyłączał. Naciskany na upartego kilka razy, po odstaniu czasem dogotowywał. Chciałabym go naprawić, ale to teraz nie jest takie proste.
    Podsumowując, przyszło kupić nowy czajnik ze sterowaniem i przyjaznym dźwiękiemw akceptowalnej cenie i co? Po analizie oferty 2019 wybraliśmy znów ten sam model.

    Odpowiedz
  2. Witam,
    Posiadałem czajnik Bosch TWK8611P jednak w kolorze kremowym (to tak informacyjnie odnośnie kolorów) i rzeczywiście dzwięk włączania i końca pracy był irytujący (w moim przypadku bardzo) i faktycznie nie dało się go wyłączyć. Jeśli jednak ktoś umie posługiwać się śrubokrętem, nożyczkami i taśmą izolacyjną sam może ten problem rozwiązać 🙂
    W środku jest głośniczek, który odpowiednio wyciętymi płatkami kosmetycznymi należy obłożyć i okleić taśmą izolacyjną, czy innym 'plajstrem’. Problem znika.
    Z czasem żona czajnik zastąpiła cichym modelem marki Russell Hobbs. Jakim dokładnie nie pamiętam, ponieważ z biegem czasu stawał się coraz głośniejszy(!) i strasznie zachodził kamieniem, co dla niego oznaczało koniec obecności w naszym domu.
    Obecnie posiadamy niewyróżniający się niczym zwykły czajnik marki Tefal, który działa i nie zawodzi:)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz