Wybieramy najlepsze żelazko parowe w 2020 roku

Prasowanie to umiarkowanie skomplikowana, wręcz raczej prosta czynność. Ale w skali każdego miesiąca poświęcamy jej sporo czasu, dlatego ważne jest aby zaopatrzyć się w porządne i niezawodne żelazko. Aktualnie zdecydowanie najpopularniejsze są żelazka parowe. Nie bez powodu – para głęboko wnika w ubrania i znacznie ułatwia eliminację nawet najbardziej uporczywych zagnieceń. Mało tego, najlepsze żelazka parowe pozwalają nawet na prasowanie bez deski do prasowania – w pionie, samą parą.

Dobre żelazko sprawi, że prasowanie będzie szybsze i nie będzie sprawiać problemów. Ba, znane są przypadki osób, które po zakupie nowego żelazka wręcz polubiły prasowanie.

Zatem jakie żelazko kupić? Poświęciliśmy już łącznie 29 godzin aby dokładnie zapoznać się z 23 popularnymi modelami, sprawdziliśmy ich parametry i opcje. Najlepsze żelazko parowe jakie można kupić w 2020 roku to naszym zdaniem Philips Azur Perfomer Plus GC4527/00. Ma dużą moc, świetną stopę T-ionicGlide, jest gotowe do prasowania w kilka sekund po włączeniu, sprawnie generuje duże ilości pary, posiada wszystkie najbardziej potrzebne opcje, a przy tym jest atrakcyjnie wycenione. Świetnym wyborem jest również Bosch Sensixx´x DI90 AntiShine TDI903231A – żelazko z generatorem pary, które oferuje ponadprzeciętne możliwości w zakresie prasowania parowego. Wart polecenia jest też Philips Azur GC4909/60, który prawie pod każdym względem jest trochę lepszy niż GC4527/00, nie ma jednak tak fantastycznego stosunku możliwości do ceny.

Poniżej zamieszczamy szczegółowe recenzje tych modeli oraz krótki przewodnik zakupowy dla kupujących żelazko.

Aktualizacja styczeń 2020: artykuł został zweryfikowany i uzupełniony o aktualne informacje. Polecane przez nas wcześniej żelazko Philips Azur Pro GC4887/00 już nie jest dostępne w sklepach, zastąpiliśmy je nowym modelem Philips Azur GC4909/60.

Philips Azur Performer Plus GC4527/00 – świetne i niedrogie żelazko parowe

Philips Azur Performer Plus GC4527/00Philips GC4527/00 ma sporo do zaoferowania. Dzięki wysokiej mocy 2600W nagrzewa się błyskawicznie. Stałe wytwarzanie pary to solidne 50 g/min, płytkie zagniecenia łatwo zlikwidujemy po pierwszym przesunięciu żelazka. Można też prasować w pozycji pionowej ubrania na wieszaku lub powieszone firanki – używając samej pary.

Silny wyrzut pary 220g ułatwia rozprasowywanie mocnych zagnieceń również na grubych tkaninach. Przycisk do aktywacji wyrzutu jest ergonomicznie umieszczony tak że łatwo go nacisnąć palcem. Nie ma mowy o mokrych plamach na odzieży, nie wspominając o przeciekaniu.

Zbiornik na wodę jest pojemny, ma 300 ml, można zrobić prasowanie bez potrzeby dolewania wody. Otwór wlewowy jest łatwo dostępny i na tyle duży, że wlewanie wody (można nawet prosto z kranu) nie sprawia żadnego problemu.

Żelazko Philips GC4527/00 jest solidne i ma swoją wagę, co ułatwia prasowanie, choć z drugiej strony po dłuższym prasowaniu waga ta może być męcząca dla osób o mniejszej krzepie. Dobrze leży w dłoni i lekko sunie po prasowanych materiałach, bez przywierania. Jest to zasługa stopy T-ionicGlide, która jest najlepszą stopą w ofercie Philipsa. Charakteryzuje ją bardzo wysoka odporność na zarysowania i świetny poślizg, wręcz płynie po materiale. Stopa jest pokryta powłoką ceramiczną i dobrze wyprofilowana, czubek świetnie dociera we wszystkie zwężenia i zakamarki.

Duży plus należy się za opcję samoczyszczenia stopy żelazka z kamienia – za pomocą pary wyrzucanej pod wysokim ciśnieniem oczyszczane są kanaliki parowe. Urządzenie posiada też filtr antywapienny oraz wbudowany pojemnik na kamień, gdzie odkłada się on podczas prasowania.

Dwumetrowy przewód zasilający jest w pełni wystarczający, nie ma problemu z manewrowaniem. Gdy żelazko nie jest używane, to po 30 sekundach się samo wyłącza.

Biorąc pod uwagę stosunek możliwości do ceny naszym zdaniem Philips GC4527/00 (tak jak i GC4526/20) jest najlepszym żelazkiem jakie można kupić w 2020 roku – choć to dopiero początek roku, ale jeżeli pojawią się na rynku nowe modele to artykuł zaktualizujemy . Dodatkowo trzeba podkreślić, że zbiera ono bardzo dobre opinie jeśli chodzi o niezawodność.

Plusy Minusy
 • wysoka moc
 • sprawne generowanie pary
 • świetny stosunek możliwości do ceny
 • nie stwierdziliśmy
Cena żelazka Philips GC4527/00: Zobacz najlepszą cenę.

Philips GC4527/00 vs Philips GC4526/20

Istnieje bardzo podobny model Philipsa – Azur Performer Plus GC4526/20. Żelazka te różnią się tylko kolorem obudowy oraz GC4526/20 ma minimalnie niższą (co w praktyce jest nieodczuwalne) siłę uderzenia pary. Obydwa te żelazka są naszym zdaniem jednakowo warte polecenia – można śmiało kupić ten model, który bardziej nam się podoba z wyglądu i akurat jest dostępny w ulubionym sklepie. Przy czym w momencie publikacji tego artykułu, czyli na początku 2020 roku, GC4526/20 praktycznie znikł z oferty sklepów internetowych – ale jeszcze parę tygodni można go było kupić w kilku sklepach.

Bosch Sensixx´x DI90 AntiShine TDI903231A – bardzo dobre żelazko z generatorem pary

żelazko Bosch TDI903231AW przypadku żelazka Bosch TDI903231A generowanie pary nie jest dodatkiem, a wręcz centralną funkcją urządzenia – do tego stopnia, że producent w materiałach reklamowych określa je również jako „kompaktowy generator pary”. Bez dwóch zdań jest to innowacyjne i nowoczesne żelazko parowe, a gdyby nie jeden minus mogłoby liczyć na pierwsze miejsce w naszym zestawieniu.

Jego moc to imponujące 3200 W – po włączeniu żelazko jest praktycznie natychmiast gotowe do pracy, nagrzewa się w kilka sekund. Stały strumień pary można ustawić nawet na 65 g/min, a uderzenie pary ma moc 200 g. Jest dostępna przydatna opcja pionowego uderzenia pary, do szybkiego odświeżania ubrań.

Żelazko Bosch TDI903231A jest wyposażone w stopę ceramiczną o nazwie CeraniumGlissée. Ma ona bardzo dobry poślizg, jest dobrze wyprofilowana, prasowanie między guzikami i w innych trudniej dostępnych miejscach nie sprawia problemu. Skuteczność prasowania jest na najwyższym poziomie, żelazko łatwo radzi sobie z nawet najgorszymi zagnieceniami, w czym duży udział ma ilość generowanej pary. Prasuje się szybko i wygodnie.

Dużą zaletą tego modelu jest tryb automatyczny i-Temp Advanced, który sam dobiera zarówno poziom generowanej pary jak i temperaturę odpowiednio do rodzaju prasowanej tkaniny. Działa on tak dobrze, że w zasadzie cały czas można używać właśnie trybu automatycznego, ewentualnie w razie potrzeby przełączając się na program Antishine, zoptymalizowany pod kątem ochrony ciemnych tkanin przed wybłyszczaniem.

Urządzenie jest wyposażone w system antywapienny który zapobiega powstawaniu kamienia, mamy też do dyspozycji funkcję samoczyszczania.

Ze względu na pracę pompki do generatora pary żelazko podczas prasowania trochę hałasuje, jednak w naszej ocenie jest to raczej przyjemny dźwięk, ot takie buczenie w tle. Dopiero gdy woda w zbiorniku się kończy żelazko to pojawiają się głośne, bardziej uciążliwe odgłosy. Jednak ogólnie żelazko jest zauważalnie głośniejsze niż inne żelazka parowe i dla niektórych osób może to być uciążliwe.

Zbiornik na wodę ma aż 400 ml, ale wody trzeba często dolewać ze względu na ogromne ilości generowanej pary. Otwór do nalewania wody jest trochę za mały, wodę trzeba wlewać wolno, cienkim strumieniem.

Aby zapewnić bezpieczeństwo żelazko grzeje i wytwarza parę tylko gdy trzymamy je w ręce. Po odstawieniu zarówno grzanie jak i generowanie pary jest wstrzymywane. Ze względu na dużą moc żelazka rozwiązanie to działa bardzo sprawnie.

Bosch TDI903231A bardzo ładnie, wręcz efektownie wygląda, jest wykonany z solidnych materiałów. Długość przewodu to aż 2.5 m, co w pełni wystarcza do swobodnego prasowania.

Plusy Minusy
 • bardzo wysoka moc
 • duża ilość generowanej pary
 • tryb automatyczny
 • żelazko grzeje tylko gdy je trzymamy w ręce
 • głośna praca
 • mały otwór nalewania wody
Cena żelazka Bosch TDI903231A: Zobacz najlepszą cenę.

Philips Azur GC4909/60 – wysokiej klasy żelazko parowe ceramiczne

Philips Azur GC4909/60Żelazko Philips Azur GC4909 to nowy model, z 2019 roku, który zastępuje bardzo udane żelazko Philips Azur Pro GC4887/00 – polecaliśmy je w ostatniej edycji naszego zestawienia, ale już nie jest dostępne w sprzedaży.

Tak jak poprzednik jest to jedno z żelazek parowych o największej mocy – aż 3000 W (czyli 400 W więcej niż wyżej opisany Philips GC4527/00), co gwarantuje niezwykle szybkie nagrzewanie. Kolejną przewagą w porównaniu do zwycięzcy tego zestawienia jest silniejszy generator pary. Dzięki temu dostajemy mocniejszy stały strumień pary – aż do 55 g/min, oraz potężne uderzenie pary 250g. To prawdziwy pogromca zagnieceń 🙂 Prasować można również pionowo, samą parą.

Żelazko jest wyposażone w nową stopę SteamGlide Elite, która dzięki zastosowaniu tytanu i 6-warstwowej powłoce ma być wyjątkowo odporna na zarysowania, co powinno zapewnić długą eksploatację żelazka bez pogarszania jego właściwości. Poślizg jest również świetny, aczkolwiek nie aż tak wybitny jak w stopie T-ionicGlide, w którą wyposażony jest Philips GC4527/00 – różnica jest jednak minimalna.

Wbudowany pojemnik na wodę ma solidną pojemność 300 ml, można go napełniać wodą z kranu – kamień odkłada się z specjalnym pojemniku dzięki funkcji Quick Calc Release. Raz w miesiącu gdy żelazko jest wystudzone wystarczy wyjąć pojemnik na kamień znajdujący się w podstawie żelazka, wylać z niego zanieczyszczenia oraz przetrzeć go oraz otwór do której się go wkłada wilgotną szmatką. Cała operacja jest bardzo prosta i zajmuje nie więcej niż pół minuty. Choć oczywiście zalecane jest używane wody demineralizowanej, a wtedy kamienia nie będzie w ogóle.

Drobnym minusem jest tylko kolor tego pojemnika na wodę – jest on ciemny i słabo widać ile wody pozostało.

Kabel jest długi, ma 3 m i jest obrotowy, tak więc zasięg i możliwości manewrowania żelazkiem są bardzo dobre. Pochwalić należy pętelkę do łatwego wyciągania wtyczki z gniazdka – takich drobnych detali nie znajdziemy w specyfikacjach porównując żelazka, a w codziennej eksploatacji znacznie zwiększają komfort obsługi urządzenia.

Żelazko wyłącza się po 8 minutach gdy go nie używamy i stoi na podstawie. A gdy jest położone stopą na płasko to wyłączy się już po 30 sekundach.

Można powiedzieć, że Philips Azur GC4909/60 to po prostu ulepszona, mocniejsza wersja żelazka Philips GC4527/00. Większa moc, dłuższy kabel, mocniejszy wyrzut pary – w zamian za dodatkowe około 100 zł. Czy warto dopłacić? Naszym zdaniem dla typowego domowego zastosowania wystarczający jest Philips GC4527/0, ale jeżeli prasujesz dużo i często to warto dołożyć, a różnica w cenie szybko się zwróci w postaci zaoszczędzonego czasu.

Plusy Minusy
 • bardzo wysoka moc
 • siła generowanej pary
 • bardzo dobra stopa
 • słabo widoczny poziom wody w pojemniku
Cena żelazka Philips Azur GC4909/60: Zobacz najlepszą cenę.

Jak wybrać dobre żelazko? Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Stopa żelazka

Tak naprawdę jest zawsze wykonana z aluminium. Samo aluminium jednak bardzo łatwo się rysuje, a ponadto przywierają do niego tkaniny. Dlatego w celu uzyskania lepszych właściwości nakładana jest na nie dodatkowa powłoka – aktualnie najczęściej stalowa, ceramiczna lub ewentualnie szafirowa.

Powłoka stalowa występuje w żelazkach najtańszych, jest podatna na zarysowania, ale wystarczająco szybko się nagrzewa nawet w żelazkach o niskiej mocy. W lepszych żelazkach występują głównie stopy ceramiczne, o bardzo dobrym poślizgu i świetnej wytrzymałości na zarysowania. Spotykane są również stopy teflonowe, które jeszcze lepiej ślizgają się po tkaninach i nigdy nie powodują wybłyszczania, ale równocześnie są bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Można natrafić również na stopę szafirową, która wyróżnia się najwyższą odpornością na uszkodzenia.

Najbardziej popularne są stopy ceramiczne – mają bardzo dobre właściwości i nie są drogie w produkcji.

Moc żelazka

Im większa moc żelazka tym szybciej się ono nagrzeje do wybranej temperatury. Najlepsze nowoczesne żelazka o dużej mocy (2600-3200 W) są gotowe do prasowania prawie od razu po włączeniu.

Para

Para wnika głęboko w prasowany materiał i rozluźnia więzy w cząsteczkach tkaniny. Żelazko parowe posiada dwa istotne parametry:

 • Stała dystrybucja pary – najlepiej nie mniej niż 30 g /min., a najlepsze żelazka parowe generują nawet 60 g / min.
 • Uderzenie pary – najlepiej nie mniej niż 150 g, a najlepsze żelazka wytworzą nawet 250 g/ min.

Waga

Ciężkie żelazko sprawi że trzeba będzie mniej dociskać, ale zbyt ciężkie może męczyć rękę przy dłuższym prasowaniu oraz utrudni prasowanie pionowe (bez deski do prasowania).

Prasowanie pionowe

Umożliwia prasowanie bez deski do prasowania, samą parą. Przydatne aby wyprasować zasłonki powieszone na karniszu lub szybko pozbyć się zagnieceń z ubrania powieszonego na wieszaku. Dodatkowo dzięki wysokiej temperaturze para zabija bakterie, możemy zatem w ten sposób szybko odświeżyć np. koszulę lub garnitur.

Oczyszczanie z kamienia

Wykorzystanie pary wodnej do prasowania wiąże się z osadami z kamienia. Aktualnie wszystkie dobrej jakości żelazka posiadają jakiegoś rodzaju wbudowany system antywapienny, ale dobrze gdy żelazko posiada również funkcję samooczyszczania kanalików parowych poprzez wyrzut pary pod wysokim ciśnieniem. Regularnie czyszczenie zapobiegnie brudzeniu ubrań drobinkami kamienia i przede wszystkimi zatkaniu kanalików i uszkodzeniu żelazka.

Automatyczne wyłączanie

To bardzo ważna opcja. Gdy pozostawimy żelazko włączone nie używając go, powinno się po chwili samo wyłączyć. Nie warto kupować żelazka nie posiadającego takiej opcji (czasem wystarczy raz zapomnieć o włączonym żelazku…), tym bardziej że aktualnie większość urządzeń ją posiada.

Kształt stopy

Stopa powinna być wyprofilowana w taki sposób, aby ułatwiać prasowanie wszelkiego rodzaju zakamarków, dobrze sprawdza się gdy czubek jest zwężony.

7 komentarzy do “Wybieramy najlepsze żelazko parowe w 2020 roku”

 1. Ja mam pytanie o naprawialność i długowieczność żelazek. Chciałabym zadbać o środowisko, żeby po upływie gwarancji nie mieć kolejnego elektrośmiecia. Które powinnam wybrać?

  Odpowiedz
  • To bardzo dobre pytanie. A jednocześnie bardzo trudne. Naprawialność po gwarancji zależy od tego co się zepsuło, ale biorąc pod uwagę ogólne zużycie sprzętu naprawa żelazka po np. 5 latach często będzie nieekonomiczna. Średni czas bezawaryjnego działania należałoby analizować w odniesieniu do konkretnych modeli. Zatem nawet mając dostęp do zbiorczych danych z serwisów (do których dostęp ma tak naprawdę tylko producent) dałoby się go ustalić dopiero po latach, gdy często dane żelazko zostało już zastąpione w sprzedaży przez nowszy model.

   Jeżeli zakupiony egzemplarz nie będzie wadliwy, to urządzenie powinno posłużyć przez długie lata. Z naszego doświadczenia wynika, że dobre żelazka najczęściej kończą swój żywot w wyniku działań użytkowników (upadki, przypalenia itd). Producentom na pewno nie zależy na tym, aby urządzenie zepsuło się po gwarancji. „Właśnie minęła gwarancja i zepsuło mi się żelazko firmy X! Muszę iść do sklepu i kupić następne żelazko tej firmy!” – to nie jest realistyczny scenariusz, na który mogliby stawiać producenci. Sytuacja wygląda dokładnie na odwrót, ludzie mają tendencję do wybierania produktów marek, które na bazie swojego doświadczenia uważają za niezawodne. Jednak z drugiej strony każdy chce kupić produkt tanio, co wymusza na producentach oszczędności i ogranicza trwałość.

   Tworząc nasze zestawienia bierzemy pod uwagę niezawodność, powtarzające się w sposób ponadstandardowy opinie o awariach w naszych oczach wykluczają produkt. Kupując jedno z powyższych żelazek możemy liczyć, że podziała długo. Gdy jednak się zepsuje, a naprawa będzie nieekonomiczna, żelazka nie wolno wyrzucać na śmietnik, a odnieść do dowolnego dużego sklepu AGD, który ma obowiązek je bezpłatnie przyjąć (jak każdy mały sprzęt) i skierować do recyclingu.

   Odpowiedz
 2. Ja właśnie mam philipsa bo był w fajnej cenie w media expert i bardzo lubie to żelazko. Szybciutko się prasuje i koszule nie są już moją zmorą 🙂

  Odpowiedz
 3. Witam
  A ja mam takie pytanie, a mianowicie: czym różni się żelazko philips azur pro gc 4887/00 od gc 4887/30. Które jest lepsze? Które z tych dwóch lepiej kupić? chyba, że obecnie na rynku dostępne jest inne lepsze żelazko, od tych? w podobnym przedziale cenowym.

  Odpowiedz
 4. Moje żelazko też ma generator pary i bardzo łatwo schodzą wszelkie zagniecenia 🙂 Dzięki temu mniej czasu poświęcam na prasowanie. Mam Braun Carestyle 5 i wydaje mi się że jest równie dobre co podane na stronie. No i ma jeszcze jedna duża zaletę- samo dopasowuje się do tkaniny i nie przypala mi ciuchów ;P

  Odpowiedz

Dodaj komentarz