Wybieramy najlepsze żelazko parowe w 2019 roku

Żelazka parowe

Prasowanie to mało skomplikowana, raczej prosta czynność. Ale w skali każdego miesiąca poświęcamy jej sporo czasu, dlatego ważne jest aby zaopatrzyć się w porządne i niezawodne żelazko. Aktualnie zdecydowanie najpopularniejsze są żelazka parowe. Nie bez powodu – para głęboko wnika w ubrania i znacznie ułatwia eliminację nawet najbardziej uporczywych zagnieceń. Mało tego, najlepsze żelazka parowe pozwalają nawet na prasowanie bez deski do prasowania – w pionie, samą parą.

Dobre żelazko sprawi, że prasowanie będzie szybsze i nie będzie sprawiać problemów. Ba, znane są przypadki osób, które po zakupie nowego żelazka wręcz polubiły prasowanie.

Zatem jakie żelazko kupić? Poświęciliśmy 24 godziny aby dokładnie zapoznać się z 20 popularnymi modelami, sprawdziliśmy ich parametry i opcje. Najlepsze żelazko parowe jakie można kupić w 2019 roku to naszym zdaniem Philips Azur Perfomer Plus GC4527/00 (lub prawie identyczny model GC4526/20). Ma dużą moc, dobrą stopę, jest gotowe do prasowania w kilka sekund po włączeniu, sprawnie generuje duże ilości pary, posiada wszystkie najbardziej potrzebne opcje, a przy tym jest atrakcyjnie wycenione. Świetnym wyborem jest również Bosch Sensixx´x DI90 AntiShine TDI903231A – żelazko z generatorem pary, które oferuje ponadprzeciętne możliwości w zakresie prasowania parowego. Wart polecenia jest też Philips Azur Pro GC4887/00, który tak naprawdę pod każdym względem jest trochę lepszy niż GC4527/00, nie ma jednak tak fantastycznego stosunku możliwości do ceny.

Poniżej zamieszczamy szczegółowe recenzje tych modeli oraz krótki przewodnik zakupowy dla kupujących żelazko.

Aktualizacja styczeń 2019: artykuł został zweryfikowany i uzupełniony o aktualne informacje.

Philips Azur Performer Plus GC4527/00 – świetne i niedrogie żelazko parowe

Philips Azur Performer Plus GC4527/00Philips GC4527/00 ma sporo do zaoferowania. Dzięki wysokiej mocy 2600W nagrzewa się błyskawicznie. Stałe wytwarzanie pary to solidne 50 g/min, płytkie zagniecenia łatwo zlikwidujemy po pierwszym przesunięciu żelazka. Można też prasować w pozycji pionowej ubrania na wieszaku lub powieszone firanki – używając samej pary.

Silny wyrzut pary 220g ułatwia rozprasowywanie mocnych zagnieceń również na grubych tkaninach. Przycisk do aktywacji wyrzutu jest ergonomicznie umieszczony tak że łatwo go nacisnąć palcem. Nie ma mowy o mokrych plamach na odzieży, nie wspominając o przeciekaniu.

Zbiornik na wodę jest pojemny, ma 300 ml, można zrobić prasowanie bez potrzeby dolewania wody. Otwór wlewowy jest łatwo dostępny i na tyle duży, że wlewanie wody (można nawet prosto z kranu) nie sprawia żadnego problemu.

Duży plus należy się za opcję samoczyszczenia stopy żelazka z kamienia – za pomocą pary wyrzucanej pod wysokim ciśnieniem oczyszczane są kanaliki parowe. Urządzenie posiada też filtr antywapienny oraz wbudowany pojemnik na kamień, gdzie odkłada się on podczas prasowania.

Dwumetrowy przewód zasilający jest w pełni wystarczający, nie ma problemu z manewrowaniem. Gdy żelazko nie jest używane, to po 30 sekundach się samo wyłącza.

Żelazko Philips GC4527/00 jest solidne i ma swoją wagę, co ułatwia prasowanie, choć z drugiej strony po dłuższym prasowaniu waga ta może być męcząca dla osób o mniejszej krzepie. Dobrze leży w dłoni i lekko sunie po prasowanych materiałach, bez przywierania. Pokryta powłoką ceramiczną stopa żelazka jest dobrze wyprofilowana, czubek świetnie dociera we wszystkie zwężenia i zakamarki.

Biorąc pod uwagę stosunek możliwości do ceny naszym zdaniem Philips GC4527/00 (tak jak i GC4526/20) jest najlepszym żelazkiem jakie można kupić w 2019 roku. Dodatkowo trzeba podkreślić, że zbiera ono bardzo dobre opinie jeśli chodzi o niezawodność.

Philips GC4527/00 vs Philips GC4526/20

W sprzedaży jest bardzo podobny model Philipsa – Azur Performer Plus GC4526/20. Żelazka te różnią się tylko kolorem obudowy oraz GC4526/20 ma minimalnie niższą (co w praktyce jest nieodczuwalne) siłę uderzenia pary. Obydwa te żelazka są naszym zdaniem jednakowo warte polecenia – można śmiało kupić ten model, który bardziej nam się podoba z wyglądu i akurat jest dostępny w ulubionym sklepie. Lub którego cena bardziej nam się podoba 🙂

Plusy Minusy
 • wysoka moc
 • sprawne generowanie pary
 • świetny stosunek możliwości do ceny
 • nie stwierdziliśmy
Cena żelazka Philips GC4527/00: Sprawdź cenę.
Cena żelazka Philips GC4526/20: Sprawdź cenę.

Bosch Sensixx´x DI90 AntiShine TDI903231A – bardzo dobre żelazko z generatorem pary

żelazko Bosch TDI903231AW przypadku żelazka Bosch TDI903231A generowanie pary nie jest dodatkiem, a wręcz centralną funkcją urządzenia – do tego stopnia, że producent w materiałach reklamowych określa je również jako „kompaktowy generator pary”. Bez dwóch zdań jest to innowacyjne i nowoczesne żelazko parowe, a gdyby nie jeden minus mogłoby liczyć na pierwsze miejsce w naszym zestawieniu.

Jego moc to imponujące 3200 W – po włączeniu żelazko jest praktycznie natychmiast gotowe do pracy, nagrzewa się w kilka sekund. Stały strumień pary można ustawić nawet na 65 g/min, a uderzenie pary ma moc 200 g. Jest dostępna przydatna opcja pionowego uderzenia pary, do szybkiego odświeżania ubrań.

Żelazko Bosch TDI903231A jest wyposażone w stopę ceramiczną. Jest ona dobrze wyprofilowana, prasowanie między guzikami i w innych trudniej dostępnych miejscach nie sprawia problemu. Skuteczność prasowania jest na najwyższym poziomie, żelazko łatwo radzi sobie z nawet najgorszymi zagnieceniami, w czym duży udział ma ilość generowanej pary. Prasuje się szybko i wygodnie.

Dużą zaletą tego modelu jest tryb automatyczny i-Temp Advanced, który sam dobiera zarówno poziom generowanej pary jak i temperaturę odpowiednio do rodzaju prasowanej tkaniny. Działa on tak dobrze, że w zasadzie cały czas można używać właśnie trybu automatycznego, ewentualnie w razie potrzeby przełączając się na program Antishine, zoptymalizowany pod kątem ochrony ciemnych tkanin przed wybłyszczaniem.

Urządzenie jest wyposażone w system antywapienny który zapobiega powstawaniu kamienia, mamy też do dyspozycji funkcję samoczyszczania.

Ze względu na pracę pompki do generatora pary żelazko podczas prasowania trochę hałasuje, jednak w naszej ocenie jest to raczej przyjemny dźwięk, ot takie buczenie w tle. Dopiero gdy woda w zbiorniku się kończy żelazko to pojawiają się głośne, bardziej uciążliwe odgłosy. Jednak ogólnie żelazko jest zauważalnie głośniejsze niż inne żelazka parowe i dla niektórych osób może to być uciążliwe.

Zbiornik na wodę ma aż 400 ml, ale wody trzeba często dolewać ze względu na ogromne ilości generowanej pary. Otwór do nalewania wody jest trochę za mały, wodę trzeba wlewać wolno, cienkim strumieniem.

Aby zapewnić bezpieczeństwo żelazko grzeje i wytwarza parę tylko gdy trzymamy je w ręce. Po odstawieniu zarówno grzanie jak i generowanie pary jest wstrzymywane. Ze względu na dużą moc żelazka rozwiązanie to działa bardzo sprawnie.

Bosch TDI903231A bardzo ładnie, wręcz efektownie wygląda, jest wykonany z solidnych materiałów. Długość przewodu to aż 2.5 m, co w pełni wystarcza do swobodnego prasowania.

Plusy Minusy
 • bardzo wysoka moc
 • duża ilość generowanej pary
 • tryb automatyczny
 • żelazko grzeje tylko gdy je trzymamy w ręce
 • trochę głośna praca
 • mały otwór nalewania wody
Cena żelazka Bosch TDI903231A: Sprawdź cenę.

 

Philips Azur Pro GC4887/00 – wysokiej klasy żelazko parowe ceramiczne

Philips Azur Pro GC4887/00Philips GC4887/00 to żelazko z ceramiczną stopą, generujące stały strumień pary o mocy do 50 g/min, oraz posiadające potężne uderzenie pary 230g. Stopa żelazka T-ionicGlide (czyli taka sama jak u zwycięzcy naszego zestawienia), ma bardzo dobry poślizg, wręcz płynie po materiale.  Jest też odporna na zarysowania. Końcówka stopy jest spiczasta co ułatwia prasowanie wszelkich zakamarków. Żelazko jest dość ciężkie, dzięki temu mało wysiłku wkłada się w dociskanie go do prasowanej tkaniny.

Jest o jedno z żelazek parowych o największej mocy – 3000 W, co gwarantuje niezwykle szybkie nagrzewanie.

Kabel jest długi 2.5 m i obrotowy, tak więc zasięg i możliwości manewrowania żelazkiem są bardzo dobre. Pochwalić należy pętelkę do łatwego wyciągania wtyczki z gniazdka – takich drobnych detali nie znajdziemy w specyfikacjach porównując żelazka, a w codziennej eksploatacji znacznie zwiększają komfort obsługi urządzenia.

Ma większy niż typowy pojemnik na wodę 350 ml – co jest plusem, gdyż możemy prasować dłużej bez dolewania. Można wlewać wodę z kranu, kamień będzie odkładał się w specjalnym pojemniku. Choć oczywiście zalecane jest używane wody demineralizowanej.

Żelazko wyłącza się po 30 sekundach gdy go nie używamy. Wyłączane jest również gdy przez 30 sekund leży położone stopą na płasko.

Azur Pro GC4887/00 to po prostu ulepszona, wyższa wersja żelazka Philips GC4527/00. Większa moc, większy pojemnik na wodę, dłuższy kabel, mocniejszy wyrzut pary – w zamian za dodatkowe około 100 zł. Czy warto dopłacić? Naszym zdaniem dla typowego domowego zastosowania wystarczający jest Philips GC4527/0, ale jeżeli masz dużo prasowania to warto dołożyć, a różnica w cenie szybko się zwróci w postaci zaoszczędzonego czasu.

Plusy Minusy
 • bardzo wysoka moc
 • siła generowanej pary
 • bardzo dobra stopa
 • nie stwierdziliśmy
Cena żelazka Philips Azur Pro GC4887/00: Sprawdź cenę.

Jak wybrać dobre żelazko? Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Stopa żelazka

Tak naprawdę jest zawsze wykonana z aluminium. Samo aluminium jednak bardzo łatwo się rysuje, a ponadto przywierają do niego tkaniny. Dlatego w celu uzyskania lepszych właściwości nakładana jest na nie dodatkowa powłoka – aktualnie najczęściej stalowa, ceramiczna lub ewentualnie szafirowa.

Powłoka stalowa występuje w żelazkach najtańszych, jest podatna na zarysowania, ale wystarczająco szybko się nagrzewa nawet w żelazkach o niskiej mocy. W lepszych żelazkach występują głównie stopy ceramiczne, o bardzo dobrym poślizgu i świetnej wytrzymałości na zarysowania. Spotykane są również stopy teflonowe, które jeszcze lepiej ślizgają się po tkaninach i nigdy nie powodują wybłyszczania, ale równocześnie są bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Można natrafić również na stopę szafirową, która wyróżnia się najwyższą odpornością na uszkodzenia.

Najbardziej popularne są stopy ceramiczne – mają bardzo dobre właściwości i nie są drogie w produkcji.

Moc żelazka

Im większa moc żelazka tym szybciej się ono nagrzeje do wybranej temperatury. Najlepsze nowoczesne żelazka o dużej mocy (2600-3200 W) są gotowe do prasowania prawie od razu po włączeniu.

Para

Para wnika głęboko w prasowany materiał i rozluźnia więzy w cząsteczkach tkaniny. Żelazko parowe posiada dwa istotne parametry:

 • Stała dystrybucja pary – najlepiej nie mniej niż 30 g /min., a najlepsze żelazka parowe generują nawet 60 g / min.
 • Uderzenie pary – najlepiej nie mniej niż 150 g, a najlepsze żelazka wytworzą nawet 230 g/ min.

Waga

Ciężkie żelazko sprawi że trzeba będzie mniej dociskać, ale zbyt ciężkie może męczyć rękę przy dłuższym prasowaniu oraz utrudni prasowanie pionowe (bez deski do prasowania).

Prasowanie pionowe

Umożliwia prasowanie bez deski do prasowania, samą parą. Przydatne aby wyprasować zasłonki powieszone na karniszu lub szybko pozbyć się zagnieceń z ubrania powieszonego na wieszaku. Dodatkowo dzięki wysokiej temperaturze para zabija bakterie, możemy zatem w ten sposób szybko odświeżyć np. koszulę lub garnitur.

Oczyszczanie z kamienia

Wykorzystanie pary wodnej do prasowania wiąże się z osadami z kamienia. Aktualnie wszystkie dobrej jakości żelazka posiadają jakiegoś rodzaju wbudowany system antywapienny, ale dobrze gdy żelazko posiada również funkcję samooczyszczania kanalików parowych poprzez wyrzut pary pod wysokim ciśnieniem. Regularnie czyszczenie zapobiegnie brudzeniu ubrań drobinkami kamienia i przede wszystkimi zatkaniu kanalików i uszkodzeniu żelazka.

Automatyczne wyłączanie

To bardzo ważna opcja. Gdy pozostawimy żelazko włączone nie używając go, powinno się po chwili samo wyłączyć. Nie warto kupować żelazka nie posiadającego takiej opcji (czasem wystarczy raz zapomnieć o włączonym żelazku), tym bardziej że aktualnie większość urządzeń ją posiada.

Kształt stopy

Stopa powinna być wyprofilowana w taki sposób, aby ułatwiać prasowanie wszelkiego rodzaju zakamarków, dobrze sprawdza się gdy czubek jest zwężony.

5 komentarze… dodaj komentarz
 • korcia 9 listopada 2017, 20:41

  Moje żelazko też ma generator pary i bardzo łatwo schodzą wszelkie zagniecenia 🙂 Dzięki temu mniej czasu poświęcam na prasowanie. Mam Braun Carestyle 5 i wydaje mi się że jest równie dobre co podane na stronie. No i ma jeszcze jedna duża zaletę- samo dopasowuje się do tkaniny i nie przypala mi ciuchów ;P

 • Agnieszka 1 lutego 2018, 12:02

  Witam
  A ja mam takie pytanie, a mianowicie: czym różni się żelazko philips azur pro gc 4887/00 od gc 4887/30. Które jest lepsze? Które z tych dwóch lepiej kupić? chyba, że obecnie na rynku dostępne jest inne lepsze żelazko, od tych? w podobnym przedziale cenowym.

 • Wojciech 25 sierpnia 2019, 16:48

  Ja właśnie mam philipsa bo był w fajnej cenie w media expert i bardzo lubie to żelazko. Szybciutko się prasuje i koszule nie są już moją zmorą 🙂

Dodaj komentarz