Najlepsze ekspresy ciśnieniowe z młynkiem w 2019 roku

Automatyczny ekspres ciśnieniowy z młynkiem to sprytne urządzenie, które pozwoli nam w zaciszu własnego domu codziennie delektować się pyszną, aromatyczną kawą, jak z dobrej kawiarni. A dzięki wbudowanemu młynkowi – kawą zaparzoną ze świeżo zmielonych ziaren.

Jest naukowo potwierdzone, że największy wpływ na zawartość antyoksydantów w kawie ma nie gatunek kawy, a sposób jej przyrządzenia – najwyższą zawartość tych dobroczynnych związków ma kawa zalewana gorącą wodą pod wysokim ciśnieniem (a najmniej kawa rozpuszczalna). Dobry ekspres ciśnieniowy z młynkiem sprawi zatem, że kawa nie tylko będzie wspaniale smakowała, ale też zachowa pełnię wartości odżywczych. Wszystko to bez wysiłku, po prostu wybierając opcję za pomocą programatora.

Brzmi pięknie. Tylko jaki ekspres ciśnieniowy z młynkiem wybrać?

Aktualizacja wrzesień 2019: cały artykuł został zweryfikowany i zaktualizowany. Sprawdziliśmy ekspresy do kawy aktualnie dostępne w sklepach. Usunęliśmy z zestawienia dwa urządzenia i zastąpliśmy je nowszymi modelami.

Spędziliśmy łącznie 48 godzin oglądając i wnikliwie analizując kilkanaście najbardziej popularnych modeli. Jaki rezultat? Naszym zdaniem najlepszy automatyczny ekspres ciśnieniowy z młynkiem jaki można kupić w 2019 roku do typowego używania w domu to DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110.SB. Oferuje on świetny stosunek możliwości do ceny, jest łatwy w obsłudze, nie zajmuje wiele miejsca i rzecz jasna parzy wyborną kawę.

Osoby, które najbardziej lubią kawy mleczne powinny zainteresować się nieco droższymi modelami Saeco Lirika OTC RI9851 oraz DeLonghi ECAM 23.460S, które po przyciśnięciu jednego przycisku w pełni automatycznie przygotują pyszne latte i cappuccino.

Smakoszom kawy z większymi wymaganiami i budżetem, którzy od ekspresu oczekują nie tylko świetnej kawy, ale bogactwa opcji, zaawansowania technologicznego i efektownego wyglądu, polecamy Siemens EQ.6 plus s500, który zupełnie automatycznie przygotuje nawet dwie kawy mleczne na raz.

A jeżeli ktoś ma mało miejsca w kuchni i potrzebny mu jest solidny mały ekspres ciśnieniowy z młynkiem i spieniaczem do mleka w przystępnej cenie to Krups Roma EA8108 będzie dobrym wyborem.

Poniżej znajdziesz szczegółowe recenzje i opinie na temat najlepszych ekspresów oraz porady pomocne przy dokonaniu wyboru.

DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110.SB – łatwy w obsłudze, niedrogi ekspres ciśnieniowy z młynkiem

  • Wymiary: wysokość 35 cm x szerokość 23,8 x głębokość 43 cm
  • Ciśnienie: 15 barów
  • Moc: 1450W
  • Pojemność zbiornika na wodę: 1,8 litra

DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110.SBDeLonghi to wywodząca się z Włoch firma z ponad stuletnią tradycją, której ekspresy do kawy cieszą się świetną reputacją. Jak widać po zwycięzcy naszego zestawienia – nie bez powodu. DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110.SB to bardzo udany ekspres ciśnieniowy z młynkiem, będący świetnym kompromisem między możliwościami a ceną. Posiada on wszystkie najważniejsze funkcje, potrzebne do wygodnego zaparzenia kawy w domu. Dodajmy, kawy równie smacznej, jak te w dobrych kawiarniach.

Jest to ekspres automatyczny – w sposób w pełni automatyczny przygotuje espresso oraz tradycyjną czarną kawę. Przygotowanie kawy mleczne w pełni automatycznie to złożony proces, nie możliwy do zrealizowania w ekspresach w tym przedziale cenowym. Zatem aby przygotować cappuccino albo latte należy użyć wbudowanej w urządzenie dyszy do spieniania mleka. Działa ona sprawnie i można uzyskać dobrej jakości piankę mleczną – choć może nie za pierwszym podejściem, gdyż wymaga to nieco praktyki. Polecamy wyposażyć się w stalowy dzbanek.

Obsługa ekspresu Delonghi Magnifica S 22.110.SB jest bardzo łatwa, panel jest przejrzysty. Nie wyświetla napisów ale mamy do dyspozycji dedykowane przyciski oraz jednoznaczne i zrozumiałe symbole. A w razie wątpliwości można sięgnąć po instrukcję, która jest napisana w przystępny sposób. Z obsługą DeLonghi Magnifica S poradzi sobie nawet zupełnie początkujący domowy barista.

Urządzenie dysponuje ciśnieniem maksymalnym 15 barów, co oznacza że możemy spodziewać się aromatycznej kawy, o bogatym smaku i z pyszną cremą (crema to warstwa pianki na powierzchni kawy, jest ona możliwa do uzyskania tylko za pomocą ekspresu wysokociśnieniowego). I faktycznie tak jest jest, jeżeli tylko użyjemy dobrej jakości ziaren.

Warto dodać, że łatwo można dopasować moc kawy i jej ilość do swoich upodobań. A ruchomy dozownik pozwala podstawić nawet dość wysoki kubek czy szklankę.

Ekspres jest kompaktowy i ma relatywnie niewielkie rozmiary. Jednocześnie mający 1,8 litra zbiornik na wodę oraz spory pojemnik na fusy sprawiają, że możemy przygotować sporo kawy poświęcając mało czasu na obsługę. Warto dodać, że są pojemniki te są wygodnie dostępne od przodu, co jest istotne w domowych warunkach, przy ograniczonej ilości miejsca w kuchni.

W awaryjnej sytuacji można w ekspresie użyć kawy mielonej, aczkolwiek jest to nieco kłopotliwe. Ale przecież nie po to kupujemy ekspres ciśnieniowy z młynkiem, żeby sypać do niego kawę mieloną.

Co do młynka – ECAM 22.110.SB jest wyposażony w młynek żarnowy, stalowy, z regulacją stopnia zmielenia. Hałas generowany podczas pracy jest na w pełni akceptowalnym poziomie, naszym zdaniem ma wręcz przyjemne brzmienie.

Zastosowane przez producenta materiały są bardzo dobrej jakości. Jedynie tacka na której stawiamy filiżanki dość łatwo się rysuje, ale to dość drobny minus. Ogólnie urządzenie jest solidnie spasowane i elegancko się prezentuje.

Utrzymanie ekspresu w czystości jest łatwe, ważne elementy są łatwo dostępne. Urządzenie ma automatyczny proces odkamieniający i płuczący przewody przy włączeniu oraz po pracy. Zwiększa to zużycie wody, co niektórzy uznają za minus, ale naszym zdaniem zdecydowanie warto. Zalecamy też zaprogramować za pomocą dostępnego ustawienia twardość wody (w skali 1-4), aby odkamienianie odbywało się we właściwej częstotliwości.

DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110.SB to sprzęt dobrze wykonany, nie sprawia problemów w eksploatacji. Jest to model popularny, który zbiera bardzo dobre opinie użytkowników. Jeśli chodzi o urządzenia w przystępnej cenie możemy go polecić jako najlepszy automatyczny ekspres ciśnieniowy z młynkiem do domu.

Plusy Minusy
  • przystępna cena
  • smaczna i aromatyczna kawa
  • automatyczne czyszczenie i odkamienianie
  • łatwo porysować podstawkę na filiżanki
Cena ekspresu DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110.SB: Sprawdź najlepszą cenę

Saeco Lirika One Touch Cappuccino RI9851- w pełni automatyczny ekspres do kawy, przystępny cenowo

  • Wymiary: wysokość 38 cm, szerokość 21,5 cm, głębokość 43 cm
  • Ciśnienie: 15 barów
  • Moc: 1800W
  • Pojemność zbiornika na wodę: 2,5 litra

Saeco Lirika One Touch Cappuccino RI9851Mało kto wie, że to w firmie Saeco w 1985 roku powstał pierwszy w pełni automatyczny ekspres do kawy. Minęło ponad 30 lat, firma Saeco wchodzi teraz w skład koncernu Philips, ale ekspresy Saeco wciąż cieszą się uznaniem wśród miłośników czarnego napoju.

Saeco Lirika OTC RI9851 jest właśnie ekspresem ciśnieniowym w pełni automatycznym. Naciskając jeden przycisk, bez żadnego przesuwania filiżanki, możemy otrzymać nie tylko espresso czy kawę czarną, ale również latte czy cappuccino. Jeżeli pijesz głównie kawy mleczne, to zakup ekspresu który przygotowuje je automatycznie to bardzo dobra inwestycja.

Mimo swoich możliwości i pojemnego zbiornika na wodę ekspres jest mały i warty – to dobry ekspres do małej kuchni, łatwo znaleźć dla niego miejsce na blacie. Panel przedni jest wykonany ze stali szlachetnej i wygląda estetycznie. Nie jest to może szczyt wyrafinowanego designu, ale ekspres jest solidny, dobrze wykonany i stabilny.

Ekspres przygotowuje kawę szybko, jest ona gorąca, aromatyczna i ma gęstą piankę, która długo się utrzymuje. Wysokość dozownika jest regulowana, zmieści się nawet wysoka szklanka (max 15cm).

Obsługa urządzenia jest łatwa. Może nie super intuicyjna, bo w pierwszych dniach na pewno trzeba mieć instrukcję pod ręką i do niej zerkać (np. aby sprawdzić znaczenie wyświetlanych na wyświetlaczu symboli), ale błyskawicznie można się nauczyć wszystkich tajników obsługi. Wspomniany wyświetlacz jest czytelny i informuje m.in. o konieczności wyczyszczenia pojemnika na fusy, dosypania kawy czy dolania wody.

Czyszczenie ekspresu Saeco Lirika RI9851 jest bezproblemowe, łatwo wymontować elementy wymagające mycia pod kranem. W kwestii czyszczenia układu mleka mamy do dyspozycji dedykowaną opcję, ale czyści ona tylko dyszę. Aby porządnie umyć układ warto dodatkowo użyć opcji spieniania mleka, przy czym rurkę włożyć po prostu do czystej wody.

Rzecz jasna mamy do dyspozycji wbudowany młynek, jest to młynek ceramiczny. Głośność mielenia naszym zdaniem jest duża, ale akceptowalna. Dla zainteresowanych taką opcją (do których my się nie zaliczamy) jest możliwość użycia kawy już zmielonej.

Ze względu na dużą pojemność zbiornika na wodę to dobry ekspres do biura – małego, tak do 35 kaw dziennie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że używając go w warunkach innych niż domowe gwarancja wynosi 12 miesięcy (a nie 24 miesiące jak przy użytku domowym).

Saeco Lirika One Touch Cappuccino RI9851 to bardzo dobry automatyczny ekspres ciśnieniowy. Polecamy go miłośnikom kaw mlecznych, którzy chcą kupić ekspres z młynkiem o bardzo dobrym stosunku możliwości do ceny.

Plusy Minusy
  • smaczna i aromatyczna kawa
  • cappuccino i latte w pełni automatycznie
  • bardzo dobrze spienia mleko
  • niedrogi, biorąc pod uwagę możliwości
  • mało wyrafinowany design
Cena ekspresu Saeco Lirika OTC RI9851: Sprawdź najlepszą cenę

DeLonghi ECAM 23.460S – bardzo dobry ekspres ciśnieniowy do latte i cappuccino

  • Wymiary: wysokość 35,1 cm, szerokość 23,8 cm, głębokość 43 cm
  • Ciśnienie: 15 barów
  • Moc: 1450W
  • Pojemność zbiornika na wodę: 1,8 litra
  • Młynek: żarnowy, stalowy

Ekspres DeLonghi ECAM 23.460SDeLonghi ECAM 23.460S to kolejny udany ekspres Delonghi w naszym zestawieniu, po wyżej opisanym modelu Magnifica S ECAM 22.110. Tak samo dysponuje ciśnieniem 15 barów i mocą 1450W, przyjmuje kawę ziarnistą i mieloną, parzy wyśmienite espresso. Jest jednak droższy o blisko 1000 zł, więc co zatem dostaniemy w zamian?

Pierwszym elementem, który rzuca się w oczy jest czytelny wyświetlacz z polskim menu, za pomocą którego można intuicyjnie wybrać kawę, na którą akurat mamy ochotę. Łatwo ustawić moc i wielkość kawy – 40, 60, 90 i 120 ml, a za pomocą opcji “moja kawa” można zaprogramować nawet 180 ml. Również dzięki wyświetlaczowi ekspres poinformuje nas o ważnych kwestiach, takich jak konieczność dosypania kawy, dolania wody, czy opróżnienia pojemnika na fusy.

Główną zaletą DeLonghi ECAM 23.460S nie jest jednak rzecz jasna wyświetlacz. A mianowicie tak jak w wyżej opisanym modelu Saeco mamy tutaj możliwość automatycznego przygotowania pysznego cappuccino z gęstą pianką i latte. Przyciskamy przycisk, a ekspres sam zaparzy kawę i automatycznie doda doskonale spienione mleko. Mleczna pianka jest puszysta, gęsta i sztywna. Ponadto spienienie mleka można regulować odpowiednio do swoich upodobań, bez problemu można też zrobić samo spienione mleko, do czekolady czy kakao.

Ekspres mleko pobiera ze swojego pojemnika. Dedykowany pojemnik na mleko w ekspresie to wygoda i porządek, ale jeżeli np chcielibyśmy robić tylko jedną kawę dziennie to uciążliwa będzie konieczność mycia owego pojemnika za każdym razem.

Tak jak wszystkie ekspresy automatyczne DeLonghi również ten model posiada wbudowany stalowy młynek żarnowy, z regulacją stopnia zmielenia (13 poziomów). Pracuje on relatywnie cicho, jak i ogólnie cały ekspres wyróżnia się wysoką kulturą pracy.

Częstym problemem wśród nawet najlepszych ekspresów jest łatwo rysująca się tacka na filiżanki. Jest to problem, na który zwraca się uwagę szczególnie w domowym zastosowaniu, gdzie ekspres nie tylko musi dobrze działać, ale też ładnie się w kuchni prezentować. W tym ekspresie z zauważyliśmy, że problem ten został ograniczony i tacka nie rysuje się tak łatwo – aczkolwiek rzecz jasna ze względu na specyfikę eksploatacji w końcu muszą się tam pojawić drobne rysy. Ekspres jest wykonany z dobrej jakości i miłych w dotyku materiałów, prezentuje się atrakcyjnie.

Czyszczenie ekspresu jest łatwe, newralgiczne elementy są łatwo dostępne. Blok zaparzający wystarczy przepłukać wodą, nie jest konieczne jego smarowanie. Ekspres płucze się sam przed i po użyciu, co owszem zwiększa zużycie wody, ale uzyskana higiena i poprawa żywotności urządzenia jest tego rzecz jasna warta. Tak jak wszystkie ekspresy automatyczne Delonghi urządzenie ma możliwość ustawienia twardości wody – warto skorzystać z tej opcji i wybrać odpowiedni do naszej wody stopień twardości.

Jest to wysokiej klasy ekspres ciśnieniowy do kawy z młynkiem, który będzie świetnym wyborem dla osób które regularnie parzą kawę i zwykle więcej niż 1 filiżankę na raz (np. dla rodziny lub gości) – wówczas ekspres taki jak DeLonghi ECAM 23.460S sprawdzi się doskonale. Natomiast jako sprzęt dla singla, który okazjonalnie przygotowuje sobie jedną filiżankę uciążliwe mogą się okazać czynności związane z eksploatacją.

Plusy Minusy
  • smaczna i aromatyczna kawa
  • cappuccino i latte w pełni automatycznie
  • bardzo dobrze spienia mleko
  • atrakcyjny wygląd
  • wysoka kultura pracy
  • nie stwierdziliśmy
Cena ekspresu DeLonghi ECAM 23.460S: Sprawdź najlepszą cenę.

Siemens EQ.6 plus s500 – zaawansowany, bogaty w opcje i łatwy w użyciu automatyczny ekspres ciśnieniowy z młynkiem

  • Wymiary: wysokość 38,5 cm, szerokość 28 cm, głębokość 46,8 cm
  • Ciśnienie: 19 barów
  • Moc: 1500W
  • Pojemność zbiornika na wodę: 1,7 litra

Siemens EQ.6 plus s500Ekspres Siemens EQ.6 plus S500 to propozycja dla smakoszy kawy dysponujących trochę większym budżetem, a szukających ekspresu oferującego oprócz najwyższej jakości napojów również pełnię komfortu i przyjemności użytkowania.

Już sam wygląd urządzenia wskazuje, że mamy do czynienia ze sprzętem nowoczesnym i wysokiej klasy. W oczy rzuca się kolorowy, dotykowy wyświetlacz, dzięki któremu wybieranie opcji jest szybkie i nie wymaga żadnego przeszkolenia. Mamy tutaj pełne możliwości ustawień – od wielkości i mocy kawy, przez twardość wody, po sygnały dźwiękowe wydawane przez ekspres.

Wybór różnych rodzajów i wariantów kawy jest przebogaty i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie – oprócz standardowej kawy czarnej i espresso, mamy też cappuccino, latte macchiato, espresso macchiato, kawę z mlekiem a nawet flat white. Wszystkie te kawy Siemens EQ.6 plus s500 przygotuje w pełni automatycznie, wystarczy wybrać opcję za pomocą ekranu dotykowego. Co więcej – ekspres przygotuje nam dwie kawy, nawet mleczne, na raz!

Sama kawa jest po prostu wyśmienita. Piliśmy kawę z ekspresów kosztujących 20-30 tysięcy i ta jest przynajmniej równie dobra, o ile nie lepsza. Ciśnienie jakim dysponuje ekspres to aż 19 barów, co daje gwarancję wyciągnięcia wszystkiego, co tylko mają do zaoferowania kupione przez nas ziarna.

Pochwalić też należy dużą ilość opcji personalizacji kawy – od proporcji wody/mleka, przez ilość kawy i jej moc.

Ekspres bardzo dobrze spienia mleko, a sama funkcja jest bardzo dobrze rozwiązana. Nie ma specjalnego pojemnika na mleko – po prostu wkładamy rurkę do kartonu lub butelki z mlekiem, a ekspres sam zajmie się wszystkim. Odpada problem z czyszczeniem karafki na mleko (wystarczy po użyciu uruchomić opcję czyszczenia układu – system milkClean), czy pilnowaniem, aby mleko się nie zepsuło. Nie ma też problemu z wysokimi szklankami do latte – zmieszczą się nawet te o wysokości 15 cm.

Siemens EQ.6 jest wyposażony w ceramiczny młynek żarnowy. Jest on solidny i działa relatywnie cicho – to najcichszy ekspres w naszym zestawieniu. A w sytuacji awaryjnej można użyć również kawy już zmielonej (np. bezkofeinowej), wsypując ją do specjalnego pojemnika.

Ekspres posiada automatyczny program czyszczący oraz odkamieniający. Konieczne jest tutaj użycie specjalnych tabletek. Z jednej strony to lekki minus, bo trzeba się w niej specjalnie zaopatrywać, ale z drugiej strony są łatwo dostępne, a producent obiecuje, że skutecznie usuwają kamień i rozpuszczają osady z wnętrza układu i modułu zaparzającego. Automatyczne czyszczenie parą wodną ma miejsce po każdym użyciu, zużywa sporo wody – ale warto.

Ekspres ciśnieniowy Siemens EQ.6 plus s500 jest dopracowany i zbiera bardzo dobre opinie. Producent tak wierzy w jakość swojego produktu, że daje gwarancję iż nawet po przygotowaniu 15000 filiżanek kawa będzie miała wciąż niezmiennie świetny smak. Jednak biorąc pod uwagę, że wciąż ogranicza nas limit 2 lat gwarancji, to wolelibyśmy zamiast tego zobaczyć po prostu dłuższą gwarancję. Tak czy inaczej, jeśli nie brać pod uwagę ceny, to jest to najlepszy ekspres ciśnieniowy w naszym zestawieniu – niestety mało jest szczęśliwców, którzy mogą nie brać pod uwagę ceny 🙂

Plusy Minusy
  • cichy ekspres
  • szeroki wybór kaw
  • świetny smak i aromat
  • bardzo łatwy w obsłudze
  • atrakcyjny wygląd
  • dwie kawy mleczne jednocześnie
  • drogi, ale cena odzwierciedla możliwości
  • zbiornik na wodę mógłby być ciut większy
Cena ekspresu Siemens EQ.6 plus s500: Sprawdź najlepszą cenę.

Siemens EQ.6 plus s500 vs Siemens EQ.6 plus s100, s300, s400, s700

W skład gamy produktowej ekspresów ciśnieniowych Siemens EQ.6 plus wchodzi sporo modeli – s100, s300, czy też wyżej opisany s500, albo najdroższy s700. My postawiliśmy na s500, gdyż jest to najtańszy model z linii, który ma wszystkie najfajniejsze opcje. Ale pozostałe też są bardzo dobrymi ekspresami automatycznymi – mają takie same rozmiary i stylistykę, każdy z nich ma taki sam wygodny wyświetlacz dotykowy, taki sam młynek, każdy automatycznie przygotuje espresso i cappuccino.

W zależności od indywidualnych preferencji któryś z nich może być jednak dla ciebie lepszym wyborem. Przykładowo jeżeli nie ma znaczenia opcja przygotowywania dwóch kaw mlecznych jednocześnie, możesz zrezygnować z ciśnienia 19 barów i systemu optymalizującego temperaturę parzenia sensoFlow oraz niektórych opcji personalizacji, to możesz rozważyć zakup ekspresu Siemensa EQ.6 plus s300 albo nawet s100 i sporo w ten sposób zaoszczędzisz.

Krups Roma EA8108 – dobrej klasy, mały tani ekspres do kawy z młynkiem

  • Wymiary: szerokość 24,5 cm, wysokość 36,5, głębokość 33 cm
  • Ciśnienie: 15 barów
  • Moc: 1450W
  • Zbiornik na wodę: 1,6 litra

Ekspres Krups Roma EA8160Firma Krups powstała w 1846 roku w Niemczech jako producent… wag. Dziś marka ta znana jest z wysokiej jakości ekspresów do kawy, które produkuje od ponad 60 lat. Ekspres Roma EA8108 jest jednym z tańszych, podstawowych modeli z ich oferty.

Jednak jest to solidny model, który automatycznie przygotuje dla nas świetne aromatyczne espresso, a w razie potrzeby za pomocą wbudowanej dyszy można sobie spienić mleko i zrobić również latte czy cappuccino. Dyszy oczywiście można użyć również bez przygotowywania kawy, na przykład aby spienić mleko do kakao dla dzieci. Jeżeli jednak regularnie pijamy kawy mleczne to warto zainteresować się wyżej opisanymi ekspresami, lub ewentualnie kupić oddzielny spieniacz.

Ważną zaletą modelu Krups Roma EA8108 są bardzo niewielkie rozmiary, to naszym zdaniem najmniejszy dobry ekspres ciśnieniowy z młynkiem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że maksymalna wysokość szklanki to 11 cm, więc wyższa nam się nie zmieści.

W ekspresie tym nie można używać kawy mielonej, wyłącznie ziarnistą. Żarnowy, stożkowy młynek jest dość głośny, to w sumie jedyny minus urządzenia. Dostępne ciśnienie 15 barów jest naszym zdaniem optymalne dla domowego ekspresu ciśnieniowego.

Do dyspozycji mamy najważniejsze opcje, takie jak ustawianie wielkości i mocy kawy, jest też trzystopniowa regulacja stopnia zmielenia ziaren. Można ustawić temperaturę kawy, mamy do wyboru trzy poziomy – pierwszy to ok. 76-80 stopni, drugi ok. 78-82 stopni i trzeci – 80-84 stopnie.

Do ekspresu można zamontować filtr wody, nie jest on dołączany do zestawu i jeśli się chce z niego korzystać to trzeba zakupić go oddzielnie (Krups F088). Ekspres wyświetla komunikat gdy jest potrzeba przeprowadzania odkamieniania.

Urządzenie jest raczej łatwe w obsłudze. Na początku może sprawić trochę kłopotu, szczególnie że w pudełku znajdziemy tylko bardzo uproszczoną instrukcję z obrazkami. Dokładną instrukcję dla Krups Roma EA8108 można za darmo pobrać tutaj.

Czyszczenie ekspresu nie nastręcza trudności – sam upomina się o dokładne czyszczenie co 300 kaw. Przez ubogą instrukcję niektórzy zapominają, aby przy okazji czyszczenia pojemnika na fusy przepłukać również czerwony element znajdujący się nad nim – jest na nim nawet umieszczony napis “clean”, warto o tym pamiętać.

Plusy Minusy
  • bardzo mały ekspres ciśnieniowy
  • smaczna i aromatyczna kawa
  • tani
  • raczej głośny młynek
Cena ekspresu Krups Roma EA8108: Sprawdź najlepszą cenę.

Na co zwrócić uwagę kupując ekspres ciśnieniowy?

Ekspresy ciśnieniowe to marzenie wielu zagorzałych kawoszy. Przed wydaniem pieniędzy warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Wybierz ekspres dostosowany do twoich potrzeb. Jeśli przygotowujesz duże ilości kawy dziennie, np. 3-4 lub więcej filiżanek, nie daj się skusić niskiej cenie urządzeń na kapsułki. Sam ekspres będzie wprawdzie tani, ale szybko okaże się, że koszt zakupu kapsułek spowoduje nieopłacalność całej inwestycji z punktu widzenia ekonomicznego. Oczywiście jeśli jesteś okazjonalnym degustatorem kawy (np. jedna kawa raz na kilka dni) i cenisz sobie wygodę oraz każdą wydaną złotówkę, to ekspres na kapsułki może okazać się dobrym wyborem.
  • Zwróć uwagę na wielkość zbiornika na wodę. Jeśli przygotowujesz zazwyczaj jednorazowo kawę dla jednej lub dwóch osób, ekspres ciśnieniowy o pojemności nawet 1 litra w zupełności wystarczy, aczkolwiek automatyczne programy czyszczące zwiększają zużycie wody.
  • Jeśli twój budżet pozwala ci na wybór pomiędzy ekspresem kolbowym, a automatycznym, zawsze wybierz automatyczny. Ekspres kolbowy (ręczny) nie jest wyposażony w młynek i wymaga o wiele więcej zachodu podczas czyszczenia – jest ono wymagane po każdym użyciu urządzenia.

Po przyswojeniu sobie podstawowych informacji pora wyruszyć na zakupy. Zwróć przy tym uwagę, aby wybrane urządzenie dysponowało następującymi funkcjami:

  • Pierwsza i najważniejsza kwestia, o której łatwo zapomnieć – czy upatrzony ekspres ciśnieniowy automatyczny pozwala zaparzyć twoją ulubioną kawę. Pół biedy, jeśli preferujesz tradycyjne espresso, ale jeśli lubisz np. latte macchiato, to lepiej upewnić się, że nowy ekspres zaparzy to, czego oczekujesz.
  • Zintegrowany pojemnik na mleko do spieniania – zapewnia wygodę użycia, a sam ekspres zajmuje mniej miejsca. Ale z drugiej strony trzeba go często czyścić, co bywa pracochłonne.
  • Regulacja wysokości dyszy wylotowej kawy i mleka – dzięki temu będziesz w stanie zaparzyć swój ulubiony napój w filiżankach lub kubkach o różnych gabarytach.
  • Ustawianie twardości wody – z pozoru może wydawać się to mało istotną cechą, ale należy pamiętać o tym, że woda do parzenia kawy musi zostać wcześniej podgrzana do temperatury 92 stopni Celsjusza przepływając przez skomplikowany system grzewczy (termoblok), co wiąże się z osadzaniem kamienia i związaną z tym potencjalnie zwiększoną awaryjnością ekspresu. Oczywiście twardość wody wiąże się także z innymi cechami ekspresu, niemniej jednak warto zwrócić uwagę na tę funkcję urządzenia.
  • Regulacja ilości wody, kawy oraz mleka – niekiedy możesz mieć własne preferencje co do idealnej proporcji składników, zatem warto byłoby mieć w takim przypadku możliwość własnego definiowania składu napoju.

Funkcje przydatne, ale takie, bez których można się obejść:

  • Podgrzewanie filiżanek – o ile dobrze jest móc zaparzyć kawę do filiżanki o optymalnej temperaturze, o tyle w przeważającej większości urządzeń funkcja ta działa na tyle miernie, że można z niej zrezygnować.
  • Programator czasowy – funkcja, która pozwala ustawić określoną porę, w której ekspres automatycznie przygotuje kawę. Może być to bardzo przydatna opcja w przypadku, gdy należysz do osób, które zaczynają dzień od kawy zaraz po wstaniu z łóżka. Nie sprawdzi się natomiast u kawoszy roztrzepanych lub zapominalskich (a co, gdy zapomnisz podstawić filiżankę…?).
  • Wstępne zwilżanie i zaparzanie zmielonych ziaren – niektórzy producenci reklamują taką funkcję jako wzbogacenie smaku i aromatu gotowej kawy, jednak praktyka pokazuje, że większość miłośników kawy raczej nie dostrzeże żadnej różnicy.
  • Różnego rodzaju bajery, jak podświetlenie filiżanek, sterowanie aplikacją dla smartfonów, ciśnienie przekraczające 20 barów, wyświetlacz LCD itp. – nie mają żadnego wpływu na jakość gotowego napoju, a skutkują podniesieniem ceny. Oczywiście, jeśli uznasz niektóre z nich za przydatne, to jak najbardziej możesz dokonać zakupu – nie powinny one raczej stanowić jednak kryterium decydującego o wyborze.

Młynek stalowy czy ceramiczny

Kupując ekspres ciśnieniowy z młynkiem należy zwrócić uwagę na to, aby młynek był bezwzględnie typu żarnowego – udarowy podczas pracy generuje wysoką temperaturę, przez co kawa nabiera gorzkiego posmaku. Wśród młynków żarnowych występują dwie zasadnicze odmiany:

Młynek stalowy – wady i zalety

  • Jego wadą jest teoretycznie głośniejsza praca. W praktyce natężenie hałasu generowanego podczas pracy zależy od wielu aspektów, głównie konstrukcji samego ekspresu do kawy (rodzaj użytych materiałów, jakość wygłuszenia itp.).
  • Wbrew powszechnemu mniemaniu jego trwałość jest niższa, niż młynka ceramicznego. W zależności od producenta żywotność młynka stalowego to od 100 do 600 kg mielonej kawy.
  • Cechują się z reguły wyższą ostrością od młynków ceramicznych, zatem pozwalają na uzyskanie znacznie wyższego stopnia przemiału kawy. Nie zawsze jest to jednak zaleta, wszystko zależy od indywidualnych upodobań osoby pijącej kawę.
  • Niektóre osoby twierdzą, że wyczuwają metaliczny posmak kawy mielonej w takim młynku. I choć twierdzenie takie nie ma żadnego naukowego uzasadnienia, to jeśli jesteś podatny na taką autosugestię, wybierz młynek ceramiczny.

Młynek ceramiczny – wady i zalety

  • Zazwyczaj cichsza praca.
  • Młynki ceramiczne teoretycznie nie ulegają zużyciu.
  • Niższy stopień przemiału kawy, inaczej mówiąc efektem pracy urządzenia będzie nieco grubiej zmielona kawa, niż w przypadku młynka stalowego. Niemniej jednak w dalszym ciągu jest to stopień przemiału optymalny do zastosowania w ekspresie ciśnieniowym.
  • Porównanie zbliżonych parametrami urządzeń wskazuje, że młynki ceramiczne średnio o połowę szybciej zapewniają pożądany stopień zmielenia od młynków stalowych.

10 komentarzy do “Najlepsze ekspresy ciśnieniowe z młynkiem w 2019 roku”

  1. To co najbardziej mi się podoba w ekspresach ciśnieniowych marki Delonghi, to to, że mają blok zaparzacza, który można wyjąć i przeczyścić. Inni producenci też dają taką możliwość w ogóle?

    Odpowiedz
  2. To jeśli idzie o ekspres ciśnieniowy z młynkiem z tych tu przedstawionych, to chyba najlepiej wypada ten od firmy DeLonghi? Czy nadal DeLonghi będzie najlepszym wyborem?

    Odpowiedz
    • Wszystkie wyżej opisane ekspresy są bardzo dobre. Wybór konkretnego zależy od indywidualnych oczekiwań i preferencji. Przy każdym modelu staraliśmy się określić, dla kogo będzie on odpowiedni.

      Odpowiedz
  3. Świetna analiza!!! Zanim wpadłem na ten artykuł, sam wybrałem dokładnie te dwa modele, które opisujecie, co utwierdza mnie w trudnym nadal wyborze pomiedzy DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110.SB – trwałośc elemntów i łatwośc ich czyszczenia oraz kawa mielona vs. Krups Roma EA8160, a dokładniej Krups EA8161 – auto cappuccinatore. Super. Dzieki i pozdrawiam.
    PS. Chyba wybiorę DeLonhgi i spróbuje dopasować do niego jakąś przystawkę do auto cappuccinatore.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz